Betonová vášeň…

… se mě už nějakou chvíli drží. A tak postupně zakousávám do betonářské alchymie a zkouším vyrábět zahradní květináče a postupně i další menší zahradní prvky, ať už z klasického betonu, tak hypertufy (betonová směs, do níž se přimíchává rašelina a/nebo perlit), která ve výsledku působí „přírodnějším“ dojmem (dá-li se to tak o betonu vůbec říci).

Toto je ukázka klasického „betoňáku“ loni těsně po osázení, žlutozelené tavole kalinolisté se v něm moc líbí, skalník nepřežil… bylo to mou vinou vyrvala jsem jej mezi kameny bez balu a protože jsem poctivě každý den nezalévala, přesun nezvládl… ale brzy bude další 🙂
A toto pro změnu příklad květináčů z hypertufy opět loni těsně po osázení. Skvěle si v něm vegetují kapradiny i bohyšky.
Tvary květináčů mohou být různé, nejen klasické s kulatým dnem. Hranaté působí dobře v moderněji laděných zahradách, ale citlivě umístěné a osázené si najdou své místo i v klasických venkovských zahradách.

Velkou výhodou kvalitně vyrobených betonových květináčů je jejich trvanlivost a hlavně odolnost vůči mrazu.

Můžeme tak do nich vysadit i trvalky, ale dokonce i keře či menší stromy u velkoobjemových květináčů.

Časem získají zajímavou patinu a působí velmi dekorativně.

S využitím obrovských listů, které si přineseme z procházky domů, můžeme vytvářet třeba i pítka pro ptáky, šlapáky. Vyrábět můžeme různé „hlavy“ k osázení plazivkama, domečky… zkrátka fantazii se meze nekladou .-)

Tady „hypertufí“ domečky, jako formu jsem použila starý obal od trvanlivého mléka v krabici .-)
Zdroj: www.drought-smart-plants.com, www.flickr.com, www.finegardening.com, www.zahrada.artmama.sme.sk
Zdroj obrázků: www.pinterest.com
Zdroj obrázků: www.pinterest.com

Ani letošní rok tedy není výjimkou a za domem už nám tvrdnou další čtyři nové kousky.

Původně jsem sice (akutně) potřebovala mrazuvzdorný květináč na další popínavku, kterou jsem si pořídila k pokrytí přední části kotce (Lonicera japonica „Aureoreticulata“ – zimolez japonský), ale když už se připravovalo, tak jsme se trochu rozšoupli .-)

Závěr betonáže jsme už ale docela uspěchávali, z idylických sourozeneckých hrátek našich dvou dětí se postupně během betonáže vyvinuly sourozenecké šarvátky a to člověku na klidu moc nepřidá 🙂

Tak jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne…. A o výsledek (pokud bude ke koukání) vás samozřejmě neošidím.


Anna Javorková

Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *