(Bezúdržbový) prerijní záhon…

(Bezúdržbový) prerijní záhon…

(Bezúdržbový) prerijní záhon…

(Bezúdržbový) prerijní záhon…

… či prérijní zahrada je terminus technicus pro úpravu zahrady, která používá ve své kompozici jako porost směs trvalek na velké ploše.

Pokud jste si doposud spojovali krásné květinové výsadby pouze s hromadou vyčerpávající práce, jistě vás mile překvapí možnost výsadby právě v duchu severoamerické prérie.

V dnešní době jsou prérijní záhony velmi populární především díky své malé náročnosti na potřebu zálivky (ta je nutná prakticky jen po výsadbě do doby, než trvalky zakoření), díky své vysoké estetické hodnotě (dlouhá doba kvetení, druhová rozmanitost), ale rovněž malé potřebě hnojení, pletí a vůbec údržby jako takové (jen na jaře nás čeká seříznutí všech odumřelých částí trvalek a okrasných trav). Uplatnění tak naleznou prerijní záhony nejen v rodinných zahradách vytížených majitelů, tak i jako součást městské zeleně.

Prérijní trvalkové záhony, tak jak je známe dnes, se inspirují prérii typickou pro Severní Ameriku. Skupiny trvalek doplňují trávy odolné vůči intenzivnímu slunečnímu záření a dlouhému období sucha. Prérijní záhony tak ve své podstatě tvoří travino-bylinné společenstvo.

Aby prérijní záhon dobře fungoval a těšil své majitele celoročním efektem, musí být dobře založen. Kromě kvalitní přípravy půdy zde důležitou roli hraje především výběr vhodných rostlin. Druhy by se měly navzájem doplňovat jak po stránce estetické, tak i dobou kvetení, případně dalšími vlastnostmi. 

via https://www.gardenia.net/garden/A-Prairie-Style-Garden-Idea-with-Echinacea-Veronicastrum-and-Sedum

via https://www.gardenia.net/garden/A-Prairie-Style-Garden-Idea-with-Echinacea-Veronicastrum-and-Sedum – zde zapojili do prérijní výsadby kromě třapatky (echinacea) především velmi vysoké trvalky jako rozrazil viržinský či sadec skvrnitý. Na obrázku vlevo pak můžeme objevit další zajímavou rostlinu – sporýš argentinský, vpravo pak růžové květy krásenky. Fialová kvítka v pozadí bych tipovala rovněž na sporýš argentinský, ale ruku do ohně za to nedám, je příliš daleko .-)

Přestože hlavní doba působnosti prérijních záhonů spadá do období plného léta, lze říci, že jsou tato rostlinná společenstva efektní opravdu po celý rok, a tedy i mimo zahradnickou sezónu. Abychom toho dosáhli, musíme dát v prérijním záhonu prostor i cibulnatým a hlíznatým druhům, které rozkvetou v předjaří, kdy se teprve trvalky plného léta a traviny probouzejí pomalu do další zahradnické sezóny. Stejně tak důležité je zapojení okrasných trav. Ty sice do vegetace nastoupí mnohem později než první cibuloviny a trvalky, tedy přibližně v květnu, ale jejich čas přichází na podzim, kdy se barví do okrových a červených tónů a rovněž v zimě, během níž si s travinami i suchými semeníky trvalek pohraje sníh a námraza.

Kousek prérie i od nás .-)

Kousek zářijové prérie i od nás .-) V popředí růžová echinacea dva měsíce po vysazení, za ní juka vláknitá, žlutě se začíná vybarvovat zakrslý kultivar zlatobýlu kanadského a ten bílý závoj drobných kvítků patří milovanému svíčkovci Lindheimerovu.

Výsadbám inspirovaným severoamerickou prérií se nejlépe daří na přímém slunci a perfektně si poradí i s letním přísuškem. Abychom se dočkali kýženého efektu, musíme dopřát záhonům co nejvíce místa, v nejlepším případě až několik desítek metrů čtverečních.

Pro prérijní záhon je typický minerální mulč v podobě štěrku, kamenné drtě nebo kačírku. Organické mulče typu štěpka nebo borka jsou pro prérijní výsadby zcela nevhodné.

Pokud jde o sortiment trvalkových výsadeb, pak ten může být velmi pestrý. Vybírat můžeme z druhů dosahujících mnohdy značných výšek, ale také velmi nízkých druhů vhodných pro osázení okrajů záhonů. Druhy by se proto měly výškově doplňovat a samozřejmě se musí přizpůsobit i podmínkám stanoviště.

Naše prérie - tady i s červenokvětými zápleváky.

Naše zářijová prérie – tady v záběru i s mladoučkými červenokvětými zápleváky. A v dáli začínají nakvétat rozchodníkovce nachové vedle pomalu odkvétajícího růžového kultivaru svíčkovce.

Jaké rostliny tedy zvolit pro prérijní výsadbu? (níže tedy tipy na trvalky a okrasné traviny vhodné pro prérijní výsadbu, nejde však o absolutní výčet)

Třapatka nachová Echinacea purpurea
Třapatka zářivá Rudbeckia fulgida
Svíčkovec Lindheimerův Gaura lindheimeri
Záplevák podzimní Helenium autumnale
Šuškarda klasnatá Liatris spicata
Len vytrvalý Linum perenne
Šanta modrá Nepeta x faassenii
Levandule lékařská Lavandula angustifolia
Mák východní Papaver orientale
Krásnoočko přeslenité Coreopsis verticillata
Kohoutek věncový Lychnis coronaria
Řebříček tužebníkový Achillea filipendulina
Zavinutka podvojná Monarda didyma
Kavyl péřovitý Stipa tenuissima
Metlice trsnatá Deschampsia caespitosa
Dochan psárkovitý Pennisetum alopecuroides
Šalvěj luční Salvia pratensis
Kopretina bílá Leucanthemum vulgare
Rozchodníkovec nachový Hylotelephium telephium
Rozchodníkovec nádherný Hylotelephium spectabile
Juka vláknitá Yucca filamentosa

 

Uplatnit lze i řadu bylinek, např. dobromysl (Origanum vulgare), agastache (Agastache foeniculum), či saturejku (Satureia montana).

Velkým pozitivem prérijních záhonů je také pozitivní ekologický dopad. Květy lákají po celou sezonu řadu opylovačů, takže je neustále co pozorovat. Za nektarem v květinách přiletí nejen motýli, ale také včely nebo čmeláci a v noci sem pro změnu zavítají můry. Na zimu ponechané odumřelé listy a semeníky ve výsadbě jsou pak skrýší pro bezobratlé a obživu ve formě semen pro ptactvo.


Anna Javorková

Anna Javorková

Miluji zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Snažím se vysvětlit svým klientům její přednosti a probudit v nich upřímný zájem o svou zahradu, od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby, po péči o vzrostlé rostliny. Jen tak lze vybudovat krásnou zahradu, ve které budou šťastni a spokojeni.
Anna Javorková

Latest posts by Anna Javorková (see all)

Share This:

No comments.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *