Butchart Gardens…

… jsou krásné kanadské zahrady o rozloze 22 hektarů, které se nacházejí na ostrově Vancouver. Díky snaze místních zahradníků o celoročně atraktivní záhony zde mohou návštěvníci v kterémkoliv ročním období stále něco pěkného obdivovat (vedle rostlin i ohňostroje či velké množství světýlek v zimním období). Butchartovy zahrady jsou vyhlášeny za národní historickou památku Kanady.

1440167971_739425ff8c_b

Zajímavá je historie vzniku tohoto květinového ráje, neboť zdejší výstavní okrasné zahrady byly založeny na místě bývalé cementárny u vápencového lomu. Lom zde vznikl v roce 1904 a patřil rodině Butchartových, která se do Kanady přistěhovala ze Skotska. Zdejší vápenec byl dobýván pro výrobu cementu. Pohled na holé stěny se ženě s citem pro estetiku příliš nezamlouval a rozhodla se tak lom revitalizovat do podoby zahrady. Z okolní zemědělské půdy nechala navést tuny zeminy a začala budovat první část dnešních zahrad – tzv. Sunken Garden (potopená zahrada) .  Je to nejznámější a také první z Buchartových zahrad, ke které procházka návštěvníky zavede. Příjmy z cementu sloužily i k následnému financování tohoto nevídaného záměru a z někdejší Butchartovy továrny na cement zbyl nakonec jen vysoký komín 🙂

Butchart-Gardens-British-Columbia-Canada1

Když vápenec v roce 1916 došel, staly se nevzhledné jizvy lomu zajímavou kulisou i pro vznik dalších zahrad. Na Sunken Garden později navázalo pod vedením paní Butchartové vybudování dalších částí zahrad – např. Rose Garden (růžová zahrada) v r. 1929 (která původně majitelům sloužila jako užitková zahrada pro pěstování zeleniny), Italian garden (italská zahrada, jež původně sloužila jako tenisový kurt) a na konci zahrad i Japan Garden (japonská zahrada tak, jak ji vnímala paní Butchartová).

380623-top_foto1-rn6x1

Pokud nad flórou držela ochrannou ruku paní Butchartová, o faunu se s nadšením postaral její muž. Z různých koutů světa dovezl do zahrad ptactvo – kachny pak vysadil do jezírka Star Pond, pávy na přední trávník, na místě dnešní besídky Begonia Bower trénoval holuby a po celé Jennyině zahradě umístil řadu ptačích budek 🙂

Dnešní výstavní zahrady jsou i nadále soukromým majetkem a svými výsadbami prezentují především okrasné rostliny – statisíce kvetoucích rostlin a stovky stálezelených dřevin.

6193050347_d373fb3dac_b (1)

Místní zahradníci se nebývale činí, třeba během zimy musí připravit půl miliónů cibulek pro jarní výsadbu, které pak v létě nahradí milióny letniček a posléze rostliny s podzimním kvetením.

butchart-269672_960_720


Anna Javorková

Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Jeden komentář u “Butchart Gardens…”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *