Celoročně zajímavá zahrada…

… je:

A) pouze vroucné, avšak nesplnitelné přání řady z nás nebo

B) možná realita, pokud své úsilí o zhmotnění našeho vroucného přání namíříme tím správným směrem?

Pozdně jarní zahrada na konci května. V popředí vínově červené listy ...
Naše pozdně jarní zahrada na konci května. V popředí vínově červené listy ruje vlasaté „Royal Purple“, pod ní drobné oranžovočervené kvítky kuklíku šarlatového, nad nímž se týčí kulovitá koruna trnovníku akátu „Umbraculifera“, za ním pomalu „patrovitě“ rostoucí keř japonské kaliny „Mariesii“, nyní obalený do smetanově bílých květů, za nimi oblíbená trvalka našich babiček lupina vlčí bob s tmavě růžovým květenstvím a pokračují dřeviny. Fialová květenství patří zakrslému kultivaru šeříku Meyerova „Palibin“ , vedle něž roste žlutozelený kultivar dřišťálu Thunbergova „Maria“ a za nimi bíle kvetoucí tavolník Van Houtteův. Jarní zahradu však nekrášlí pouze květy trvalek a dřevin. Velmi dekorativní jsou i listy javoru mléče „Drummondii“ s žlutě panašovaným listem či žlutozelené listy trnovníku akátu „Frisia“.

„B“ je správně.

Abychom však svou zahradu dokázali učinit skutečně celoročně zajímavou, měli bychom se při jejím zakládání a dalším rozvoji držet několika níže uvedených zásad.

Naše pozdně jarní zahrada.
Znovu pozdně jarní zahrada koncem května, tentokrát pěkně zblízka. Vzadu bílé květy tavolníku Van Houtteova doplňují fialové květy zakrslého kultivaru šeříku Meyerova „Palibin“ a žlutozelený kultivar dřišťálu Thunbergova „Maria“.

Celoročně zajímavá zahrada je postavena na uplatnění jehličnatých i listnatých dřevin. 

Nadměrné používání jehličnanů či stálezelených dřevin ve výsadbě na celoroční atraktivitě zahrady rozhodně nepřidá. Platí nepsané pravidlo, že poměr vysazovaných jehličnanů a listnáčů by měl činit 1:3! 

Častou námitkou, proč sázet jen jehličnany, je padající listí u listnatých dřevin a zimní období, kdy stálezelené jehličnany vypadají „lépe“.

Zahrada vysazovaná pouze z neopadavých rostlin však vypadá až na výjimky (např. specializované výsadby sbírkového charakteru, většinou sestavené z jedné čeledi, popř. rodu) jednotvárně, staticky a smutně.

Pohled do zahrady by nás tak za chvíli omrzel, protože jsou tyto dřeviny během roku prakticky neměnné až na pár výjimek měnících odstín jehlic během zimy.

Dřeviny s neopadavými listy a jehlicemi bychom tedy měli používat spíše jako doplněk kompozice.

Naopak smíšená výsadba zahradu oživí a každé roční období v zahradě tak bude mít své kouzlo. Mnoho dřevin kvete i v zimě, suchý list, na kterém je jinovatka nebo sníh, má neopakovatelnou krásu…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Stejné místo, ale pohledem z druhé strany o dva měsíce později. Tavolník a šeřík již po odkvětu. Do květu se však dostala celá řada trvalek – vzadu žlutokvětý řebříček tužebníkový, před ním růžovokvětá a fialovokvětá šalvěj hajní, po plotu se pne plamének „Warshawska Nike“ , před plaménkem roste vínově olistěný keř ruje vlasaté „Royal Purple“ , bílé květy mezi plaménkem a žlutozeleným dřišťálem patří řebříčku bertrámu, ještě zelená květenství, která přijdou na scénu na podzim, patří rozchodníkovci, pod vrbou Madsudovou rozkvétají kopretiny a pod nimi roste šalvěj lékařská s právě odkvétající šalvějí hajní.

Na které dřeviny soustředit při výběru pozornost?

Pokud vybíráme listnaté dřeviny, měli bychom věnovat zvýšenou pozornost těm,  

 • které se pyšní zajímavou kůrou (svídy a dříny, zákula japonská, břízy, vrba Matsudova, vrba červenokřivolaká, javor Davidův, javor rezavožilný, javor pensylvánský, javor jasanolistý, javor dlanitolistý, platan, topol bílý…),
 • se zajímavým habitem (převislé a deštníkové kultivary stromů, pokroucené větvičky… např. vilíny, břízy, vrby Matsudova či červenokřivolaká…) či
 • se zajímavým zbarvením listí na podzim (javor dlanitolistý a obecně všechny javory, kaliny, jinan dvoulaločný, jilmy, jasany, jírovce, okrasné třešně, jeřáb, skalníky, ambroň, přísavníky, muchovník, borůvka chocholičnatá alias kanadská borůvka…),
 • se zajímavými plody (dřín japonský, okrasné jabloně, hloh tečkovaný, skalníky, přísavníky, jeřáb, hlohyně, dřišťály, kdoulovce, aronie, rakytník, dřín, kalina obecná, krásnoplodka…) a těm,
 • které kvetou ještě v zimě či předjaří, kdy zbytek zahrady ještě spí nebo se teprve pomalu probouzí (jasmín nahokvětý, zlatice prostřední, dřín obecný, líska obecná, lískovníček klasnatý, magnólie nebo vilín, kalina bodnanská, kalina vonná, vřesy a vřesovce…).

I zimní zahrada má své kouzlo. I zimní zahrada má své kouzlo. Trvalky a keře stříhám a řežu až časně zjara. V zimě si s nimi pohraje sníh a námraza a je nač co koukat .-) Zajímavě v zimě působí i některé zahradní prvky – zde vzadu vykukující zahradní oblouk, který slouží jako opora na popínavé růže.

Nezastupitelné místo trvalek

Své nezastupitelné místo v celoročně zajímavé zahradě mají bezpochyby různé druhy okrasných trav (ozdobnice, dochan psárkovitý, třeslice prostřední, třtiny, ostřice, metlice…) a trvalky s pěknými semeníky (třapatky a třapatkovky, zápleváky, kokardy, řebříčky, krásnoočka, rozchodníkovce, sasanka japonská, zavinutka podvojná, plamenka latnatá, meduňka lékařská, dobromysl obecná…) vnášející do zahrad okrasný prvek i během zimy.

Časně jarní zahrada je ve znamení jarních okrasných cibulovin, které se mají docela čile k světu i ve vřesovišti, které je na jaře rovněž velmi působivé.
Časně jarní zahrada je ve znamení jarních okrasných cibulovin, které se mají docela čile k světu i ve vřesovišti, které je na jaře rovněž velmi působivé.

Zahradu na začátku nové sezóny zpestří bezpochyby trvalky kvetoucí časně zjara, zastoupené ve vyšším počtu okrasnými cibulovinami (čemeřice, talovíny, sněženky, bledule, krokusy, narcisy, modřence, tulipány…).

Letničková výsadba v polovině července. Pokud máte problém s výběrem místa pro letničkový záhon, zkuste to třeba v odtravněných kruzích pod ovocnými stromy. Tato místa (tzv. závlahové mísy) by měla být udržována bez travního porostu, který je především u mladých stromků velkým konkurentem ubírajícím živiny a vláhu. Letničky jsou vhodnějším a navíc i velmi estetickým řešením.
Letničková výsadba v polovině července. Pokud máte problém s výběrem místa pro letničkový záhon, zkuste to třeba v odtravněných kruzích pod ovocnými stromy. Tato místa (tzv. závlahové mísy) by měla být udržována bez travního porostu, který je především u mladých stromků velkým konkurentem ubírajícím živiny a vláhu. Letničky jsou vhodnějším a navíc i velmi estetickým řešením.

Pro období pozdního jara a léta můžeme vybírat z velmi široké nabídky rostlin.

Vzhledem k prostorovým omezením většiny zahrad bychom se však měli při výběru rostlin volit jednak takové kandidáty, které se budou dobou kvetení doplňovat (a ideálně i částečně překrývat) a také trvalky s dlouhou dobou kvetení (svíčkovec Lindheimerův, krásnoočko přeslenité, kokarda osinatá, plaménka latnatá, řebříček bertrám, kakost krvavý, záplevák podzimní, zavinutka podvojná…).

Časně říjnová zahrada. Dobře navržená zahrada pamatuje i na toto období.
Časně říjnová zahrada. Dobře navržená zahrada pamatuje i na toto období.  Téměř nekonečně dlouho kvetoucí svíčkovec Lindheimerův (drobné bílé květy), vpravo dole žlutokvětý zakrslý kultivar zlatobýlu „Laurin“, vlevo od svíčkovce pak dokvétající rudbeckie zářivá a nad ní poslední růžový kvítek růže svraskalé. Příjemně nás mohou překvapit i keře s okrasnými plody – zde oranžové plody rakytníku a vpravo vykukující větvička s žlutými bobulemi hlohyně šarlatové.

Jednoletky a dvouletky v celoročně zajímavé zahradě

Sezonní výsadba z jednoletek (sporýš argentinský, černucha, letní ostrožky, některé máky, měsíček zahradní, slunečnice, krásenka, kalifornský máček, ostálka…) a dvouletek (topolovka slezová růže, maceška, pomněnka, divizna velkokvětá, náprstník, sedmikráska…) může do zahrady přinést intenzivní a dlouhodobé nakvétání, velmi bohatou barevnou škálu kultivarů a v případě macešek klidně i násadu květů v době, kdy příroda sní svůj zimní sen.

Tyto a další vlastnosti u žádné jiné skupiny rostlin nenajdeme. Sezónní výsadba má u nás již dlouhou tradici. Již v době výsadby na záhon většina druhů nakvétá, hlavní období květu však nastává v červnu a pokračuje někdy až do zámrazu.

Podzimní plody hlohyně šarlatové, ale i dalších dřevin s okrasnými plody dokáží na podzim vytvořit příjemné pokoukání.
Podzimní plody hlohyně šarlatové, ale i dalších dřevin s okrasnými plody dokáží na podzim vytvořit příjemné pokoukání.

Celoročně zajímavá zahrada, to nejsou jen rostliny.

Citlivé použití zajímavých materiálů či zahradních prvků či doplňků (kameny, vodní prvky, zahradní objekty, zahradní dekorace) dotváří celoročně zajímavou zahradu do jedinečného celku a je takovou pomyslnou třešničkou na dortu.

V zimě na nás zapůsobí nejrůznější zahradní objekty a prvky asi nejvíce.
V zimě na nás zapůsobí nejrůznější zahradní objekty a prvky asi nejvíce.

Máte celoročně zajímavou zahradu? Podělíte se s námi o další tipy na to, jak ji vybudovat?


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

4 komentáře na „Celoročně zajímavá zahrada…“

 1. Dobrý den,

  máte moc krásnou zahradu. Momentálně řeším obrubníky u záhonů, který mi vede také podél plotu a vaše kamínkové řešení se mi moc líbí. Mohu se zeptat jak je to provedené? Je pod tou drtí nějaká folie? A jak si takovéto oddělení záhonu rozumí se sekačkou? Není to nějaký problém? Předem děkuji za odpověď a přeji krásné jarní dny 🙂 .

 2. Dobrý den,
  máte opravdu kouzelnou zahradu, Aničko. Je to pastva nejenom pro oči, ale i duši. Prošla jsem téměř všechny rubriky Vašeho blogu a stále se zde ráda vracím, abych zde načerpala inspiraci pro svou zahradu. Stáhla jsem si i Váš EBOOK průvodce nákupem rostlin do zahrady, abych byla více v obraze a vyvarovala se chyb, kterých jsem se často dopouštěla v minulých letech při budování mé zahrady. Teď již vše pečlivě zvažuji, jakou rostlinu, keř či strom koupit a kde sázet. Zahradničení je tak trochu alchymie, ať už se jedná o Ph půdy, či světovou stranu osázení patřičné rostliny, stromu či keře, tak aby nestrádaly. A jak píšete, někdy se budování ZAHRADY SNŮ protáhne na několik desítek let. Také jsme postupovali „osvědčenou“ metodou pokus – omyl a některé rostliny doslova obešly celou zahradu, než jsme pro ně našli to správné místo.
  Zahradničení je moje velká láska, ať už se jedná o okrasnou, či užitkovou část zahrady. Naši zahradu budujeme společně s manželem přes 20 let. Během této doby prošla zahrada řadou velkých, či malých změn. Ještě nás čeká spoustu tvrdé práce, ale věřím, že se nám postupem času naši ZAHRADU SNŮ podaří vybudovat.
  Děkuji za inspirace a těším se na Vaše další příspěvky, ať už zde na Kvetoucí Zahradě nebo na AGNIESZKA a její kratochvíle. Mějte se fajnově, Maruška z Prajzské 🙂

  1. Milá Maruško z Prajzské,
   děkuji moc za zastavení, milá slova, komplimenty a moc Vám přeji radost z práce i relaxu na zahradě. Je to podle mě jeden z nejkrásnějších koníčků, které člověk vůbec může mít :-))) Krásné dny A.

   1. Dobrý den můžu od vás získat inspiraci.Mám velkou zahradu,dlouhá léta tam rostla jen tráva na mulčování.Prvním rokem jsme založili menčí záhonky pro zeleninu.Jak založit celou zahradu plnou květu ,aby vznikla pastva a ukryty pro živočichy, celoročně,aniž by se musely drny trávy odstranovat. Mohou se semena vsadit do drnu přímo aby se rozrostli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *