Co je malé, to je pěkné, nebo alespoň může být .-)

Líbí se vám krásné zahrady plné kvetoucích trvalek, keřů a nádherných stromů, poletujících motýlů, opylujících včel… a je vám líto, že na vašem malém pozemku nelze nic podobného vytvořit?

Následující obrázky a video by vás mohly přesvědčit o opaku .-)

via http://www.gardenplans.net/2016/02/05/small-garden-designs/

Malá zahrada může být stejně atraktivní a také plná života jako zahrada velká.

Když se dobře promyslí její koncepce, může být malá zahrada i domovem řady drobných zvířat.

Je-li navíc v sousedství více podobných malých zahrad „eco“ smýšlejících majitelů, stává se zahrada součástí většího stanoviště nebo koridoru, ve kterém spokojeně žije a prosperuje velké množství volně žijících živočichů.

Řekněme tedy, že máte prostor o 100 až 200 metrech čtverečních a chcete zahradu, která bude vypadat dobře, bude plnit svůj účel, ale rovněž přispívat k rozvoji života na zahradě.

Níže uvádím sedmero tipů k tomu, jak přistupovat k budování takové zahrady na malých plochách.

V MALÉ ZAHRADĚ je na místě UMÍRNĚNOST!

Barevná i druhová umírněnost

Je třeba akceptovat omezení naší zahrady a držet se pravidla, že méně je někdy více. Důraz bychom tedy měli klást na jednoduché výsadby.

Vypadalo by nepatřičně a chaoticky, pokud bychom třeba uplatnili 30 druhů rostlin na 10 čtverečních metrů.

Místo toho si např. vybereme z nabídky 10 až 12 druhů a chceme-li, aby to v naší zahradě i žilo, alespoň dva nebo tři z nich by měly být okrasné traviny. Traviny mohou poskytnout zimní úkryt a podestýlku pro ptáky.

Podobně bychom měli v malé zahradě přistupovat i k volbě barev. Květiny mnoha různých odstínů vytvoří na malé ploše místo harmonie chaos.

Výsadba ve větších skupinách. 

Na 10 čtverečních metrů počítejme s výsadbou čtyři až šest druhů kvetoucích trvalek, vysazených do skupin alespoň po třech. Výsadba ve skupinách pomáhá nejen vytvořit přehlednější dojem, ale také má větší šanci přilákat opylovače letící okolo.

http://www.woohome.com/outdoor/23-small-backyard-ideas-how-to-make-them-look-spacious-and-cozy
via http://www.woohome.com/outdoor/23-small-backyard-ideas-how-to-make-them-look-spacious-and-cozy

DŮRAZ KLADEME NA CELOROČNÍ ZAJÍMAVOST ZAHRADY.

Při výběru trvalek bychom měli upřednostnit ty, které pokvetou co nejdéle (např. krásnoočko přeslenité, kokarda osinatá, svíčkovec).

A u těch ostatních s kratší dobou kvetení vybírat tak, aby jako celek kvetly po celou sezónu, popřípadě remontovaly, tj. opakovaly kvetení (např. tedy jarní cibuloviny pro časné jaro, později kakosty, šalvěj hajní, rozrazil, levandule, v létě echinacea či rudbeckie, kopretiny, třezalka kalíškatá, denivky, později v létě záplevák, či na podzim astry a chryzantémy…).

Vzhledem k tomu, že chceme vytvořit celoročně pěknou zahradu, musíme při výběru pamatovat na rostliny, jejichž suché listy či květenství vypadají v zimě zajímavě. Typickými příklady mohou být zmiňované astry, okrasné traviny, ale také třapatka a echinacea.

PRACUJEME NEJEN S HORIZONTÁLNÍMI, ALE ROVNĚŽ VERTIKÁLNÍMI PRVKY ZAHRADY.

Členění prostoru

Doslova k nepoznání změní malou zahradu vhodné členění prostoru. Prostorovým rozčleněním plochy, kterou máme k dispozici, můžeme vytvořit dojem většího prostoru.

Různé oblasti, jež jsou navzájem opticky oddělené, dodají věcem na zajímavosti a způsobí, že si nevšimneme všeho, co zahrada nabízí, na první pohled. Do zahrady tak vneseme další důležitý prvek – tajemství.

Vertikální členění

S tím velmi úzce souvisí vertikální prvky, například prosvítající živé ploty, stupňovitě uspořádané osázení (viz dále), pergoly ozdobené popínavými rostlinami, malá jezírka ap., jež opticky přerušují paprsek našeho pohledu a vyvolávají dojem hloubky prostoru.

Zejména u moderních domů pak působí velmi dobře rozdělení malé zahrady na několik stupňovitě uspořádaných pravoúhlých oblastí, které nám umožňují dostupný prostor využít co nejlépe.

Vzniknou tak struktury a plochy, které poskytnou různé prostory pro odpočinek a hry nebo kulisu pro letní zahradní dýchánky.

Svůj význam má i uspořádání trvalek na dané ploše. Chceme-li, aby působil prostor formálněji, umístíme nižší trvalky směrem k přední části záhonu a ty vyšší do zadních partií záhonu (směrem k plotu).

Kombinace trvalek s menšími i většími keři

Pro dobrý vertikální efekt kombinujeme v záhonech trvalky s menšími i většími keři (ořechoplodec, perovskie, čilimník, komule Davidova, tavolníky, vajgélie, kaliny, hortenzie…), příp. menším stromem (ideální jsou kultivary s kulatými či deštníkovými korunami – např. trnovník akát „Umbraculifera“, katalpa trubačovitá „Nana“…, obecně zakrslé kultivary stromů či keřů, vhodné jsou i japonské javory).

via http://www.damiancostello.ie/project_lesson.html

SOUKROMÍ NADE VŠE.

Více než kdy jindy klademe v malých zahradách důraz na zajištění dostatečného soukromí

Ploty a zdi, které rámují náš pozemek, zakryjeme. Vysadíme podél nich stromy, keře a rostliny. Nejenže díky nim bude parcela působit méně ohraničeně, ale uchrání nás současně i před pohledy kolemjdoucích či sousedů a současně budou působit jako zvuková bariéra.

Ne vždy je však nutná stoprocentní izolace od svého okolí. Má-li to v našem případě smysl, bude zahrada působit větší, když zachováme výhled z ní někam do dáli – na pole, louku, příp. část sousední zahrady.

http://www.woohome.com/outdoor/23-small-backyard-ideas-how-to-make-them-look-spacious-and-cozy
via http://www.woohome.com/outdoor/23-small-backyard-ideas-how-to-make-them-look-spacious-and-cozy

TVOŘME JEDINEČNOU ZAHRADU!

I malá zahrada může být výjimečná. Originálně pojaté cesty uvnitř zahrady a vhodný výběr dalších neživých zahradních prvků dokáže udělat v zahradě své.

Cesta může být dlážděná, vysypána nějakým mulčovacím materiálem (např. štěrk, kačírek, písek), využít lze i různých šlapáků (ať už dřevěných, betonových, kamenných…).

Příjemnou atmosféru dokáží navodit koupací misky či krmítka pro ptáky, malá lavička umístěná v blízkosti květin či nějaká vhodně zvolená keramika či kamenná soška.


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

2 komentáře na „Co je malé, to je pěkné, nebo alespoň může být .-)“

  1. Dobrý den.bydlím v malém bytě s malou zahrádkou 30 m čtverečních.je ohraničena tujemi.přála bych si aby byla hezky vyřešená a zajímavá.jen to sama neumím vymyslet. možná bz. jste mi mohla pomoci.děkuji za odpověd.

    1. Dobré dopoledne, paní Šímová. Pošlete mi na můj kontaktní email fotky a bližší informace, abych si udělala lepší obrázek a můžeme se domluvit na případné spolupráci. Přeji krásný den A.J.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *