Jak v zahradě docílit působivé výsadby?

Možná jste si u listování zahraničními časopisy či obrázky na Pinterestu všimli, že jsou zahraniční zahrady často působivější než většina těch, které vidíte kolem sebe. Člověku se z té nádhery skoro až zastaví dech…

Jak se alespoň o kousek přiblížit vysněnému ideálu na vlastní zahradě?

Co děláme špatně?

Zpravidla nevědomky děláme pravý opak toho, co by naší zahradě prospělo. Nakoupíme od každého druhu či odrůdy po jednom kousku, rostliny vysadíme vedle sebe jako vojáčky seřazené v pravidelných řadách do záhonu a čekáme na zázrak.

Když nepřichází po jedné, druhé, ani třetí zahradnické sezóně, začneme si lámat hlavu, proč jsme stále nedosáhli kýženého výsledku.

539010126_bcceca32a4_b

Efekt velkého množství

Efekt velkého množství je jedním z pravidel zahradní tvorby. Říká, že je velmi účinné jednotlivé prvky na zahradě opakovat, nebo je uplatňovat ve velkých množstvích.

Obvykle totiž mnoho kusů rostlin v řadě druhů či kultivarů a odrůd nevyzní tak přesvědčivě, jako malý sortiment vysazený ve velkém počtu.

8738263604_2da11a37f6_b

Velké množství je zkrátka působivé, krásné, až dechberoucí. Když dostane jedna barva nebo tvar prostor předvést se na větší ploše, výsledný efekt je pak velmi silný a málokoho nechává chladným.

A my tohoto účinku můžeme využít i v náš prospěch.

Zkombinovat dobře velký počet různých druhů a kultivarů či odrůd rostlin  vyžaduje hodně citu a také znalostí jednotlivých rostlin. Bude to vždycky podstatně náročnější než situace, kdy se soustředíme na jejich menší počet ve větším počtu kusů od jednoho druhu rostliny (odrůdy, kultivaru). To pak zvládne i méně ostřílený amatérský zahradník. 

garden-1093681_960_720

flower-807252_960_720

tagas-kert-fakkal

flower-garden-1486942_960_720

plant-1692347_960_720

flower-beds-785566_960_720

Efekt velkého množství nemusí být drahý špás

Někdo může namítnout, že ho hra na efekt velkého množství bude stát příliš hodně peněz.

Snažíme-li se v zahradě o efekt velkého množství, není však vždycky nutné používat ty nejdražší rostliny. K tomuto účelu dobře poslouží i okrasné cibuloviny, některé nenáročné druhy trvalek nebo běžných keřů.

A ta úplně nejlevnější cesta k efektu velkého množství vede přes přímé výsevy letniček i trvalek .-)

black-eyed-1069714_960_720

herbstannemone-1646024_960_720

phlox-413492_960_720Bellevue_Botanical_Garden_Bridge

garden

tulip-flower-garden


Anna Javorková

Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *