Jak bojujeme bez chemie s mšicemi…

Jak bojujeme bez chemie s mšicemi…

Jak bojujeme bez chemie s mšicemi…

Jak bojujeme bez chemie s mšicemi…

… u nás doma? V zahradě se snažím uplatňovat maximálně ekologický přístup při pěstování i ochraně rostlin. Nepovažuji se v tomto ohledu ale za extrémistu a když mi přírodní přípravky dlouhodobě nezabírají, sáhnu občas i po chemii, aby mi škůdci nezničili celou zahradu, ale snažím se to minimalizovat, obzvlášť když jsou často po ruce přírodní a dobře dostupné alternativy.

Dnes bych vám ráda představila něco, co podmínku „přírodnosti“, snadné dostupnosti a také nízkonákladovosti a hlavně účinnosti splňuje na jedničku s hvězdičkou. Proti mšicím (ale také jako odpuzovač mravenců, kteří si mšice na mladých výhonech stromů, keřů či trvalek „chovají“), používám už několik let výluh z kopřivy.stinging-nettle-474351_960_720

Kopřivu najdete za každým rohem, stačí jen posbírat nať (ideálně nekvetoucí či bez květů, abyste si kopřivu nechtěně nenamnožili do zahrádky), zalít ji do nekovové nádoby na 24 hodin vodou (ideálně odstátou dešťovkou) a pak jen odstranit natě, nalít do ručního rozprašovače či postřikovače a provést postřik rostliny (ať už jako prevenci či přímo na napadené rostliny). Aplikujeme ideálně ráno či večer nebo když je pod mrakem, aby se listy na plném sluníčku nespálily.

A teď trochu alchymie – 1 velká igelitová taška, 1 kyblík o objemu cca 10 l, vložíme kopřivy a zalijeme vodou téměř po vrch nádoby. Aplikujeme-li na napadené rostliny, není nutno ředit. Pokud však necháme kopřivy máčet ve vodě déle než 24 hodin, doporučuji před postřikem naředit v poměru 1:10 s vodou. Aplikovat můžeme na růže, ostatní okrasné keře či stromy, ale také ovocné keře či stromy, příp. trvalky.

stinging-nettles-935962_960_720

Kromě toho, že odradíte mšice a mravence, rostliny rovněž posílíte – výluh totiž obsahuje velké množství minerálních látek a při výše uvedené formě aplikace jej můžeme považovat za výbornou alternativu listového hnojiva. Kopřiva poskytuje rostlinám kromě velké zásoby dusíku i železo, vápník, kyselinu křemičitou a další stopové prvky. Její pravidelná aplikace formou zálivky či postřiku je na rostlinách znát. Rostliny se zdají být silnější a odolnější. Keře, které u nás byly v jednom roce napadeny mšicemi a následně ošetřeny postřikem z kopřivového výluhu, obcházely další rok mšice obloukem, případně se u nich objevily jen v mizivém množství. Určitě doporučuji po první aplikaci s odstupem času alespoň jednou, někdy i dvakrát zopakovat.

Tak třeba se osvědčí i u Vás 🙂


Anna Javorková

Anna Javorková

Miluji zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Snažím se vysvětlit svým klientům její přednosti a probudit v nich upřímný zájem o svou zahradu, od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby, po péči o vzrostlé rostliny. Jen tak lze vybudovat krásnou zahradu, ve které budou šťastni a spokojeni.
Anna Javorková

Latest posts by Anna Javorková (see all)

Share This:

No comments.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *