I bez chemie můžeme účinně a levně bojovat s mšicemi

Jak bojujeme s mšicemi u nás doma?

V zahradě se snažím uplatňovat maximálně ekologický přístup při pěstování i ochraně rostlin.

Nepovažuji se v tomto ohledu ale za extrémistu. Když mi přírodní přípravky dlouhodobě nezabírají, sáhnu občas i po chemii, aby mi škůdci nezničili celou zahradu. Ale snažím se to minimalizovat, obzvlášť když jsou často po ruce přírodní a dobře dostupné alternativy.

Dnes bych vám ráda představila něco, co podmínku „přírodnosti“, snadné dostupnosti a také nízkonákladovosti a hlavně účinnosti splňuje na jedničku s hvězdičkou.

Zázrak z kopřiv

Proti mšicím (ale také jako odpuzovač mravenců, kteří si mšice na mladých výhonech stromů, keřů či trvalek „chovají“), používám už několik let výluh z kopřivy.

stinging-nettle-474351_960_720

Kopřivu najdete za každým rohem, stačí jen posbírat nať. Ideálně nekvetoucí či bez květů, abyste si kopřivu nechtěně nenamnožili do zahrádky.

Receptura pro milovníky receptů

1 velká igelitová taška, 1 kyblík (nekovová nádoba) o objemu zhruba 10 l.

Do kyblíku vložíme kopřivy a zalijeme ji vodou (ideálně odstátou dešťovkou) téměř po vrch nádoby. Necháme louhovat v  24 hodin. Po uplynutí doby jen odstraníme natě, nalijeme do ručního rozprašovače či postřikovače a provedeme postřik rostliny (ať už jako prevenci či přímo na napadené rostliny).

Postřik aplikujeme ideálně ráno či večer nebo když je pod mrakem, aby se listy na plném sluníčku nespálily.

Aplikujeme-li na napadené rostliny, není nutno ředit. Pokud však necháme kopřivy máčet ve vodě déle než 24 hodin, doporučuji před postřikem naředit v poměru 1:10 s vodou.

Aplikovat můžeme na růže, ostatní okrasné keře či stromy, ale také ovocné keře či stromy, příp. trvalky.

stinging-nettles-935962_960_720

Léčí i vyživuje

Kromě toho, že odradíme mšice a mravence, rostliny rovněž posílíme. Výluh totiž obsahuje velké množství minerálních látek a při výše uvedené formě aplikace jej můžeme považovat za výbornou alternativu listového hnojiva. 

Kopřiva poskytuje rostlinám kromě velké zásoby dusíku i železo, vápník, kyselinu křemičitou a další stopové prvky. Její pravidelná aplikace formou zálivky či postřiku je na rostlinách znát. Rostliny se zdají být silnější a odolnější.

Keře, které u nás byly v jednom roce napadeny mšicemi a následně ošetřeny postřikem z kopřivového výluhu, obcházely další rok mšice obloukem, případně se u nich objevily jen v mizivém množství. Určitě doporučuji po první aplikaci s odstupem času alespoň jednou, někdy i dvakrát zopakovat.

Tak třeba se osvědčí i u vás 🙂


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *