Jak na okrasný trvalkový záhon bez mulčovací netkané textilie?

Posledně jsem lámala pomyslnou hůl nad mulčovací netkanou textilií v okrasných trvalkových záhonech. A rovněž slíbila, že přinesu i nápady, jak to dělat jinak.

Tedy jak ji (lépe) nahradit, abychom v záhonech minimalizovali množství plevele a pomohli zejména v horkých letních měsících udržet tolik potřebnou vláhu.

Dnes bych se ráda zastavila u jedné velmi efektní možnosti, která je mému zahradnickému srdci nejbližší.

Živý mulč

Dala by se nazvat „živým mulčováním“ a konkrétně mám na mysli osázení „hluchých“ míst v záhonu (pod stromy, keři, případně mezi skupinami vyšších trvalek) půdopokryvnými rostlinami. Ať už z řad trvalek, tak nízkých listnatých či jehličnatých dřevin.

A čím že mě tak tito užiteční zahradní „pracanti“ okouzlili?

cranesbill-474715_960_720

 1. jsou stoprocentně přírodní 🙂 Zalíbení v nich tak nacházím nejen já, ale především další užiteční obyvatelé zahrady (drobný hmyz, ještěrky, neznemožňují záslužnou „půdokypřící“ práci žížal…).
 2. po té, co se rozrostou, zakrývají půdu natolik, že zabraňují či potlačují růst plevelů a šetří tak náš čas a energii spojený s údržbou a pletím záhonů,
 3. současně zabraňují nadměrnému vysychání půdy a nahrazují tak funkci různých minerálních či borkových mulčovacích materiálů,
 4. výborně poslouží jako podsadba některých trvalek (např. podzimní astry alias hvězdnice, plaménky latnaté), u kterých můžeme koncem sezóny pozorovat tzv. „holé nožky“ (spodní část stonků je vyholená, bez listů), které dokáže velmi efektně zakrýt,
 5. nachází uplatnění i na místech, která nejsou ideální pro založení trávníku či tam, kde jsou zhoršené podmínky pro pěstování jiných rostlin (pod korunami stromů v tzv. suchém stínu – stín, málo srážek, které si navíc většinou stáhnou bohatým kořenovým systémem vzrostlé stromy, pod jehličnatými stromy je navíc kyselá půda),
 6. okrasné záhony s nimi působí „plněji“ než pouze za použití mulčovacích materiálů a
 7. přinesou ještě víc zeleně, ale i barev, případně vůní do vaší zahrady.

bistort-427157_960_720

Z jaké nabídky můžeme vybírat?

Při výběru se soustředíme na vitální, dobře se rozrůstající, odnožující rostliny, které by měly být konkurenceschopné vůči plevelům.

Řada z nich se navíc výborně hodí i do osázení komplikovanějších míst ve svazích či do suchého stínu pod stromy.

 1. Půdopokryvné trvalky – např. kakost krvavý (Geranium sanguineum), kakost oddénkatý (Geranium macrorrhizum), kakost kantabrijský (Geranium cantabrigiense), tlustonitník/pachysandra (Pachysandra terminalis), barvínek menší (Vinca minor), rdesno (Bistorta affinis/Polygonum affine), vrbina penízková (Lysimachia nummularia), bergénie ((Bergenia cordifolia), mochnička trojčetná (Waldsteinia ternata), mochnička kuklíkovitá (Waldsteinia geoides), hluchavky (Lamium) nebo některé škornice (Epimedium), třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum), šanta modrá (Nepeta faassenii), čistec vlnatý (Stachys byzantina).
 2. Listnaté půdopokryvné dřeviny – např. dřín kanadský (Cornus canadensis), skalníky (Cotoneaster), půdopokryvné růže (Rosa), zimolez kloboukatý (Lonicera pileata), kručinka lydijská (Genista lydia), ale můžeme použít i některé popínavky, které se bez opory budou plazit, jako např. břečťan (Hedera helix), přísavníky (Parthenocissus).
 3. Jehličnaté půdopokryvné dřeviny – zejména nízké jalovce (Juniperus horizontalis), mikrobiota křížolistá (Microbiota decussata).

berries-463503_960_720

Nač bychom neměli při výsadbě zapomenout?

 1. půdopokryvné rostliny vysazujeme zásadně do dobře odplevelené půdy (zejména vytrvalé plevely jako bršlice kozí noha, pýr plazivý či svlačec rolní bychom měli důkladně odstranit), čím důkladněji tuto práci odvedeme, tím víc si usnadníme péči o zahradu do budoucna. Výsadba půdopokryvných rostlin do zaplevelené půdy znamená v budoucnu záhon kompletně zrušit, znovu vyčistit a osadit!
 2. myslíme na to, že než se vysazené sazeničky rozrostou, bude třeba záhon odplevelovat průběžně i v prvních měsících po výsadbě (případně zamulčovat vhodným mulčovacím materiálem, NE však mulčovací netkanou textilií).

Tak co na to říkáte? Jak se vám tahle alternativa líbí? Máte vysazeny ve svých záhonech nějaké půdopokryvné rostliny? Pokud ano jaké?


Anna Javorková

Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

7 komentářů na „Jak na okrasný trvalkový záhon bez mulčovací netkané textilie?“

 1. Dobrý den.Mám živý plot a asi dva metry pod ním trvalkový záhon.Bohužel kořeny z toho plotu prorůstají do záhonu a trvalky chřadnou.Předloni jsme vše vyryli,kořeny plotu také přeryli,doplnili substrát a znovu trvalky zasadili.Jenže mám pocit,že v novém sustrátu se nejvíc daří právě těm kořenům z toho živého plotu.Ostrožky tak strašně zakrněly,že měli jen pár květů.Zezačátku byly ostrožky krásně rozrostlé a rok co rok jsou slabší a menší.Né jen ony.Také monarda,řebříček,hluchavka,lupina a ostatní.Co dělat aby trvalky zase byly krásné?Jak mám kypřit,když jsou trvalky u sebe a motyčkou bych poranila kořeny.Stačí jen přihodit hnojivo?

   1. Dobrý den.Jak vidíte,neumím ještě pořádně zacházet s faceobokem a tak reaguji až na tu zprávu druhou.Plot máme do trojsponu z keřů,Vajgélie-ta je vidět ze silnice,ale v zahradě je vidět jen ptačí zob.Ono je to trochu složitý,protože vzadu v zahradě je zase vepředu místo ptačího zobu-mochna.Takže z ptačího zobu,jehož kořeny si myslím právě prorůstají do záhonu.

 2. Aničko, jak se jmenují ty nádherné fialové kytičky. Je skvělý nápad místo mulče dát půdokryvky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *