Jak založit květinové záhony kolem plotu

Na můj druhý blog, kde soustředím příspěvky zejména o mém tvoření, mi napsala Jindra s prosbou o radu.

„Mám zahradu a chci si založit květinové záhony kolem plotu. Ale taky trochu odclonit pohled od sousedů. Poradíte prosím, jak takový záhon vůbec založit? Doteď je tam jen trávník. A taky co vysadit? Sluníčko mi tam svítí celý den. Ráno vychází z levé strany a zapadá napravo. Budu moc ráda za radu.“

white-snapdragons-yellow-rose-1170704_960_720

Jak poradit? V prvé řadě proto, abychom založili záhony, ve kterých se bude následně vysazeným trvalkám či letničkám a dvouletkám skutečně dařit, potřebujeme znát o trochu víc informací, nežli umístění a světelné podmínky.

Určitě bychom měli mít představu o tom, jakou půdu na zahradě máme. Je spíše lehká, písčitá, vzdušná a rychle vysychající nebo naopak těžká, jílovitá, málo vzdušná, vlhká a nebo něco mezi tím? Řada rostlin bude v těžké půdě bez dalších opatření strádat (např. levandule, sporýš argentinský, komule Davidova, tamaryšek, vřesy…), stejně tak ne každé rostlině bude vyhovovat lehká, písčitá půda s minimem humusu (typickým zástupcem je zde růže). Přesto pro každý typ půdy nalezneme minimálně desítku vhodných zástupců, kteří budou spokojeni a budou se mít čile k světu.

Struktura půdy je jedna věc, karty nám však může poněkud zamíchat i další faktor – kterým je Ph půdy. Existují vyloženě kyselomilné rostliny (např. typičtí obyvatelé vřesovišť, tedy vřesy a vřesovce, azalky a rododendrony, borůvka chocholičnatá alias tzv. kanadská borůvka, čilimníky a janovce, ale také hortenzie velkolistá, čechravy, vlčí bob…) a existují vápnomilné rostliny, které by v kyselé půdě živořily (levandule, zvonek karpatský, koniklec, sukulenty, plamének, šeřík, divizna…).

Vedle toho, že volbu trvalek, případně keřů přizpůsobíme kvalitě půdy na záhonu, můžeme jak strukturu půdy, tak její Ph však do jisté míry ovlivnit realizací některých dodatečných opatření a tím připravit vhodné podmínky i pro rostliny, které by zde jinak neprosperovaly – vysokou kyselost můžeme zmírnit vápněním, do písčité půdy můžeme zapracovávat humus formou třeba formou kvalitního kompostu, příliš těžkou půdu můžeme vylepšit  například zapracováním štěrku či křemičitého písku ap.

Dostáváme se i ke světelným podmínkám, které budou mít jistě velký vliv na to, jaké rostliny pro záhon zvolíme. V zásadě bychom mohli rostliny členit z tohoto úhlu pohledu do tří základních kategorií. Rostliny milující sluníčko (a těm se bude dařit i v tomto případě), rostliny vhodné do polostínu (nejsou tedy celý den vystaveny slunci, na část dne jsou osluněny, část dne jsou ve stínu, příp. zde proběhne tzv. toulavý stín – stín stromu, keře) a rostliny vhodné do stínu (tj. rostliny, které jsou trvale ve stínu, např. u severní strany domu).

V případě Jindřina záhonu půjde o jižní, celodenně osluněný záhon. Vybírat lze z řady rostlin, záležet teď ale bude na kvalitě půdy (jak z hlediska její struktury a s tím do jisté míry spojené vyšší či nižší vlhkosti půdy, tak z hlediska Ph). Mezi rostliny milující sluníčko, patří levandule a vůbec veškeré středozemní byliny (tymián, dobromysl alias oregano, mateřídouška, svatolina), ořechoplodec, komule Davidova, sporýš argentinský, svíčkovec Lindheimerův, řada skalniček (například rozchodníky, netřesky…), okrasných travin (například ozdobnice čínská, dochan psárkovitý …), třapatky a třapatkovky, rozchodníkovce, kokardy, tavolníky, mochny křovité, růže… a řada dalších trvalek a keřů či většina letniček a dvouletek, ale vždy s přihlédnutím ke konkrétním podmínkám půdním a vodním (sucho, vlhko, dočasné či trvalé podmáčení).

Z dotazu nemám představu o tom, jak bude záhon velký. Ale pokud nepůjde pouze jen o úzký pruh záhonu kolem plotu, ale bude pojat o něco velkoryseji co do šířky, rozhodně bych doporučila kombinaci s trvalek, případně letniček či dvouletek s keři, příp. i menšími stromy.

Kapitolou samou pro sebe je pak samotná příprava záhonu. Ten je třeba nejprve zpracovat – oddrnovat trávník, zbývající část zrýt či zpracovat kultivátorem, případně vč. zapracování kompostu, písku ap. (viz výše), rozmělnit kopačkou, hráběmi a důkladně odplevelit (ručně či za pomocí chemických prostředků, to je na uvážení každého z nás). Odplevelení doporučuji opakovat ještě jednou, zpravidla za 10 – 14 dnů, kdy by mohly vzejít ještě další semena. Pak už lze vysazovat. Jaro je pro to ideálním obdobím.

garden-1176406_1920

Jak, tak to je další otázka. Rozhodně doporučuji pustit se do práce až poté, co budete mít v ruce alespoň základní plán osázení. Ten by měl kromě výše uvedeného zohlednit i prostorovou náročnost jednotlivých rostlin (tj. to, kolik prostoru/místa kolem sebe jednotlivé rostliny, ať už trvalky, tak keře, příp. stromy potřebují).

Ten si můžete zpracovat sami. Nebudete-li si vědět rady, můžete se obrátit samozřejmě i na mne, ráda vám plán připravím na míru, a to i „na dálku“ 🙂


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

4 komentáře na „Jak založit květinové záhony kolem plotu“

 1. Dobrý den,
  jak se prosím jmenuje květina co ji máte v článku „Jak založit květinové záhony kolem plotu“?
  Je moc hezká:-)
  Díky
  S pozdravem
  JanaZ.

 2. Ahoj Aničko, dala jsem si odebírat novinky a nechodí mi. Mlůžeš mi poradit, kde jsem udělala chybu? Moc děkuju i za ty skvělé články. Měj se… Dáša 🙂

  1. Ahoj Dášo,
   chyba nejspíš nebude u Tebe. Myslím, že už vím, v čem je problém a pracuji na tom 🙂 Díky za přízeň a přeji další příjemně strávené chvíle s Kvetoucí zahradou. A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *