Jižní záhon…

… v naší zahradě navazuje bezprostředně na lesní „koutek“, který jsem Vám představila už dříve. Jak to v něm žije v polovině června letošního roku, posuďte sami 🙂

Díky intenzivnímu sluníčku zde musí rostliny leccos zvládnout a zatím se to daří… i když své ovoce začíná již přinášet alespoň toulavý stín, vytvořený vysazenými vyššími stromy a keři, které se začínají čile rozrůstat 🙂

Vítejte!

Podsadbu katalpy trubačovité „Nana“ a červenolisté tavoly kalinolisté „Diabolo“ tvoří často nedoceněný, ale mimořádně pěkný žlutozeleně kvetoucí kontryhel měkký.

Vlevo od něj (na obrázku zatím příliš nevynikají, ale počtejte koncem měsíce, až vykvete .-) je vysazena skupina čechrav, které prospívají spíše v polostínu a stínu.

Bílorůžové listy vykukující z moře kontryhelu patří vrbě celolisté „Hakuro Nishiki“. Zatím nenápadný keřík se časem pěkně rozroste. Jen je třeba jej pravidelně (i vícekrát za sezónu) stříhat (dělám vždy těsně nad posledním rozvětvením), aby se pěkně zahustila a nevyrostlo nám z něj nechtěné „košťátko“ .-)

Kopretiny teď hrají prim. Za nimi vykukují červenokvětý kohoutek chalcedonský. Červenolistá trvalka v popředí je vrbina ‚Fire Cracker‘, která bude nakvétat žlutými květy.

Zahrada polovina června 2016_8

Zahrada polovina června 2016_9

Zahrada polovina června 2016_10

Tato trvalka patří k mým nejoblíbenějším. Velmi dobře roste téměř všude (slunce i polostín, zvládne i jílovitou půdu), jen je třeba si ji trochu pohlídat, aby neutlačovala své sousedy (dobře se šíří podzemními oddénky). Na obrázku vidíte jak klasickou zelenolistou, tak zajímavou panašovanou variantu (Alexander). A její jméno? Vrbina tečkovaná.

Stvoření na spodním obrázku vlevo roste také velmi dobře. Na slunci, v polostínu i ve stínu. Roste na jakékoliv půdě – ať už je písčitá, hlinotopísčitá či jílovitá až podmáčená (tam to miluje).

Jde však o speciální kultivar, který neseženete nikde jinde než v naší zahradě a jeho množení a další šíření zatím nepřipadá vzhledem k nízkému věku absolutně v úvahu. Potenciálně však do budoucna lze uvažovat o křížení s dalšími vhodnými druhy .-)

Zahrada polovina června 2016_11

Takto vypadá Kordesova neuvěřitelně vitální keřová růže Westerland. V dobrých podmínkách i pnoucí (o dobrých podmínkách, zdá se, není v tomto případě pochyb .-))

Co se v zahrádkách jentak nevidí, je dřín japonský (zde obrázek vlevo nahoře a vpravo dole). Postupně doroste do poměrně úctyhodných rozměrů (2 – 3 metry na výšku i šířku).

Zahrada polovina června 2016_12

Obrovskou radost mi dělají další oblíbené trvalky – dlužichy krvavé a průhonické (růžové a karmínově červené květy na dlouhých stoncích), které pěkně doplňují panašovanou vrbinu tečkovanou.

Zahrada polovina června 2016_13

Tady dřín japonský pěkně zblízka .-)

A další můj miláček – kakost krvavý – seženete běžně v růžové, fialové, modrofialové či bílé variantě. Když ji po první vlně kvetení jemně zastřihnete, vytvoří další vlnu květů ještě jednou .-)

Zahrada polovina června 2016_14

V popředí zatím v poupatech mé další oblíbené trvalky – denivky. Mají krásnou stavbu těla, vypadají tak velmi pěkně i v době, kdy nekvetou.

A i jehličnany na zahradě máme, i když to na první pohled není zatím tolik patrné 🙂 Na velkém obrázku smrk východní („SKYLANDS“).

Zahrada polovina června 2016_15


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *