Jak v zahradě potlačit, co má být očím více skryto?

U nás doma máme rádi zvířata. I když mi doma kočky neprošly, na psovi jsme se s mužem ale shodli hned. Našeho prvního pejska jsme si pořídili z útulku. Dodnes ji vidím velmi jasně, jak tam v kotci smutně stála vedle nabušeného psa bojové rasy a koukala na mě. Byla to láska na první pohled a na celý život 🙂

Spolu se psem přichází v zahradě otázka spojená s tím, kde psa „ubytovat“. Řešíme psí boudu a u větších psů zpravidla i kotec.

Kotec s boudou v zahradě máme a to nedaleko vstupu do domu. Fenku, které patřil, už však bohužel kvůli vysokému stáří a souvisejícím zdravotním problémům ne. Ale jednou, a myslím, že to nebude tak dlouho trvat, si zase pejska pořídíme.

Kotec je pojat technicky a čistě prakticky. Navrhl si jej a s pomocí zakoupených plotových dílců vyrobil manžel. Upřímně řečeno, postavil mě před hotovou věc. Já jsem si jej malovala trochu jinak. A tak se jej snažím každý rok zútulňovat a co nejvíc zakomponovat do zahrady. Tak aby příliš nevyčníval a nestrhával na sebe veškerou pozornost.

To je požadavek, který neřešíme jen u příbytků určených psům a jiným zvířatům, ale i u jiných méně „populárních“ prvků v zahradě.

Neocenitelnými pomocníky při začlenění méně zajímavých prvků do zahrady jsou popínavé dřeviny.

V našem případě popínavé dřeviny „změkčily“ tvrdé linie a technický ráz kotce. Pomohly jej do zahrady více zapojit a potlačit tak, aby se nestal jejím středobodem. 

Které rostliny použít?

Od rodičů jsem si namnožila trubač kořenující. U něj je třeba počítat s tím, že velmi rád odnožuje a šíří se dál. V létě kvetoucí trubač jsem doplnila akébií pětičetnou, která kvete na jaře. U té bych doporučila umístění spíše do polostínu než na celodenní přímý úpal, u nás je vysazena u východní části kotce, což jí vyhovuje.

Letos jsem přidala i plaménky. Plamének horský už odkvetl, budu se tedy na květy těšit opět v dalším roce. Teď má za úkol pokrýt spolu dalším, zahradním plaménkem jižní část kotce. Oba jsou vysazeny do květináčů – vlastního betonového a manželem vyrobeného dřevěného s vnitřním zateplením polystyrenem, aby mohl fungovat celoročně.

Podobně jsem letos vysadila do čelní části kotce od západu (opět do vlastního betonového květináče) kultivar zimolezu japonského s panašovaným listem („Aureoreticulata“), už se těším, až se více rozroste. Stejně dobře ale poslouží v záhonu i jako půdopokryvná rostlina.

Zahrada polovina června 2016_23

Jak jinak ještě technické konstrukce v zahradě zútulnit a zapojit?

Sezónní zpestření přinášejí klasické terakotové květináče zavěšené do kovových závěsů.

Ty jsem letos osadila bezkonkurenčními plnokvětými Milllion bells (ze západu) a do letos nově zakoupených květináčů jsem si minulý týden přikoupila i žlutozeleně zbarvenou ipomeu batatas (dělá překrásné převisy, jen ji budu muset hodně zalévat, aby silné slunce v létě dobře zvládala).

A ještě jednoho obyvatele nové květináčky mají – od mamky jsem letos opět dostala sazeničky okrasného zelí. Loni si na nich až na jednu pochutnali slimáci. Letos je jich o poznání méně a navíc – zelíčko je v květináčcích nahoře na kotci, tam se snad nevyšplhají .-)) Pokud vyroste, jak má, bude na něj hlavně na podzim překrásná podívaná.

Zahrada polovina června 2016_25

Jak v bezprostřední blízkosti kotce, tak kousek dál u vchodu do domu mám ustaveny velké dřevěné květináče, které mi na míru vyrobil můj muž.

Osázeny jsou jak půdopokryvnými rostlinami, které ve vyšších truhlících dělají hezké převisy, tak zakrslými miniaturními jehličnany, vřesy či japonským javorem.

A občas tam zabloudí i nějaká ta maceška .-) Ty mám vysazeny i ve vaničce a nemohu si je vynachválit. Vytvořily od jara parádní trsy. Okrasné cibuloviny z jara už jsou pěkně v záhonech, dosadila jsem jen pár letniček, které do své krásy teprve musí dorůst.

Zahrada polovina června 2016_24

Tady ještě jednou million bells (i když zde „pouze“ s jednoduchým květem) ve společnosti vějířovky, na kterou nedám dopustit. Prodává se i v růžové a bílé barvě a vydrží toho opravdu dost. Mám je vysazeny do všech závěsných květináčů a pěkně se začínají zahušťovat.

Do truhlíků na oknech jsem letos vysadila klasické babičkovské muškáty v bílé či světle růžové barvě a doplnila million bellkami v růžové barvě s převislou bakopou s bílými kvítky. Pomalu se začínají v zahradě vytvářet i stinnější zákoutí, která mi umožňují více prosadit i rostliny do polostínu až stínu (příkladem jsou bohyšky a kapradiny na obrázku vpravo dole). 

Zahrada polovina června 2016_26

Zajímalo by mě, jak se daří zapracovat podobné prvky v zahradě Vám. A budu ráda i za fotky, pokud je pošlete 🙂


Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *