Rozezpívám zahradu

Zpívám často a ráda. Zpívá celá naše rodina. Ale v přírodě, včetně té naší zahradní, mám stejně nejradši tu uklidňující ptačí píseň, při které jen zavřu oči a léčím všechny nashromážděné splíny 🙂

V zimě nás zase potěší pohled ke krmítku, do kterého sypeme ptačím zpěváčkům semínka, která mají rádi.

birds-708238_1280

Aby k nám létali rádi, vysadili jsme do zahrady mnoho listnatých dřevin, které jim skýtají úkryt, ale také potravu či stín, když jej potřebují. Vyrobili jsme jim krmítko a pořídili ptačí pítko, které v létě děti doplňují čistou vodou. Časem bychom rádi vyrobili a v zahradě instalovali i ptačí budku.

Zahrady tvoří důležitý a poměrně bohatý biotop pro ptačí faunu.

Ještě více to pak platí ve městech, kde je tento biotop klíčový pro život některých ptačích druhů.

A podíváme-li se na totéž i z druhé strany, pak pěkná ptačí budka či krmítko mohou být jedním z prvků, které pomáhají ze zahrady vytvořit útulnější a osobitější místo – nejen svým vzhledem, ale díky své existenci i dalším aspektem, které do zahrady přinášíptačí zpěv a pohyb a také pomoc při boji s některými škůdci, se kterými v zahradě bojujeme.

tit-1575198_1280

Co ovlivňuje atraktivnost naší zahrady pro ptáky?

To, zda vůbec naši zahradu ptáci navštíví, jací a v jakém množství závisí na okolním prostředí: zahrada v blízkosti lesa nebo parku, vodní plochy, louky či jiné zelené plochy značně zvyšuje svůj ptačí „potenciál“.

Chceme-li tedy okolní ptáky nalákat na vlastní zahradu, je třeba ji trochu upravit tak, aby tam ptáci našli potravu, vodu a prostředí pro hnízdění.

Pojďme se dnes soustředit na vhodné podmínky spojené s potravou. 

Jednou z cest jak ptáky na zahradu nalákat, je nabídnout jim dostatek potravy a to nejen v době, tolik potřebného zimního přikrmování (např.  v krmítku), ale během celého roku (co nabízí zahrada sama o sobě).

Čím pestřejší nabídka je, tím různorodější jsou naši ptačí sousedé.

bird-861785_1920

Každý druh ptáka má vlastní potravní nároky.

Některé druhy preferují semínka (vrabec, zvonek, pěnkava), jiné ovoce, hmyz (lejsek, rehek, konipas, vlaštovka, jiřička) nebo larvy a měkkýše (kos, drozd, červenka).

Některé druhy dokonce mění potravní režim v průběhu roku podle dostupnosti. Například kos a červenka loví v létě žížaly a další hmyz, na podzim ozobávají bobule (černý bez) a v zimě se živí i zrním na krmítku.

Chceme-li nalákat do zahrady co nejvíce druhů ptáků po celý rok, je třeba zajistit co nejširší sortiment potravy. 

Hmyz, larvy a další kořist si ptáci loví v kompostu, hromadě dřeva, u vody, květin a ovocných stromů, na mrtvém dřevě, u hromady kamenů (skalka) nebo ve vysoké trávě. 

Semínka si ptáci najdou pod květinami, v křovinách a v zimě na krmítku. 

Na ovoci a bobulích si ptáci pochutnávají na ovocných stromech (jabloně, hrušně, třešně), na některých keřích (černý bez, růže šípková, kalina, hloh, cesmína, tis, atd.), na popínavých rostlinách (břečťan, psí víno, atd.).

birds-664232_960_720

Co v zahradě vysadit?

Zvažujeme-li zahrádku přátelskou pro naší ptačí sousedy, neměli bychom při výsadbě zapomenout např. na tyto rostliny: dřišťál, hlohyně, muchovník, skalník, jeřáby a aronie, bezy (Sambucus nigra, S. racemosa), okrasné i užitkové jabloně (Malus), rakytník řešetlákový, tis, brslen,  hlohy, kaliny, růže, zimolezy, trnka, cesmíny, pámelník, ptačí zob, jalovec, zerav, zimolez, zimostráz, střemcha či šeřík, břečťan, přísavník.

Krmítka v zahradě

Přikrmování na krmítku pomůže ptákům přežít náročné zimní podmínky.

Důležité je zvolit správné krmítko a dobře jej umístit. Zamezíme tak napadení ptáků predátory (kočky, kuny) při pobytu na krmítku, ale také šíření ptačích nemocí, které se přenášejí potravou znečištěnou ptačím trusem.

Doporučení České společnosti ornitologické nejen k tomu, jak krmítko vyrobit, naleznete zde. Pokud jde o barvu krmítka, vhodnější jsou spíše přírodní, méně nápadné barvy. Výrazné barvy ptáky spíše odrazují.

Krmítko by mělo být především umístěno tak, aby predátor nemohl ptáky překvapit. Vyrobené krmítko se snažíme umístit na volném prostranství na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 m od nejbližšího stromu.

Na stromě je pak dobré krmítko zavěsit pomocí drátu nebo provázku za větev. Řada majitelů zahrad s krmítky (nás bohužel nevyjímaje) volí krmítko v podobě oblíbených domečků na „noze“. Tato forma však nepatří z hlediska bezpečnosti ptáků k nejideálnějším. Máte-li tak možnost, zvažte i jiné, vhodnější alternativy (více na toto téma naleznete zde).

Čím ptáčky na krmítku krmit?

Z potravin konzumovaných lidmi můžeme ptákům nabídnout ovesné vločky, strouhanou housku (ne slanou!), maso (nakrájené na kousky), strouhanou mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj.

Použít můžeme i jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka), velice vhodná jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. V obchodech lze zakoupit přímo speciální míchané směsi pro krmení ptáků.

V přírodě můžeme nasbírat různé plody a bobule: např. jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, břečťanu či svídy, semínka bodláků apod.

Pozor! Ptáky nikdy nekrmíme těstovinami, slanými, kořeněnými a uzenými výrobky ani přepáleným lojem! Takováto potrava (stejně jako zkažená) totiž ptákům způsobuje značné zažívací potíže a může vést až k jejich úhynu.

bird-seed-1201502_1920

Na čem si v zimě pochutnají ptáci nejvíce?

  • Strakapoudi – nejraději konzumují lůj nebo tukovou směs.
  • Pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové, vrabci a kosi -semena plevelů (zadina) a obilovin. Tyto druhy často navštěvují zásyp.
  • Sýkory (koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka), brhlík, šoupálek – olejnatá semena, lůj, tuková směs.
  • Kosi a kvíčaly – plody nejrůznějších bobulovin, jablka.

A vydáte-li se dál do přírody, pak:

  • Vodní ptáci (kachny, labutě, lysky, rackové) – nejvhodnějším krmivem pro tyto ptačí druhy je měkké pečivo, lze je krmit i těstovinami. Pečivo nesmí být tvrdé – mohlo by ptákům způsobit zranění jícnu – a mělo by být rozdrobeno na menší kousky.
  • Dravci – dravé ptáky lze na vhodných místech, kde se vyskytují, krmit čerstvými zbytky masa, vnitřnostmi apod. V těchto případech je však nutno dbát na dodržení hygienických a veterinárních předpisů.
  • Koroptve – na místech, kde se v zimě vyskytují, je možné postavit zásyp a přikrmovat je zadinou.

Kdy začít s krmením?

S krmením můžeme začít již začátkem listopadu. Krmivo podáváme pravidelně, zpočátku menší dávky. Za mrazů a při vyšší sněhové pokrývce je žádoucí dávky zvyšovat. Přikrmovat můžeme až do konce března.

Jak to máte s krmítky pro ptáky u Vás? Krmíte? Jaká krmítka používáte? Které ptáky u nich vídáte nejčastěji? Pochlubte se i nám ostatním a zašlete mi foto svého krmítka a já jej vložím do naší společné fotogalerie na toto téma .-)

Tento příspěvek byl zpracován na základě cenných informací získaných na webech Život na zahradě a Česká společnost ornitologická.


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *