Poslední červnové…

… obrázky z naší zahrady patří okolí terasy, dětského zahradního domečku a naší minizeleninové zahrádky.

Vzpomínky na zahrady mého mládí

Ačkoliv jsem si v dobách svého dětství a mládí bohatě užila „kolchoznictví“ spojeného s veskrze užitkovými zahradami svých prarodičů a rodičů, mám na to období pěkné vzpomínky.

Jak jsme sbírali na velkém poli z brambor mandelinky, nekonečnou řadou konví zalévali rajčata téměř dvojnásobně vyšší než my sami a všechno to nasbírané ovoce i zeleninu doma zpracovávali a zavařovali.

Taky jsme si ale s mladší sestrou rády hrávaly u babičky na obchod se zeleninou. Vybaveny echtovní váhou se závažími a natrhanými listy třešně představujícími naši „místní“ měnu 🙂

A zobali po zahradě, na co jsme přišly. A nikdy nezapomenu na ty nejlepší polévky z čerstvé zeleniny babiččiny zahrádky, první vlastní lahůdkové brambůrky, třešně, ze kterých nás bolelo břicho ještě týden… 🙂

Zahrada pro děti dnes

A alespoň trochu z té atmosféry bych ráda nabídla svým dětem i v těchto časech. Nemáme na zahradě lány mrkve, brambor, rajčat atp.

Ale hrášek, tyčková cherry rajčátka vysazená do květináčů chráněných východní zdí garáže, pár řádku mrkvičky, červené řepy, pastiňáku a kopru, několik keříků dýní (ať už velkoplodých, tak menších hokaido, patizonu, cuket) a jahod. A bylinky vč. mimořádně pěkného měsíčku a brutnáku, jejichž semena mají neskutečnou vitalitu a schopnost reprodukce.

A samozřejmě nějaké ty ovocné keře a stromy, si prostě nemohu odpustit ani na té naší, veskrze okrasně pojaté zahradě. Aby bylo stále co zobat. Abychom se mohli učit. Abychom měli něco svého.

Zahrada polovina června 2016_27

Hrací sestavy v zahradě

Zahradní domečky a dětské sestavy někteří moc nemusí. Já jsem ale za ten náš moc ráda.

Základ jsme koupili a s manželem smontovali podle svých představ a možností, které nám prostor nabízel. S řadou vylepšení ale přišel manžel sám.

Děti tak mají doplněnu původní atrakci se skluzavkou i o spodní krytou část domečku s okýnkem, v němž vydávají ty nejexotičtější pokrmy, které si můžete představit (škoda jen, že při tom kolikrát přijde za vlast tolik květů a listů mých kytiček :-))

Jedno původní rameno domečku s houpačkou pak manžel doplnil ještě o další s houpacím žebříkem a malým houpadlem. Myslím, že do zahrady pěkně zapadnul (škoda jen, že nám dodavatel přidal k domečku místo tmavě zelené, modrou skluzavku… ale to je snad jediná vada na kráse :-)), přispěla k tomu i zelená lazura, kterou s nadšením natírám téměř vše dřevěné, co se ocitne u nás na zahradě.

Zahrada polovina června 2016_28

Smrkový živý plot

Smrkový živý plot jsme se rozhodli vybudovat v severní části zahrady, která je zatím v sousedství zemědělci udržovaného pole poměrně otevřená.

Výhledy do dáli jsou sice příjemné, ale severní vítr je krutý. Sousedství zemědělců jsme zprvu vítali s nadšením (udržované pole je lepší soused než neudržovaná louka s hojnými nálety bodláčí), nyní však procitáme z naivity o ekologičnosti našeho českého zemědělství.

Člověk by nevěřil, co všechno musí půda a živočichové v ní žijící s našimi zemědělci vydržet.

Zahradní oblouk

Kousek od severní hranice vyrostl předloni velký zahradní dřevěný oblouk, který mi na mé naléhání nakonec vyrobil jako oporu pro růže a plamének můj muž.

A ačkoliv je vystaven poměrně velkému náporu větrů od severu, drží jako přibitý, neohýbá se, i když ještě není obrostlý ani z poloviny své výšky.

Opory máme u nás rádi. Je to pěkný prvek, který nejen „podrží“ rostlinu, kterou k ní vysadíte, ale s jejich pomocí můžeme zahradu různě členit jako horizontálně, tak vertikálně a činit jí pocitově větší i zajímavější, či v kombinaci s popínavkami vytvářet rychle stín u posezení ap.

Zahrada polovina června 2016_29

Suchá zídka a skalka

Pokud se zadaří a zahrada není úplná „placka“, pozvedne dojem z ní postavená suchá zídka či skalky, které vytvoří přirozený předěl mezi různou výškovou úrovní částí zahrady.

Při jejich osazování si můžeme pohrát se sortimentem a vytvářet velmi různé scenérie – od vyloženě skalničkových, přes čistě bylinkové, ale i stepní či naopak ovlivněné východní kulturou. Vždy bude záležet na konkrétních podmínkách.

Zahrada polovina června 2016_30

Letní květy

Pohled do smíšeného trvalkového záhonu s keři od terasy. V červnu na sebe strhávaly největší pozornost kopretiny s červenými kohoutky chalcedonskými. Kopretiny jsem včera po odkvětu a dešti zkrátila až k zemi. Vykvetou ještě znovu později v létě.

Léto však mezi tím přinese řadu nových barev i tvarů. Žlutokvěté třapatky zářivé (Rudbeckia fulgida), jejich léčivé příbuzné v růžové a krémové barvě třapatkovky nachové (Echinacea purpurea), bílé květy exoticky vzhlížející juky vláknité (Yucca filamentosa) a později i oranžovo, žluto a červenokvěté zápleváky (Helenium automnale), které svou velmi dlouhou dobou kvetení doprovodí mimořádně krásné bělo či růžovokvěté svíčkovce (Gaura lindheimeri).

Ale počkejte si chviličku, brzy začnou nakvétat .-)

Nádobové rostliny

K lepšímu propojení terasy se zbytkem zahrady přispěje mj. i výsadba do květináčů. Dosny či kany indické (Canna indica), jak bývají tyto exotické rostliny s mohutnými listy a překrásnými květy nejčastěji v oranžové či červené barvě nazývány, mohou být vysazovány do volné půdy i do velkých květináčů.

Vzhledem k tomu, že u nás spolehlivě v zemi nepřezimují, je třeba hlízy na podzim ze země vytáhnout a uskladnit v bezmrazé, ale chladné a suché místnosti a ven vysazovat až po posledních jarních mrazících. Často se dopředu před výsadbu ven předpěstovávají.

Já to nedělám (nemám k tomu doma podmínky), hlízy vysazuji rovnou ven do květináčů podle počasí koncem dubna (loni či předloni) či v květnu (letos) a na noc přikrývám zpočátku bílou netkanou textilií. Jako podsadbu k nim jsem do květináčů zvolila modrokvěté lobelky.

Tolik naše červnová zahrada. Těším se u červencového povídání 🙂


Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *