Prvodekádově sprnová kvetoucí zahrada…

… mi v tuto dobu dělá ve srovnání s loňským rokem o poznání větší radost. Letos s ní netrpím, ale radujeme se spolu a užíváme si pravidelných deštíků .-)

Skalka v blízkosti terasy (která na sebe strhává pozornost zejména na jaře) a výhled do mé malé „prérie“. V tuto dobu si užíváme zejména mých oblíbených žlutokvětých rudbeckií (třapatka zářivá), závoje z drobných bílých kvítků gaury (svíčkovec Lindheimerův), růžových a bílých květů echinaceí (třapatka nachová).

Zahrada první dekáda srpna 2016_1

Malá prérie pěkně zblízka (třapatky, rudkbeckie, svíčkovec). Včelkám, stejně jako motýlům se u nás hodně líbí. Ale nemají rády, když je moc často otravuji s foťákem v ruce. Letos jsem za to už od nich chytla jedno žihadlo .-) Zahrada první dekáda srpna 2016_2

Na velkém obrázku pohled z druhé strany, který odhaluje další krásnou trvalku – zde žlutokvětý záplevák (Helenium). Zahrada první dekáda srpna 2016_3

Přestože se na ně někteří dívají přes prsty, musím přiznat, že je mám ráda. Řeč je o akátech – zde trnovník akát „Twisty Baby“ typický svými „pokroucenými“ a převislými větvemi.

Zahrada první dekáda srpna 2016_4

Na velkém obrázku načervenalé listy s růžovými květy patří gauře (svíčkovec Lindheimerův „Cherry Brandy“). Dokonale kontrastují se zatím zelenými květenstvími rozchodníkovce nachového ( Sedum telephium ‚Herbstfreude‘). Rozchodníkovce řadím mezi top trvalky, neboť dokonale splňují podmínku celoroční zajímavosti – skutečně – od jara do zimy je na co koukat .-)

Na malém obrázku vlevo dole je před rozchodníkovcem vidět další pěkná trvalka (i když známá spíše ve své „obří“ podobě) – tužebník (Filipendula palmata ‚Göteborg‘) – tato je o poznání menší, dorůstá se okolo 30 – 40 cm. Svíčkovec i s rozchodníkovcem jsou vzhledem k jiným nárokům vysazeny „do kopečku“, tužebníku původní místní vlhčí podmínky ale vyhovují.

Zahrada první dekáda srpna 2016_5

Na obrázku vpravo nahoře sadec, na malém obrázku vlevo dole sadec ve společnosti jedné z vytrvalých slunečnic.

Zahrada první dekáda srpna 2016_6

Tady se do výhledu připletla i žlutokvětá mochna křovitá (na velkém obrázku dole).

Červené konce traviny na dvou malých spodních obrázcích patří lalangu válcovitému (Imperata cylindrica ‚Red Baron‘).

Zahrada první dekáda srpna 2016_7

Tady je vidět na obrázku vlevo nahoře i červenokvětý záplevák… a je jich mnohem více, vysokých i trochu nižších v různých barevných kombinacích .-)

Tohle místo, které mne při zakládání tolik potrápilo (těžká, jílovitá půda, poměrně vlhko), mám moc ráda. Podařilo se vytvořit, co jsem si vysnila. Proto tolik obrázků z toho místa .-)

Tu „rostlinu“ s vyplazeným velkým modrým jazykem identifikovat nemusím – je to oblíbené místo k řádění našich dvou malých dětí 🙂

Na plechové nádoby a vaničky nedám dopustit. Ale těžko, těžko se shánějí, pokud za ně člověk nechce utratit celé jmění. Je to hodně o štěstí. Tento jsem koupila za padesátikorunu. A pak natřela odvážnou červenou 🙂

S červenou nádobou momentálně hezky ladí kvetoucí trubač kořenující. Krásná rostlina, ovšem velký divoch, přátelé! .-)

Zahrada první dekáda srpna 2016_8

Miluji růže. Nejen ty velmi prošlechtěné, ale i docela „obyčejné“, kterých si na první pohled ani nevšimnete. Možná. Tato nese název růže sivá, má tmavěji zbarvený list, kvete jednoduchými bílými květy s růžovým lemováním a má nádherné červené šípky, které lze využít i v kuchyni podobně jako šípky růže šípkové .-)

Krásná travina na velkém a malém obrázku vlevo dole je ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis „GRACILLIMUS“). Na malých obrázcích vykukuje moruše bílá (Morus alba „Pendula“) s převislými větvemi. V létě plodí velmi sladké, jedlé plody podobné ostružinám.

Zahrada první dekáda srpna 2016_9

Zahrada první dekáda srpna 2016_10

Žlutozeleně zbarvený strom v pozadí je další z mých akátů – zde kultivar „Frisia“. V blízkosti oblouku s popínavými růžemi roste další rozchodníkovec nachový („Matrona“). Levandulové políčko se po ostříhání odkvetlých květů levandulí trochu zklidnilo, ale počkejte, za chvíli rozkvetou modrofialově ořechoplodce klandonské .-)

Zahrada první dekáda srpna 2016_11

Poslední akát v mé zahradě je typický kulovitým tvarem své koruny. A jako všechny akáty u nás roste velmi, velmi rychle 🙂 Za ním vykukuje krásný keř známý jako ruj vlasatá s vínově zbarvenými listy (Cotinus coggygria „Royal Purple“).

Zahrada první dekáda srpna 2016_12

Motýlí keř aneb komule Davidova rozkvetla na horním obrázku vlevo a spodním obrázku vpravo. O motýly zde není nouze .-) Na obrázku vpravo nahoře pak detail pěkné trvalky známé jako řetězovka viržinská (Physostegia virginiana). Zahrada první dekáda srpna 2016_13

Pohled na posezení na terase a její nejbližší okolí. Kany/dosny v květináčích letos rostou jako o život, ale květů je zatím méně než loni, pozdější výsadba kvůli posledním jarním mrazíkům si vybírá svou daň.
Zahrada první dekáda srpna 2016_14

Popínavé růže – zatím trochu nesměle „šplhají“ vzhůru, ale potřebují trochu času, vysazeny byly loni na jaře .-) Červená je od Kordese (Amadeus), světlounce růžová pak od Austina (St. Swithun).

Zahrada první dekáda srpna 2016_15

A prostor se u nás najde i pro letničky – toto je krásenka zpeřená (vyšší rostliny s bílým a růžovým květem), nižší trochu méně známá luštěnice trnitá.

Co vy a Vaše zahrádky? .-)


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

2 komentáře na „Prvodekádově sprnová kvetoucí zahrada…“

 1. Dobrý den, prostě nádhera! Je den před koncem roku a na mne doléhá trošku nostalgie – velice se těším na jaro, kdy se zase budu těžce ohýbat a zvedat (roky + nadváha) při úpravách své milované zahrádky a rostlin. Jak si ale potom užívám posezení a rozhlížím se kolem sebe, často „vyskočím“, když vidím, že ani minutu již u sebe nemohou být nějaké dvě rostliny a hbitě je přesazuji – hladový manžel na oběd holt musí počkat :-).
  Máte mnoho zajímavých rostlin, např. svíčkovec, který vůbec neznám, neznám ani lalang válcovitý, luštěnici trnitou… Nevím, musím, prozkoumat, zda u nás (okolí Karlových Varů) by pro jejich pěstování byly vhodné podmínky.
  Zajímalo by mne, jak máte vyřešeny okraje záhonů vzhledem k sekání trávy. Všimla jsem si, že někde jsou vidět malé kamínky, ale ukončení záhonků nevím. Mám zahradu obdélníkovou a záhony podél okrajů, část jich jenom končí hlína-trávník, jednu stranu mám ale ohraničenou plastovým obrubníkem, který pravidelně ničím sekačkou..
  Pokud budete mít čas a chuť,byla bych vděčna za informaci o výše jmenovaných rostlinách o jejich pěstování z praxe.
  Zdravím Soňa B.

  1. Dobrý večer, Soňo,

   já myslím, že v tomto každý menší či větší zahradníček trochu sní o tom, jaké to bude, až bude opět moci vyrazit v plné zbroji do terénu 🙂 Na druhou stranu tak jako člověk, i zbytek přírody si musí někdy odpočinout a já jí to z celého srdce přeji, protože mi to pak vrátí mnohonásobně zpátky. Zimního období tak využívám k spřádání dalších zahradních plánů (a že jich není málo) a zrovna včera jsem v souvislosti s jedním z nich učinila dvě objednávky u dvou zahradnictví s tím, že na jaře už budu jen sázet 🙂

   Ale zpátky k Vašemu dotazu – já jsem tak trochu sběratel, takže se často sháním i po rostlinách, které v zahrádkách zas tak často nevidíte. Často trochu k jejich škodám, protože řada z nich není na pěstování příliš náročná. Pokud jde o rostlinky, které Vás zaujaly – první z nich jsou trvalky (i když mohou v našich podmínkách někdy vymrzat, osobně s tím ale problém nemám, i když máme zahradu v podhůří Beskyd), luštěnice trnitá je letnička a s tou bývá trochu problém, protože ji v zahradnictvích obvykle nepotkáte. Semínka, příp. rovnou sazeničky dostávám od svých rodičů každý rok, na internetu jsem je teď objevila k dostání třeba zde: http://www.aev-vs.cz/category.php?id_category=10934. Další rok už stačí jen ke konci sezóny posbírat suchá květenství a o semínka na další rok máte postaráno, stačí jen vysít v dubnu doma, vypěstovat sazeničky, které můžete po Ledových mužích další rok vysadit ven. Svíčkovec i lalang se dá sehnat i v zahradnictvích, ne v každém, ale dají. Pokud nebudete mít štěstí v nějakém ve Vašem bydlišti, můžete zkusit třeba zahradnictví Krulichovi (http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/), které prodává i na dálku a má je v nabídce ve více odrůdách (svíčkovec). Z osobní zkušenosti mohu u svíčkovce doporučit spíše ty s bílým květenstvím, které mi zdárně přezimují několik let po sobě, růžové jsou krásné, ale jejich přezimování velmi nejisté (u nás je v zahradnictvích prodávají spíše jako balkónové rostliny – letničky). Výhodou svíčkovců je ale výborné přesévání, tj. i když mateřská rostlina vymrzne, zůstane po ní v dobrých podmínkách mnoho „děťátek“ .-) A teď k tomu nejdůležitějšímu – okolí Karlových Varů není problém, spíše se zaměřte na to, do jaké půdy rostlinky vysadíte – jak svíčkovec, tak lalang potřebují dobře lehčí a oddrenážovanou půdu (tj. nesmí stát ve vodě), svíčkovec zvládne i sušší podmínky. Lalang můžete na zimu ještě přikrýt chvojím pro větší ochranu, sama jsem to ale zatím nedělala a nevymrzl mi jediný (pravda, poslední zimy byly mírné).

   K okrajům záhonů – rovněž máme ve velké části obrubníky – plastové, které jsme si vyráběli z umělohmotných polotovarů – plotovek, do nichž jsme navrtali z jedné strany vrutové tyče a po nahřátí na letním sluníčku ohýbali do oblouků a zasadili do země (spoje jsou mezi s sebou řešeny spojením šikmým zavrtáním vrutů mezi sousedními obrubníky). Osobně mám ale nejraději ruční obrytí záhonů každý rok 1 – 2 x (speciálním rovným a mělkým „rýčem“ půlměsícového tvaru) – jak to vypadá, můžete mrknout na můj druhý blog zde: http://agnieszcinykratochvile.blogspot.cz/2015/04/zarovnavani-bezobrubnikovych-okraju.html. Proto jsem také v části zahrady plastové obrubníky vytahala ven a zrealizovala jsem obrytí ručně. Možná by to bylo řešení i pro Vás, záleží však, jak velkou máte zahradu i délku záhonů, kolik máte času, sil ap. Pro srovnání v tomto příspěvku je vidět ty plotovky: http://agnieszcinykratochvile.blogspot.cz/2014/04/nez-prisel-dest.html.

   Hezký večer a ať se Vám daří (nejen) ve Vašich zahradnických plánech.

   A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *