Ranní procházka pozdně květnovou zahradou…

… je překrásná, osvěžující, nabuzující, zkrátka moc fajn. Ne nadarmo dostal tento měsíc v češtině označení evokující mnoho květů. Jak si na svých zahradách užíváte květen vy? .-)

Každé roční období, každý měsíc si s sebou nese nějakého kvetoucího kandidáta pomyslné soutěže Miss kvetoucí krásy. V květnu jsou jím bezpochyby rododendrony a azalky.

Oč nenápadněji se po zbytek roku v záhonech projevují, o to víc energie vloží právě do tohoto okamžiku.


Garde jim dělají něžné květy orlíčků, které mohou nabývat nejrůznějších barevných variací.

Zahrada koncem května 2016_7

Zahrada koncem května 2016_9

Zahrada koncem května 2016_8

Zahrada koncem května 2016_6

Na protějším záhonu se o slovo hlásí velká bílá kulovitá květenství kaliny obecné (‚Roseum‘).

Zahrada koncem května 2016_5

Tvar koule se v záhonu zopakuje ještě jednou – v podobě květenství fialově zbarvených okrasných česneků.

Zahrada koncem května 2016_4

Mezi nejkrásnější v květnu kvetoucí keře řadíme i bíle kvetoucí tavolník Van Houtteův.

Zahrada koncem května 2016_3

Mimořádně hezká květenství nabídne i kalina řasnatá, typická svou „patrovitou“ stavbou těla. U nás její bílá květenství hezky kontrastují s fialovým květenstvím šeříku Meyerova.

V podrostu akátu najdeme kromě dříve zmiňovaných okrasných česneků i oranžově kvetoucí kuklík či modrofialově kvetoucí kakost himalájský.

Velmi pěknými květy potěší i jeřáb tečkovaný (‚Aurea‘). Jen k němu moc nečichejte, na rozdíl od podzimních plůdků není vůně jeho květů příliš vábivá… 🙂

Zahrada koncem května 2016_1

Zahrada koncem května 2016_10

Zahrada koncem května 2016_11

Zahrada koncem května 2016_12

Zahrada koncem května 2016_13


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *