Sadec skvrnitý…

Sadec skvrnitý…

Sadec skvrnitý…

Sadec skvrnitý…

… možná řada z vás zná z toulek přírodou. Vysadíte-li do zahrady jeho kultivar „ATROPURPUREUM“, bude vás těšit jako 150 až 200 centimetru vysoká dominanta záhonu svými nachovými až purpurově červenými květenstvími. Ta jsou velká 15-20 cm a po rozkvětu jsou oblíbenou pastvou pro motýly.

Těšit se z nich můžete od druhé poloviny léta až do začátku podzimu. U nás jej bohužel v zahrádkách nevidíme příliš často, přestože se jedná o velmi krásnou a již z dálky poutavou trvalku.

Vzhledem k jejímu přirozenému stanovišti jde o vlhkomilnou trvalku, která po zakořenění zvládá velmi dobře i částečné podmáčení. Spokojená bude v polostínu a na slunci. Kultivar „Atropurpureum“ je pravděpodobně doposud nejčervenější odrůda sadce skvrnitého, která se v zahradách pěstuje. Sadec se mimo jiné pěstuje i pro své léčebné účinky – používá se zejména při léčbě ledvin a močových cest.

via tuinenlandschap.nl

via tuinenlandschap.nl

Sadec v ukázkovém záhonu doprovází po anýzu a citrónech vonící Agastache, která možná i díky její menší odolnosti vůči mrazu není v našich podmínkách ve výsadbách tolik využívána. Potřebuje slunce a velmi dobře odrenážovanou zem, jinak vyhnívá.

Spolehnout se však určitě můžeme na okrasné traviny doprovázející trvalkovou výsadbu – zde konkrétně na ozdobnici čínskou (Miscanthus chinensis) či suchomilný osinatec třtinový (Stipa calamagrostis). Zelenou kulisu nám zde vytváří živý plot z javoru babyky. A kromě sasanky v přední části záhonu na nás vykukuje ještě nádherná vínově červená odrůda rozchodníkovce.


Anna Javorková

Anna Javorková

Miluji zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Snažím se vysvětlit svým klientům její přednosti a probudit v nich upřímný zájem o svou zahradu, od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby, po péči o vzrostlé rostliny. Jen tak lze vybudovat krásnou zahradu, ve které budou šťastni a spokojeni.
Anna Javorková

Latest posts by Anna Javorková (see all)

Share This:

No comments.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *