Sadec skvrnitý…

… možná řada z vás zná z toulek přírodou. Vysadíte-li do zahrady jeho kultivar „ATROPURPUREUM“, bude vás těšit jako 150 až 200 centimetru vysoká dominanta záhonu svými nachovými až purpurově červenými květenstvími. Ta jsou velká 15-20 cm a po rozkvětu jsou oblíbenou pastvou pro motýly.

Těšit se z nich můžete od druhé poloviny léta až do začátku podzimu. U nás jej bohužel v zahrádkách nevidíme příliš často, přestože se jedná o velmi krásnou a již z dálky poutavou trvalku.

Vzhledem k jejímu přirozenému stanovišti jde o vlhkomilnou trvalku, která po zakořenění zvládá velmi dobře i částečné podmáčení. Spokojená bude v polostínu a na slunci.

Kultivar „Atropurpureum“ je pravděpodobně doposud nejčervenější odrůda sadce skvrnitého, která se v zahradách pěstuje. Sadec se mimo jiné pěstuje i pro své léčebné účinky – používá se zejména při léčbě ledvin a močových cest.

via tuinenlandschap.nl
via tuinenlandschap.nl

Sadec v ukázkovém záhonu doprovází po anýzu a citrónech vonící Agastache, která možná i díky její menší odolnosti vůči mrazu není v našich podmínkách ve výsadbách tolik využívána. Potřebuje slunce a velmi dobře odrenážovanou zem, jinak vyhnívá.

Spolehnout se však určitě můžeme na okrasné traviny doprovázející trvalkovou výsadbu – zde konkrétně na ozdobnici čínskou (Miscanthus chinensis) či suchomilný osinatec třtinový (Stipa calamagrostis).

Zelenou kulisu nám zde vytváří živý plot z javoru babyky. A kromě sasanky v přední části záhonu na nás vykukuje ještě nádherná vínově červená odrůda rozchodníkovce.


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *