„Stepable plants“…

„Stepable plants“…

„Stepable plants“…

„Stepable plants“…

… neboli trochu krkolomně česky řečeno „chůzi odolné rostliny“ najdou v zahradě zajímavé uplatnění jako výborné výplňové rostliny do spár mezi kamennými, betonovými, dřevěnými a dalšími nášlapy v zahradních cestičkách, ale třeba i na některých větších či menších terasách s kamennou či jinou dlažbou s přiznanými spárami.

Plaménka šídlatá (Phlox subulata)

Jejich využití s sebou přináší jak estetickou („opilují“ ostré hrany kamenů či betonových a jiných nášlapů a opticky tak lépe zapojí tyto prvky do zahrady), tak praktickou hodnotu (zamezíme růstu plevelů a ušetříme si tak práci s pletím).

Pojďme se podívat alespoň na některé zástupce, po kterých můžeme sáhnout .-)

Určitě nešlápneme vedle, když zabrouzdáme mezi skalničky a další půdopokryvné trvalky. Volit můžeme např. tyto:  isotoma (Isotoma fluviatilis), plaménka šídlatá (Phlox subulata), zběhovec (Ajuga), irský mech (Sagina subulata), mechovec kostrbatý (Cotula squalida), rohoblizeň (Ceratostigma plumbaginoides), vrbina penízková (Lysimachia nummularia „Aurea“), nízké druhy rozchodníků, mateřídoušky (Thymus praecox, Thymus serpyllum, Thymus citriodorus), popenec (Glechoma hederacea).

Konkrétní rostlinu pak volíme podle konkrétních podmínek v zahradě (na místa vystavená sluníčku např. rozhodníky, mateřídoušky, plaménku šídlatou, do polostínu a stínu se pak hodí více irský mech, mechovec kostrbatý, zběhovec).

Via: http://www.topinspired.com/top-10-plants-and-ground-cover-for-your-paths-and-walkways/, Isotoma Blue Star creeper

 

Via http://www.thegardenglove.com/stepables-perfect-plants-for-paths-and-walkways/, mateřídouška (Thymus praecox)

Via http://www.thegardenglove.com/stepables-perfect-plants-for-paths-and-walkways/, mateřídouška (Thymus praecox)

 

Via: http://www.topinspired.com/top-10-plants-and-ground-cover-for-your-paths-and-walkways/4/, irský mech (Sagina subulata)

 

Via https://stepables.com/3/STEPABLE_Pathways_Courtyards_Patios_Stairs_Plants.html, vrbina penízková (Lysimachia nummularia „Aurea“)

 

Creeping-Sedum

Via http://www.thegardenglove.com/stepables-perfect-plants-for-paths-and-walkways/, rozchodník (Sedum acre).

 

Garden-Footpath2

Via http://www.thegardenglove.com/stepables-perfect-plants-for-paths-and-walkways/

 

Via http://kiefernursery.com/ajuga-reptans-chocolate-chip.html, zběhovec (Ajuga reptans)

Via http://kiefernursery.com/ajuga-reptans-chocolate-chip.html, zběhovec (Ajuga reptans)

 

 


Anna Javorková

Anna Javorková

Miluji zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Snažím se vysvětlit svým klientům její přednosti a probudit v nich upřímný zájem o svou zahradu, od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby, po péči o vzrostlé rostliny. Jen tak lze vybudovat krásnou zahradu, ve které budou šťastni a spokojeni.
Anna Javorková

Latest posts by Anna Javorková (see all)

Share This:

No comments.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *