Už kvetou…

… některé ovocné peckoviny.

Z obrázku vidno, že jsem nebyla sama, kdo se včera kochal letos poprvé do bílých květů obalenou „rynglí“, správně nazývanou jako Althanova renklóda (Prunus domestica „Altanova renklóda“).

Tu jsem si před 4 lety zvolila jako alternativu ke klasické slivoni kvůli náchylnosti slivoní k onemocnění Šárkou. Včelky opylovaly o sto šest 🙂

Kvetoucí renklóda 2016

Podobně jsem letos vysadila místo třešně, která mi dvakrát po sobě vždy během první sezóny po vysazení ze záhadných důvodů postupně shodila všechny listy a uhynula, vysadila Nancyskou mirabelku (rovněž odolnou vůči Šárce) a na třešně budeme jezdit k babičce 🙂

A na květy už se chystá i u jádrovin. Kvetení u hrušní i jabloní už je doslova na spadnutí.

Ale abychom se nebavili pouze o klasice, mám tu pro vás jednu zajímavost, kterou ještě na zahradách tolik nevídám a také právě rozkvetla.

Muchovník, konkrétně tedy muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii). Nádherný keř (případně strom, do kterého se dá rovněž zapěstovat), vysoký 2 až 6 metrů řadím mezi své nejoblíbenější dřeviny hned z několika důvodů:

  1. na jaře je doslova obalen do drobnějších bílých květů,
  2. v létě z květů vyrostou drobné sladké modrofialové plody plné vitamínů (doma jim říkáme „mušinky“) podobou připomínající vzhledem borůvky (odtud komerční označení „indiánská borůvka“, se kterým se také můžete setkat zejména u „katalogových“ zahradnictví typu Starkl ap.),
  3. na podzim se můžete těšit z dočervena zbarvených listů,
  4. je velmi nenáročný a odolný i silným mrazům (až mínus 30 stupňů Celsia), netrápí ho škůdci ani nemoci, po zakořenění dobře zvládá i dlouhodobější sucha, snáší prakticky všechny půdy, nejlépe se mu však daří v kyselé, vlhké, ale dobře propustné půdě, má rád sluníčko, případně polostín, je samosprašný (nepotřebujete tedy k opylení více rostlin).

Kvetoucí muchovník Lamarckův 2016

Tak jak se vám líbí? Máte, znáte, pořídíte? .-)


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

2 komentáře na „Už kvetou…“

  1. Dobrý den můžete mi prosím poradit proč mi teď na jaře kvete pouze polovina velké Jabloně ? Děkuji

    1. Dobrý večer, Věro, střílela bych od boku. Nepovažuji se za specialistu na ovocné dřeviny. Doporučila bych Vám navštívit nejbližší sdružení zahrádkářů a poptat se u nich, jistě Vám rádi poradí 🙂 Přeji krásný zbytek dne A.J.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *