Z lesního koutku…

… naší zahrady nasbírala jsem pro Vás několik červnových „obrázků“, které mohou být inspirací pro ty, jež řeší osázení míst polostinných až stinných.

V naší zahradě jsem při zakládání zahrady ale řešila opačný problém, slunce bylo až moc 🙂 Ale postupem času se i zde vytváří místa s vhodnými podmínkami pro rostliny, kterým přemíra sluníčka příliš nesvědčí.

Začneme na pomyslném „úpatí“ lesa, kde je slunce dost a proto si zde mohu dovolit vysadit dlouhodobě kvetoucí a sluníčko milující kokardy (vpravo dole), okrasný česnek (malý obrázek vlevo nahoře), tavolníky japonské (rostlina se žlutozeleným listem a růžovými květy na obrázku vpravo nahoře) či čistec velkokvětý s růžovofialovými květy (např. na velkém obrázku, známější je jeho příbuzný čistec vlnatý s typickými sametově hladkými světle šedými listy).

Rostlina se žlutými květy v pozadí na velkém obrázku je úpolín čínský, ten už potřebuje kromě sluníčka i vlhčí prostředí. K němu ještě pár obrázků později.

Když už jsme u těch vlhkomilných rostlin, pak na malém horním obrázku vlevo vzadu vykukují smetanová květenství udatny lesní (často si ji lidé pletou s čechravami, které se pěstují v celé barevné škále variací). Ta sluníčko moc nemusí a vyhovuje jí spíše polostín až stín.

Zahrada polovina června 2016_1

Pojďme se tedy blíže podívat na tu krásnou zářivě žlutě kvetoucí rostlinu, o které jsem se už zmínila – úpolín čínský – pěkně zblízka .-)

Má velmi pěknou stavbu květu, připomínající v horní části korunku. V pozadí s rostlinami okrasnými listem vynikne její krása ještě víc. A dám vám jeden tip, pokud ji už na zahrádce máte. Co nevidět odkvete a až se tak stane, střihněte ji kousek nad zemí – pustí nové listy a na konci léta i znovu zakvete (i když ne v takovém rozsahu jako nyní).

Stejně tak jsem blíže nafotila udatnu lesní. Ta má je ještě mladá a relativně malá. Dorůst se však může výšky až 1,5 a někdy i 2 metrů.

Poslední rostlinka (na obrázku vpravo dole) je žlutokvětá vrbina penízková (používá se i do truhlíků jako převislá podsadba pod letničky), je to ale typická půdopokryvná trvalka (nejčastěji její žlutozeleně olistěná odrůda) a hojně ji potkáte i volně v přírodě (ostatně odtud jí mám i já, krásně vyplňuje prostor pod keři a vyššími trvalkami) .-).

Zahrada polovina června 2016_2

Teď už jsme se ale dostali do mého pomyslného lesního koutku (nebo háječku?). Pítko pro ptáky už jsem vám před časem představovala spolu s dalšími zahradními dekoracemi.

V jeho okolí se mi postupem času krásně rozrostly různé kultivary stínomilných host, červenolistých dlužich („Palace Purple“), které nyní navíc hezky kvetou jemnými světle růžovými květy a v místě mám vysazeny i kapradiny (zde pérovník pštrosí) a také pomněnkovec, který se však teprve začíná rozrůstat a vidět mezi hostami není.

Ale je to rovněž velmi pěkná rostlina dekorativní především listem.

Zahrada polovina června 2016_3

A pérovník pštrosí ještě jednou na velkém obrázku (tento kousek jsem dostala od mé pravidelné čtenářky druhého blogu, který píšu a současně i mé velmi vzdálené zákaznice, se kterou řešíme její zahrádku ve východních Čechách. Dášo, vidíš, že jej opatruji jako oko v hlavě 🙂

O jeho společnicích – bohyškách a dlužichách už jsem se zmiňovala u předchozí koláže.

Zahrada polovina června 2016_4

A nesmí chybět ani několik výhledů do dálky a z dálky 🙂 Na obrázku vpravo dole chci navíc upozornit na krásnou popelivku Převalského, která miluje vlhko až zamokření a kvete krásnými žlutými květy (ty teprve přijdou, ale už je vše připraveno, jak je z obrázku vidět .-)).

Zahrada polovina června 2016_5

Další rostliny lesního koutku teprve budou nakvétat a vy budete samozřejmě alespoň virtuálně u toho 🙂 Tak ještě alespoň bezprostřední okolí mého lesního koutku – strom s nádhernými obrovskými listy a dokonale tvarovanou (ne námi) korunou se jmenuje katalpa trubačovitá „Nana“.

Vínově červený list právě kvetoucího keře pod ní patří mému velmi oblíbenému keři tavole kalinolisté („Diabolo“). Veleoblíbené pro její odolnost a schopnost dobře zvládnout i jílovité a vlhčí půdy.

Jako podrost jsem použila z jedné strany trvalku a současně léčivku kontryhel měkký („Thriller“), z druhé strany pak velmi pěkný zimolez kloboukatý, který patří mezi stálezelené rostliny.

Na malém obrázku vlevo nahoře  pak kromě dříve jmenovaných (úpolín, čistec velkokvětý) vidíte v popředí i mé oblíbené dlouhokvetoucí trvalky svíčkovce (i když jsou krátkověké a občas vymrzají, zanechávají po sobě v dobrých podmínkách řadu miminek, ze kterých si v dalších letech vypěstujete další pěkné rostliny).

A poslední rostlina, na kterou bych ráda upozornila, je červenolistá vrbina „“FIRECRACKER“ (ano, jednu už jsme tu dneska měli .-)) 

Zahrada polovina června 2016_6

Z druhé strany mého pomyslného lesního koutku pokračuje smíšený záhon s jehličnatými stromy (nejsou v záběru a jsou zatím poměrně mladé a malé, ale příští rok už se projeví více :-), listnatými keři (např. svída krvavá, rakytník řešetlákový, tavola kalinolistá, hlohyně šarlatová, javor dlanitolistý „Atropurpureum“…) a trvalkami vč. několika druhů okrasných travin.

Nyní strhávají pozornost kopretiny a červeně kvetoucí kohoutek chalcedonský.

Zahrada polovina června 2016_7

Obrázků je spousta, tak příště zase několik inspirací z dalších míst v zahradě .-)


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *