Co udělá zahradu zajímavější?

Asi nebude na světě milovník zahrad, který by odolal pokušení alespoň přes plot nahlédnout do království jiných fanoušků zeleně a květů. My všichni „zelení“ se rádi kocháme pohledem na život ve volné přírodě. Chladnými nás obvykle nenechává ani realita zahradní. Inspirace na nás zkrátka číhá téměř na každém (zahradním) rohu 🙂

Často pak přichází na pořad dne srovnávání a úvahy o tom, co by se dalo v té naší vlastní zahradě zlepšit.

Jedním ze způsobů, jak udělat svou zahradu zajímavější, je budování zákoutí v zahradě.

Zákoutí k zahradě patří. K té malé i velké. U velké si to ještě dovedete představit. Ale u malé zahrady tomu nevěříte? Pak vás musíte vidět jednu kouzelnou venkovskou zahrádku, na které její majitelka na ani ne 800 m2 (plocha včetně velkého domu, zahrada bude ještě o poznání menší) dokázala taková zákoutí vytvořit.

Je fajn, když je návštěvník zahrady nevidí při vstupu do zahrady hned všechna najednou. Když je musí objevovat. Když jej překvapí.

Zahrady, které vidíte při vkročení doslova jako na dlani (a nemusí být zdaleka malé) jsou jako plakát vylepený někde na sloupu. Ihned víte všechno.

Zajímavá zákoutí přinášejí do zahrad tajemství a moment překvapení. 

Nutí nás v zahradě pobýt déle. Zahrady se zákoutími jsou jako kniha, kterou musíte listovat, než se o ní dovíte všechno a vytvoříte si o ní názor. Takové mám ráda a pomáhám je v zahradách vytvářet i lidem, se kterými spolupracuji.

Dnes vás zvu na návštěvu do několika našich zahradních zákoutí, o která se pokouším. Jak zahrada roste, nabývají na síle a působí stále intenzivněji.

Zahrada přelom červen a červenec 2016_3 Zahrada přelom červen a červenec 2016_4 Zahrada přelom červen a červenec 2016_5 Zahrada přelom červen a červenec 2016_6 Zahrada přelom červen a červenec 2016_7 Zahrada přelom červen a červenec 2016_8 Zahrada přelom červen a červenec 2016_9 Zahrada přelom červen a červenec 2016_10Zahrada přelom červen a červenec 2016_11 Zahrada přelom červen a červenec 2016_12 Zahrada přelom červen a červenec 2016_13Zahrada přelom červen a červenec 2016_14 Zahrada přelom červen a červenec 2016_15 Zahrada přelom červen a červenec 2016_16 Zahrada přelom červen a červenec 2016_17


Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *