Do světa zahrad mému srdci nejbližších aneb vítejte v anglické zahradě!

A také u prvního dílu ze zamýšleného seriálu na pokračování.

VELKÁ POPULARITA V EVROPĚ I ZÁMOŘÍ

Anglická zahrada je terminus technicus pro jeden z nejpopulárnějších zahradních stylů v Evropě i zámoří.

Budete-li pátrat po dalších informacích týkajících se tohoto zahradního stylu, hledejte též pomocí pojmů (anglický) neformální zahradní styl či (anglická) venkovská zahrada.

Pod pojmem anglická zahrada se skrývá několik jejich „mutací“, zejména formálněji pojatý anglický přírodně krajinářský park a uvolněnější venkovské zahrady (cottage garden).

Než se však vypravíme po stopách tohoto úžasného zahradního stylu, trocha historie, která však mnohé napoví.

4079058_4f46edaa

Historicky se anglická zahrada vyvinula během 19. století ze stylu francouzských formálních zahrad (lidově řečeno zámeckých zahrad).

S oblibou využívá některých jeho prvků (určitá míra geometrické přesnosti při vymezování tvaru záhonů, zahradní oblouky, přístupové komunikace z „kočičích hlav“, zapojení sochařského umění, stříhané tvary ad.).

Dá se říci, že je z časového hlediska jejich následovníkem, byť se prvky formálního stylu zahrady uplatňují v NÁVRZÍCH ZAHRAD i dnes, i když v poněkud modernějším pojetí.

KOUZLO KONTRASTU

Ačkoliv své základy anglická zahrada postavila na francouzské formální zahradě, na rozdíl od ní sází více na přirozenost.

I to je možná jeden z důvodů, proč by se dala anglická zahrada považovat za učebnicový příklad využívání kontrastů.

Měkké linie použitých trvalek a keřů pomáhají u tohoto stylu zmírnit až otupit přísněji pojatou geometrickou přesnost půdorysu.

Úhledně zastřižené živé ploty zimostrázu či pečlivě udržovaný trávník jsou pravým opakem živých a „neukázněných“ záhonů plných trvalek a keřů, které lemují.

Přírodní materiály jako je vápenec ostře kontrastují s formálně vyhlížejícími cihlami domů i zídek.

Schultenhof_Mettingen_Bauerngarten_8

STOVKY NÁSTROJŮ SLADĚNÝCH DO DOKONALÉ HARMONIE

Krása zahrady navržené v tomto stylu spočívá v tom, že přestože jednotlivé vysazené trvalky, keře, stromy v duchu myšlenek anglického neformálního stylu působí divoce, nespoutaně až neorganizovaně, zahrada jako celek tvoří dokonalou harmonii.

Podobně jako je tomu v přírodě. Já tento styl vnímám jako velmi příjemný kompromis mezi touhou po udržované zahradě a snahou o maximální přirozenost.

Přesto všechno však vybudování takové zahrady vyžaduje svůj čas a odhodlání. Ačkoliv to tak totiž na první pohled nepůsobí, všechny prvky takové zahrady jsou velmi důkladně naplánovány s cílem dosáhnout nenásilného, přirozeného vzhledu.

R07-Matsue_English_Garden

SYNONYMUM KVETOUCÍ ZAHRADY PLNÉ BAREV

Co mne na tomto stylu tolik okouzlilo? Proč jsem se rozhodla budovat ZAHRADU SVÝCH SNŮ právě s přihlédnutím k zásadám uplatňovaným anglickou zahradou? Jaká tedy anglická zahrada vlastně je?

Oproti jiným zahradním stylům se anglická zahrada pyšní bujnou výsadbou rostlin, která přesahuje až přes hranice záhonů.

Pro anglickou zahradu je rovněž typická pečlivá hra s barvami. Díky promyšlené kombinaci trvalek, jednoletek či dvouletek a kvetoucích keřů pak mohou záhony z dálky působit jako dílo impresionistického malíře.

Za mistryni tohoto umění byla považována anglická zahradnice Gertrude Jekyll, která byla ostatně označena i jako osoba s největším vlivem v zahradním designu mezi anglickými a americkými nadšenci zahradnictví, ačkoliv byla původní profesí na hony vzdálená tomuto oboru.

A uznání si, dle mého názoru, skutečně zasloužila. Byla průkopnicí kombinovaného trvalkového záhonu, které zahradní umění 19. století jako okrasný prvek v zahradách neznalo. 

Tehdy se totiž trvalky vysazovaly většinou na okrajích kolem trávníkové plochy nebo v okolí domu, s velkými odstupy a pracně okopávanou půdou. 

Pokud snad existovaly nějaké květinové kombinace, šlo většinou o kobercové výsadby složené z pelargonií, voskovek a dalších nižších rostlin, tak jak je dnes známe ze zámeckých zahrad. Až Gertrude Jekyll přišla s nápadem vyzkoušet kombinaci trvalek ve skupinách.

První mé okouzlení anglickým neformálním stylem je tedy dáno jeho snahou vytvořit zahradu, ve které neustále něco pokvete – neskromné to přání mnohého z nás.

Neskromné, avšak nikoli nesplnitelné. S bohatou květinovou výsadbou je spojena i další příjemná věc – anglická zahrada voní a rádi ji navštěvují motýli a včely.

ZAHRADA S TAJEMSTVÍM

Velmi často se u návrhů a realizací anglické zahrady můžeme setkat s vytvořenými zákoutími pro posezení a možnost nerušeného pozorování zajímavých zahradních objektů (rostlin, vodních nádrží či jezírek, soch či jiných dekorativních prvků).

Velmi pěkným prvkem, který se v anglické zahradě uplatňuje, je promyšlená výsadba tak, aby vznikly různé průhledy (které jsou často zarámovány zahradními oblouky s kvetoucími růžemi či jinými popínavkami) a lákaly návštěvníka k navštívení dalších, vzdálenějších koutů zahrady.

Anglická zahrada tak vybízí k objevování nejednoho tajemství skrytého uvnitř zahrady. I malá zahrada díky tomu může působit daleko hlubším dojmem.

Bohužel je to podle mého názoru jedna z věcí, která vedle malé míry využití trvalkových výsadeb, přehnané orientaci na „bezúdržbové“ stálezelené dřeviny a dalších neduhů českých luhů a hájů většině našich zahrad k jejich škodě tolik chybí.

Další mé okouzlení anglickým neformálním stylem je tedy spojeno s tajemstvím, k jehož objevování při procházce zahradou nabádá.

Zaujala vás představa takové zahrady? Zajímá vás, jakou péči vyžaduje? Jak si alespoň kousek z ní přenést na tu svou? Nejen o tom si budeme povídat příště.


Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

2 komentáře na „Do světa zahrad mému srdci nejbližších aneb vítejte v anglické zahradě!“

  1. Dobrý den,

    velice mne zaujal \Váš přístup a popravdě , mám pocit, že jsem našla něco velmi rezonujícího s mým záměrem a nastavením.
    Je možné se s vámi spojit? Domluvit konzultaci, i třeba přímo na pozemku, apod.?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *