První letošní ovoce ze zahrádky…

… jsme ochutnali v pátek odpoledne.

Kromě prvních jahůdek jsme si s dětmi nasbírali i plody zimolezu kamčatského, zvané také jako kamčatské borůvky (chuťově i barvou velmi podobné lesním borůvkám, tvarem jsou však protáhlejší). Jsou považovány za první ovoce, na kterém si v sezóně můžeme pochutnat, plodí většinou už v druhé polovině května, tedy ještě před jahodami.

První letní ovoce 2016 - kamčatské borůvky

K tomu jsou navíc plody bohaté na vitamíny C a B a také na minerální látky, zejména na hořčík, draslík, hořčík, fosfor a vápník.

Všem, kteří tento nenáročný keř, dorůstající 1,5, někdy až 2 m, na své zahrádce ještě nemají, jej mohu vřele doporučit. Pochází z drsných podmínek Kamčatky a jen tak něco jej nezaskočí – je velmi dobře mrazuvzdorný, velmi brzy kvete (a nevadí mu ani pozdní mrazíky), netrpí na choroby a škůdce a je dlouhověký.

Na rozdíl od tzv. kanadských borůvek (borůvka chocholičnatá) nepotřebuje zimolez kamčatský kyselou zem a zcela se spokojí s normální zahradní půdou. Vyhovují mu jak půdy písčité, tak i hlinité a jílovité. 

Starším keřům dokonce nevadí ani občasné sucho, i když pravidelná zálivka či přísun srážek během kvetení a tvorby plodů se velmi dobře odrazí na úrodě i celkové vitalitě keře.

Zimolez kamčatský je světlomilný, ale poroste i v polostínu, i když v zastíněných polohách nebude tolik plodit a často nebude ani tak hustě olistěný jako na slunečném stanovišti.

Musím upozornit na to, že je velmi příhodné pro dostatečné opylení kupovat 2 různé odrůdy, tedy dva keříky. U nás na zahradě máme velmi známé odrůdy „Amur“ a „Altaj“.


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *