První letošní ovoce ze zahrádky…

… jsme ochutnali v pátek odpoledne.

Kromě prvních jahůdek jsme si s dětmi nasbírali i plody zimolezu kamčatského, zvané také jako kamčatské borůvky (chuťově i barvou velmi podobné lesním borůvkám, tvarem jsou však protáhlejší). Jsou považovány za první ovoce, na kterém si v sezóně můžeme pochutnat, plodí většinou už v druhé polovině května, tedy ještě před jahodami.

První letní ovoce 2016 - kamčatské borůvky

K tomu jsou navíc plody bohaté na vitamíny C a B a také na minerální látky, zejména na hořčík, draslík, hořčík, fosfor a vápník.

Všem, kteří tento nenáročný keř, dorůstající 1,5, někdy až 2 m, na své zahrádce ještě nemají, jej mohu vřele doporučit. Pochází z drsných podmínek Kamčatky a jen tak něco jej nezaskočí – je velmi dobře mrazuvzdorný, velmi brzy kvete (a nevadí mu ani pozdní mrazíky), netrpí na choroby a škůdce a je dlouhověký.

Na rozdíl od tzv. kanadských borůvek (borůvka chocholičnatá) nepotřebuje zimolez kamčatský kyselou zem a zcela se spokojí s normální zahradní půdou. Vyhovují mu jak půdy písčité, tak i hlinité a jílovité. 

Starším keřům dokonce nevadí ani občasné sucho, i když pravidelná zálivka či přísun srážek během kvetení a tvorby plodů se velmi dobře odrazí na úrodě i celkové vitalitě keře.

Zimolez kamčatský je světlomilný, ale poroste i v polostínu, i když v zastíněných polohách nebude tolik plodit a často nebude ani tak hustě olistěný jako na slunečném stanovišti.

Musím upozornit na to, že je velmi příhodné pro dostatečné opylení kupovat 2 různé odrůdy, tedy dva keříky. U nás na zahradě máme velmi známé odrůdy „Amur“ a „Altaj“.


Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *