Růžové království…

… doma ještě nemám, ale takové malé hrabství to jednou bude 🙂

Začínají rozkvétat první růže – největší pozornost na sebe strhuje oranžová vyšší keřová či pnoucí růže uznávané značky Kordes (Westerland) u oblouku. Druhá, mlaďounká, světle žlutě zbarvená (a pro mě neznámého původu), posazená z druhé strany o něco později, ji zatím příliš nestačí… Ale já jí věřím .-)

Růže začátkem června 2016_2b

Další růžičky jsou ze „stáje“ anglických růží Grahama Thomase. Vysazeny byly v loňském roce na jaře.

Světlounce růžová vyšší keřová růže, která se může použít i jako popínavka (St. Swithun) a tmavě růžová pnoucí růže (Rosarium Uetersen) roubovaná na kmínek.

Další vyšší keřovou růži, tentokrát s ceněnými žlutými květy (Graham Thomas), jsem vysadila teprve loni na podzim a ke květu se chystá.

Růže začátkem června 2016_3b

Růžové barvy muže ale příliš neberou, manžel tak požadoval doplnit sortiment o růži červenou. Tato pnoucí růže od Kordese, rovněž vysazená loni na jaře, je vyhlášená nejen svým jménem Amadeus, ale především svou jasně červenou barvou, která nebledne.

Jako bonus jsem přidala do koláže letadlo, které se mi do záběru přimíchalo a ještě jednu pnoucí růži, která rozkvete o něco později 🙂

Růže začátkem června 2016_4b

A protože ráda do zahrady zapojuji i rostliny, které můžeme potkat volně v přírodě, patří do mé rodinky růží i několik botanických, velmi odolných druhů vyžadujících minimum péče – bělokvětá i růžovokvětá varianta růže svraskalé a růže sivá s jednoduchými květy a načervenalou barvou listů.

Obě mají na podzim velmi pěkné šípky, které se dají zpracovat do podoby čajových směsí či šípkových džemů. V koláži je doplňuje můj nový zahradní přírůstek – další růžička roubovaná na kmínek .-)

Růže začátkem června 2016_1b

A co Vaše růžové zahrádky. Už taky kvetou? 🙂


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Jeden komentář u “Růžové království…”

  1. Milá Anno, máte moc krásné stránky, moc jsem si u nich odpočinula :-).
    Co se růží týče, mám žlutou Graham Thomas a je to opravdu skvost, pak mám jednu anglickou plnou, růžovou Eden Rose 85 – to z nostalgických důvodů. jinak preferuji jednoduché růže. Moje oblíbená je červená jednoduchá Brennnende Liebe, kvete celé léto bohatě. Ale loni jsem ujela na novějších odrůdách a to od Kordes Weg der Sinne, což je tmavá se žlutým středem a potom jeden skvost s názvem Glorious Babylon Eyes.což je růže světle růžová ke středu přechází do bíla a uvnitř je oko mahagonové barvy :-D. pro mě něco,co jsem ještě neviděla … ještě mám v úmyslu pořídit růži sivou. už aby bylo pořádné jaro…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *