Jak odhadnout pH půdy bez složitých testů či indikátorových papírků?

Jak odhadnout pH půdy bez složitých testů či indikátorových papírků?

Jak odhadnout pH půdy bez složitých testů či indikátorových papírků?

Jak odhadnout pH půdy bez složitých testů či indikátorových papírků?

PH půdy je vedle struktury půdy, hydrologických, světelných či klimatických podmínek jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících to, jak budou vysazené rostliny v budoucnu prosperovat na daném místě. Jednoduše řečeno nám hodnota pH říká něco o chemické reakci půdy. Zda a v jaké míře je kyselá či zásaditá, nebo neutrální. Vypovídá o tom, kolik vápníku se nachází v půdě.

Existují rostliny, které bez větších problémů zvládnou jak kyselou (malé množství vápníku), tak zásaditou (bohatá na obsah vápníku) půdu, je ale řada těch, které pro svůj zdárný vývoj potřebuji půdu se specifickou hodnotou pH. Většině rostlin pěstovaných v českých zahrádkách vyhovují půdy s neutrální až mírně kyselou reakcí pH. Například borůvky, brusinky, rododendrony, azalky, vřesy a vřesovce či jehličnany nebo kapradiny vyžadují vyloženě kyselou půdu. Zásadité půdy svědčí některým aromatickým bylinkám či skalničkám, ale třeba také košťálovinám, u nichž nám pomáhá zásaditá půda bojovat s nádorovitostí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tady kousek našeho kyselomilného vřesoviště s vřesy, vřesovci, azalkou (na snímku), ale také rododendrony, čilimníky metlatými, kručinkou lydijskou ad.

Ne vždy však máme možnost či chuť nechat provést agrochemický rozbor půdy či se sami pokusit pomocí indikátorových papírků o jeho obdobu v domácích podmínkách.

horsetail-1230482_960_720

Tehdy můžeme vzít zavděk i méně vědeckými metodami, které nám však o půdě na naší zahradě mohou mnohé napovědět. Příkladem může být odhad pH půdy pomocí rostlinných „indikátorů“, které se na zahradě či přilehlém okolí volně vyskytují. Mám na mysli výskyt plevelů či lučních květin. Na kyselých půdách roste třeba šťovík menší, máta polní, přeslička rolní, violka trojbarevná, vlčí bob, chmerek roční nebo jitrocel kopinatý, na půdách zásaditých zase komonice lékařská, hlaváček letní, drchnička rolní, pryšec kolovratec, mléč hladký, čičorka pestrá nebo hořčice polní.


Anna Javorková

Anna Javorková

Miluji zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Snažím se vysvětlit svým klientům její přednosti a probudit v nich upřímný zájem o svou zahradu, od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby, po péči o vzrostlé rostliny. Jen tak lze vybudovat krásnou zahradu, ve které budou šťastni a spokojeni.
Anna Javorková

Latest posts by Anna Javorková (see all)

Share This:

No comments.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *