Královna květin a její dokonalý doprovod

Růže je v zahradě velmi výraznou kráskou, u níž musíme uvážlivě vybírat společníky v nejbližším okolí, aby se pozornost návštěvníka zahrady zbytečně netříštila a její krása dostatečně vynikla.

Dalším důvodem, proč si počínat při výběru doprovodných rostlin růže s patřičnou rozvahou, je její citlivost na konkurenci v nejbližším okolí. Ta by ji omezovala příliš bujným růstem a ubírala živiny, které potřebuje či znemožňovala dostatečné volné proudění vzduchu kolem ní.

via https://www.gardenia.net/guide/Underplanting-Roses
via https://www.gardenia.net/guide/Underplanting-Roses

Hlavní Kritéria pro výběr doprovodných rostlin k růžím

Volíme především mezi takovými rostlinami, které:

  1. pomáhají odpuzovat škodlivý hmyz (např. okrasné česneky, kakosty, měsíček),
  2. podtrhnou krásu růží a prodlouží období kvetení záhonu, v němž jsou vysazeny (např. časně zjara kvetoucí okrasné cibuloviny – sněženky, krokusy, modřence, narcisy, sasanky – dodají záhonu barvy v období, kdy se růže teprve pomalu probouzejí),
  3. nebudou s růžemi soutěžit o živiny a prostor, vyhneme se tedy příliš agresivně se rozpínajícím až invazivním rostlinám.

Možná si teď řeknete, že to bude oříšek nalézt růži ty správné společníky.

Opak je však pravdou. Nabízí se celá řada zajímavých kombinací splňujících výše uvedená omezení, která zvýší hodnotu naší zahrady a potěší oko.

Vybírat můžeme mezi okrasnými travinami, trvalkami, jednoletkami i keři, které mají stejné požadavky na podmínky pěstování jako růže. Pojďme se s nimi trochu seznámit.

Nízké jarní okrasné cibuloviny

Zejména sasanka rozkošná (Anemone blanda), šafrán zlatý (Crocus chrysanthus), botanický šafrán (Crocus sieberi), šafrán jarní (Crocus vernus), modřenec (Muscari), narcis (Narcissi), sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) či ladoňka sibiřská (Scilla siberica).

Okrasné česneky (Allium)
allium-1046488_960_720
Okrasný česnek

Vedle růží jim to hodně sluší a navíc odrazují mšice a omezují výskyt černé skvrnitosti.

Mezi nejzajímavější patří tyto odrůdy: „Gladiator“, „Globemaster“, „Christophii“ či „Purple Sensation“. Do této skupiny ale můžeme zařadit naši starou známou pažitku pobřežní, kterou užíváme v kuchyni, vedle kuchyňského využití má totiž i velmi dekorativní květy.

Kakosty (Geranium)
cranesbill-474715_960_720
Kakost

Kakosty jsou velmi často používanými doprovodnými rostlinami růží.

K velmi známým řadíme zejména: „Brookside“, „Johnsons´s Blue“, „Rozanne“, kakost luční (Geranium pratense), kakost arménský/černooký (Geranium Psilostemon), kakost vznešený (Geranium x magnificum).

Šanta, šalvěj a levandule úzkolistá (Nepeta, Salvia, Lavandula angustifolia)
via https://www.gardenia.net/garden/a-fabulous-duo-rose-bonica-and-lavender-hidcote
Růže v kombinaci s levandulí, via https://www.gardenia.net/garden/a-fabulous-duo-rose-bonica-and-lavender-hidcote

Patří k velmi oblíbeným sousedům růží hlavně díky jejich konstrastnímu (protáhlému) tvaru květenství.

Konkrétně se tedy poohlížejme po: levanduli úzkolisté (Lavandula angustifolia „Hidcote“, „Lavenite Petite“, „Munstead“), šantě „Six Hills Giant“ (Nepeta „Six Hills Giant“), šantě hroznovité (Nepeta racemosa), šalvěji hajní „Caradonna“ (Salvia nemorosa „Caradonna“), šalvěji lesní „Blue Hill“ (Salvia sylvestris „Blue Hill“), šalvěji lesní „Mainacht“ (Salvia sylvestris „Mainacht“), šalvěji lesní „Tanzerin“ (Salvia sylvestris „Tanzerin“).

via https://www.gardenia.net/garden/a-fabulous-duo-rose-gertrude-jekyll-nepeta-six-hills-giant
Růže v kombinaci s šantou, via https://www.gardenia.net/garden/a-fabulous-duo-rose-gertrude-jekyll-nepeta-six-hills-giant
Různobarevné trvalky či jednoletky
Everything-You-Need-to-Know-About-Clay-Soil-Daylily
Denivka

Řebříček obecný (Achillea milefolia), agastache, zvonek bělokvětý (Campanula Lactiflora), zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia), denivka (Hemerocallis), kniphofia, mák východní (Papaver orientale), rmen barvířský (Anthemis tinctoria). trávnička přímořská (Armeria maritima), astra (Aster sedifolius „Nanus“), mavuň červená (Centranthus ruber „Coccineus“), náprstník červený (Digitalis purpurea), bělotrn modrý (Echinops ritro), máčka (Eryngium), šater latnatý (Gypsophila paniculata), šuškarda klasnatá (Liatris spicata), lupina vlčí bob (Lupinus), rozchodníkovec (Sedum „Matrona“, „Jose Aubergine“).

via http://thebressinghamgardens.com/the-gardens/
Růže v kombinaci se svídou bílou „Aurea“, modrou bodlinkatou máčkou, bílým hvozdíkem vlevo vepředu a levandulí, via http://thebressinghamgardens.com/the-gardens/
Trvalky okrasné listem
via https://www.gardenia.net/garden/a-fragrant-garden-retreat-idea
Růže v kombinaci s žlutozeleným kontryhelem, kakostem vznešeným a odkvétajícím okrasným česnekem, via https://www.gardenia.net/garden/a-fragrant-garden-retreat-idea

Kontryhel měkký (Alchemilla mollis), dlužicha (Heuchera), čistec vlnatý (Stachys byzantina) a řada dalších .-)


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *