10 nejkrásnějších květů jara

Zítra tu máme první březnový den a za necelé tři týdny na to zaťuká jaro na dveře.

První jarní den se nám postupně díky přestupným rokům posunul z 21. března na 20. březen a bude tomu tak až do roku 2047. V roce 2048 se začátek jara dokonce posune na 19. březen. 

Na 21. březen (datum, které má většina z nás zafixováno ještě ze školy) se první jarní den vrátí až v roce 2102. Ale to už asi nikoho ze čtenářů tohoto blogu trápit nebude .-)

stone-21675_960_720

Téměř žádný milovník zahrad i květin si nenechá ujít příležitost vyzdobit své bydlení i okolí domu prvními jarními květy.

Pominu-li oblíbené sněženky, bledule či čemeřice, které začínají nakvétat ještě v předjaří, můžeme vybírat z řady krásných jarních květin dostupných v řadě barevných, tvarových i výškových variant. 

Které patří v posledních letech na první místa v žebříčku nejoblíbenějších jarních květů?

Modřenec (Muscari armeniacum)

hyacinth-21687_960_720

Protáhlé tmavě modré šišky zná snad každý, ať už coby rostlinu rostoucí ve volné půdě, tak rychlenou rostlinku v květináči. Vyšlechtěny jsou však i bílé či bleděmodré varianty. Modřenec dobře roste v kvalitním zahradnickém substrátu při pravidelném zavlažování, přičemž upřednostní chlad.

Hyacinty (Hyacinthus)

hyacinth-19211_960_720

Hyacinty jsou velmi oblíbené cibuloviny, které lze koupit rychlené ještě během zimy. Jejich květy jsou odolné, zbarvené do různých pastelových odstínů.

Rychlené najdou uplatnění i v interiéru na chodbách, v kuchyních, halách. Potřebují světlo, dostatek vláhy a rosení květů. Stejně tak je lze pěstovat volně v záhonech (či přesadit po odkvetení z nádob).

Krokusy (Crocus vernus)

crocus-318293_960_720

Patří k nejkrásnějším jarním cibulovinám a rychlené je lze koupit již koncem zimy.

Na to, aby krásně rozkvetly, potřebují nejen dostatek světla, ale hlavně vlhko. Substrát je tedy nezbytné neustále zavlažovat – pozor však na přemokření. Nedostatek vláhy a suchý vzduch způsobují zasychání květních poupat, případně jejich nerozkvetení.

V interiéru se jim nejlépe daří v chladnějším prostředí chodeb, hal a verand. Pokud se teplota venku pohybuje kolem nuly, krokusům se bude dobře dařit i v exteriéru.

Pryskyřníky (Ranunculus asiaticus)

ranunculus-asiaticus-252768_960_720

Své místo na výsluní si získal zejména v posledních pár letech, kdy se v květinářstvích brzy na jaře začaly objevovat i rychlené pryskyřníky.

Díky šlechtění již nemusíme brát za vděk pouze původní žlutokvěté variantě, dnes již můžeme vybírat z téměř nekončící škály barev. Rostliny jsou často hezky olistěné, ale nejhezčí jsou jejich dominantně působící různobarevné květy.

Dají se dočasně pěstovat v interiéru a stejně tak i v exteriéru. Vyhovuje jim slunné nebo polostinné místo, pravidelně je musíme zavlažovat a odstraňovat jim odkvetlé květy.

Někdy je dobré počet květů zredukovat, protože se pod jejich tíží mohou zlomit. Rostlinám nevadí chlad, škodí jim však suchý vzduch a přetopená místnost. Rozkvetlé rostliny proto soustředíme na nejchladnější a současně dobře větraná místa bytu.

Řebčík kostkovaný (Fritallaria meleagris)

lily-67674_960_720

Krásná drobnokvětá varianta mohutnějšího známějšího příbuzného řebčíku královského je známá především ze skalek a záhonů.

Začátkem jara ho můžete koupit i narychlený. Pak najde uplatnění v oknech, na balkónech a terasách v kombinaci s jinými jarními cibulovinami a prvními kvetoucími trvalkami.

Zaujme hlavně v čase kvetení, a to svými růžovými „kostičkovanými“ zvonečky.

Řebčík si žádá vlhký substrát, světlo a chlad. I v jeho případě je tedy vhodnější umístění v exteriéru nebo chladném interiéru. Po odkvetení ho i s kořenovým balem přesadíme do zahrady, například k jezírku. V případě pozdější koupě je možné vysadit ho přímo do zahrady.

Narcis (Narcissus)

bloom-283020_960_720

Typicky žlutě kvetoucí narcisy mají schopnost nabít člověka pozitivní energií. Možná i to je důvod, proč stejně jako ty předchozí bývá předmětem rychlení.

Existují však i v řadě světležlutých či téměř bílých variantách, zejm. v kombinaci se žlutou. Sluší jim to tedy nejen venku na záhoně (kde jim vyhovuje vlhká, ale ne přemokřená půda), ale i v interiéru, obzvlášť jsou-li vysazeny do nějakého pěkného květináče v dobře větrané místnosti.  

Stejně dobře se jim bude dařit i na balkónech a terasách, kde je můžeme vysadit do jedné nádoby s primulkami a maceškami. Také narcisy je nutné pravidelně zavlažovat, pak porostou i v místnosti se sušším vzduchem.

Kosatec síťkovaný (Iris reticulata)

iris-breeding-221313_960_720

Je zvláštní druh drobného kosatce, jehož zásobním orgánem je cibule, nikoli hlíza, jak jsme u kosatců zvyklí.

Nejkrásnější je v čase kvetení a vysazený samostatně v menších či větších skupinách. Velmi působivý je vysazený v kovových nádobách či terakotě s patinou, případně malých korýtkách.

Rostliny jsou poměrně nízké, bohatě kvetou a následně po odkvetení vyrostou z cibulí dlouhé a úzké listy. Jde o mimořádně mrazuvzdorné cibuloviny, které bez problémů zvládnou i studené zimy. Nejvhodnější je pěstovat je v exteriéru. Aby měly hezké květy, potřebují slunné místo.

Prvosenky (Primula)

primrose-pots-1188085_960_720

V současnosti se můžeme setkat s mnoha odrůdami s krásnými velkými květy. Dříve byly nejrozšířenější žluté odrůdy, dnes nás však každoročně překvapují stále krásnější a výraznější odstíny – bílé, oranžové, růžové, červené, modré i modrofialové.

Některé druhy jsou jednobarevné, jiné vícebarevné, existují i odrůdy s nařasenými plnými nebo poloplnými květy.

S oblibou bývají rychleny. Při kupování prvosenky v květináči je dobré si při nákupu vybrat takovou rostlinu, která teprve začíná kvést. Každý květ kvete necelý týden, ale průběžně dorůstají stále nové květy.

V interiéru preferuje chladnější teploty – ideální je tedy její umístění do světlých chodeb či verand. Na venkovních záhonech mají rády primulky polostinné nebo slunné místo. Neprospívá jim velmi suché a příliš slunečné stanoviště. Půda by měla být výživná, stále mírně vlhká.

Okrasný česnek (Allium)

purple-882161_960_720

Nabírá na čím dál větší popularitě. Existuje v několika různých variantách odlišujících se vzájemně jak výškou, tak barvou či tvarem kulovitých květů.

S kvetením přichází později než ostatní jarní cibuloviny – až koncem jara. Potřebuje plně slunné stanoviště a dobře propustnou půdu.

Tulipány (Tulipa)

tulips-141399_960_720

To nejlepší nakonec. Říká se, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Můžeme je pěstovat v odrůdách s květy nejrůznějších tvarů a barev, až oči přecházejí. Patří mezi nejpěstovanější a druhově nejbohatší cibuloviny na celém světě. 

Tulipány vyžadují slunné stanoviště s propustnou, výživnou půdou. Po odkvětu květní stonek odštípneme, aby se rostlina nevysilovala tvorbou plodů. Listy však neodstříháváme, aby si rostlina stačila stáhnout živiny zpět do cibule a příští rok krásně kvetla.

Po určité době začnou listy tulipánů postupně žloutnout a odumírat. Pak jdou snadno odstranit (to nastává většinou během června až července).


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *