10 nejkrásnějších květů jara

Zítra tu máme první březnový den a za necelé tři týdny na to zaťuká jaro na dveře.

První jarní den se nám postupně díky přestupným rokům posunul z 21. března na 20. březen a bude tomu tak až do roku 2047. V roce 2048 se začátek jara dokonce posune na 19. březen. 

Na 21. březen (datum, které má většina z nás zafixováno ještě ze školy) se první jarní den vrátí až v roce 2102. Ale to už asi nikoho ze čtenářů tohoto blogu trápit nebude .-)

stone-21675_960_720

Téměř žádný milovník zahrad i květin si nenechá ujít příležitost vyzdobit své bydlení i okolí domu prvními jarními květy.

Pominu-li oblíbené sněženky, bledule či čemeřice, které začínají nakvétat ještě v předjaří, můžeme vybírat z řady krásných jarních květin dostupných v řadě barevných, tvarových i výškových variant. 

Které patří v posledních letech na první místa v žebříčku nejoblíbenějších jarních květů?

Modřenec (Muscari armeniacum)

hyacinth-21687_960_720

Protáhlé tmavě modré šišky zná snad každý, ať už coby rostlinu rostoucí ve volné půdě, tak rychlenou rostlinku v květináči. Vyšlechtěny jsou však i bílé či bleděmodré varianty. Modřenec dobře roste v kvalitním zahradnickém substrátu při pravidelném zavlažování, přičemž upřednostní chlad.

Hyacinty (Hyacinthus)

hyacinth-19211_960_720

Hyacinty jsou velmi oblíbené cibuloviny, které lze koupit rychlené ještě během zimy. Jejich květy jsou odolné, zbarvené do různých pastelových odstínů.

Rychlené najdou uplatnění i v interiéru na chodbách, v kuchyních, halách. Potřebují světlo, dostatek vláhy a rosení květů. Stejně tak je lze pěstovat volně v záhonech (či přesadit po odkvetení z nádob).

Krokusy (Crocus vernus)

crocus-318293_960_720

Patří k nejkrásnějším jarním cibulovinám a rychlené je lze koupit již koncem zimy.

Na to, aby krásně rozkvetly, potřebují nejen dostatek světla, ale hlavně vlhko. Substrát je tedy nezbytné neustále zavlažovat – pozor však na přemokření. Nedostatek vláhy a suchý vzduch způsobují zasychání květních poupat, případně jejich nerozkvetení.

V interiéru se jim nejlépe daří v chladnějším prostředí chodeb, hal a verand. Pokud se teplota venku pohybuje kolem nuly, krokusům se bude dobře dařit i v exteriéru.

Pryskyřníky (Ranunculus asiaticus)

ranunculus-asiaticus-252768_960_720

Své místo na výsluní si získal zejména v posledních pár letech, kdy se v květinářstvích brzy na jaře začaly objevovat i rychlené pryskyřníky.

Díky šlechtění již nemusíme brát za vděk pouze původní žlutokvěté variantě, dnes již můžeme vybírat z téměř nekončící škály barev. Rostliny jsou často hezky olistěné, ale nejhezčí jsou jejich dominantně působící různobarevné květy.

Dají se dočasně pěstovat v interiéru a stejně tak i v exteriéru. Vyhovuje jim slunné nebo polostinné místo, pravidelně je musíme zavlažovat a odstraňovat jim odkvetlé květy.

Někdy je dobré počet květů zredukovat, protože se pod jejich tíží mohou zlomit. Rostlinám nevadí chlad, škodí jim však suchý vzduch a přetopená místnost. Rozkvetlé rostliny proto soustředíme na nejchladnější a současně dobře větraná místa bytu.

Řebčík kostkovaný (Fritallaria meleagris)

lily-67674_960_720

Krásná drobnokvětá varianta mohutnějšího známějšího příbuzného řebčíku královského je známá především ze skalek a záhonů.

Začátkem jara ho můžete koupit i narychlený. Pak najde uplatnění v oknech, na balkónech a terasách v kombinaci s jinými jarními cibulovinami a prvními kvetoucími trvalkami.

Zaujme hlavně v čase kvetení, a to svými růžovými „kostičkovanými“ zvonečky.

Řebčík si žádá vlhký substrát, světlo a chlad. I v jeho případě je tedy vhodnější umístění v exteriéru nebo chladném interiéru. Po odkvetení ho i s kořenovým balem přesadíme do zahrady, například k jezírku. V případě pozdější koupě je možné vysadit ho přímo do zahrady.

Narcis (Narcissus)

bloom-283020_960_720

Typicky žlutě kvetoucí narcisy mají schopnost nabít člověka pozitivní energií. Možná i to je důvod, proč stejně jako ty předchozí bývá předmětem rychlení.

Existují však i v řadě světležlutých či téměř bílých variantách, zejm. v kombinaci se žlutou. Sluší jim to tedy nejen venku na záhoně (kde jim vyhovuje vlhká, ale ne přemokřená půda), ale i v interiéru, obzvlášť jsou-li vysazeny do nějakého pěkného květináče v dobře větrané místnosti.  

Stejně dobře se jim bude dařit i na balkónech a terasách, kde je můžeme vysadit do jedné nádoby s primulkami a maceškami. Také narcisy je nutné pravidelně zavlažovat, pak porostou i v místnosti se sušším vzduchem.

Kosatec síťkovaný (Iris reticulata)

iris-breeding-221313_960_720

Je zvláštní druh drobného kosatce, jehož zásobním orgánem je cibule, nikoli hlíza, jak jsme u kosatců zvyklí.

Nejkrásnější je v čase kvetení a vysazený samostatně v menších či větších skupinách. Velmi působivý je vysazený v kovových nádobách či terakotě s patinou, případně malých korýtkách.

Rostliny jsou poměrně nízké, bohatě kvetou a následně po odkvetení vyrostou z cibulí dlouhé a úzké listy. Jde o mimořádně mrazuvzdorné cibuloviny, které bez problémů zvládnou i studené zimy. Nejvhodnější je pěstovat je v exteriéru. Aby měly hezké květy, potřebují slunné místo.

Prvosenky (Primula)

primrose-pots-1188085_960_720

V současnosti se můžeme setkat s mnoha odrůdami s krásnými velkými květy. Dříve byly nejrozšířenější žluté odrůdy, dnes nás však každoročně překvapují stále krásnější a výraznější odstíny – bílé, oranžové, růžové, červené, modré i modrofialové.

Některé druhy jsou jednobarevné, jiné vícebarevné, existují i odrůdy s nařasenými plnými nebo poloplnými květy.

S oblibou bývají rychleny. Při kupování prvosenky v květináči je dobré si při nákupu vybrat takovou rostlinu, která teprve začíná kvést. Každý květ kvete necelý týden, ale průběžně dorůstají stále nové květy.

V interiéru preferuje chladnější teploty – ideální je tedy její umístění do světlých chodeb či verand. Na venkovních záhonech mají rády primulky polostinné nebo slunné místo. Neprospívá jim velmi suché a příliš slunečné stanoviště. Půda by měla být výživná, stále mírně vlhká.

Okrasný česnek (Allium)

purple-882161_960_720

Nabírá na čím dál větší popularitě. Existuje v několika různých variantách odlišujících se vzájemně jak výškou, tak barvou či tvarem kulovitých květů.

S kvetením přichází později než ostatní jarní cibuloviny – až koncem jara. Potřebuje plně slunné stanoviště a dobře propustnou půdu.

Tulipány (Tulipa)

tulips-141399_960_720

To nejlepší nakonec. Říká se, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Můžeme je pěstovat v odrůdách s květy nejrůznějších tvarů a barev, až oči přecházejí. Patří mezi nejpěstovanější a druhově nejbohatší cibuloviny na celém světě. 

Tulipány vyžadují slunné stanoviště s propustnou, výživnou půdou. Po odkvětu květní stonek odštípneme, aby se rostlina nevysilovala tvorbou plodů. Listy však neodstříháváme, aby si rostlina stačila stáhnout živiny zpět do cibule a příští rok krásně kvetla.

Po určité době začnou listy tulipánů postupně žloutnout a odumírat. Pak jdou snadno odstranit (to nastává většinou během června až července).


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

5 komentářů na „10 nejkrásnějších květů jara“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *