Levandule, jak ji znáte i neznáte

Včera se na mne obrátila kamarádka s prosbou o radu.

Líbí se ji levandule a ráda by ji vysadila několik keříků před jejich domem ve městě a také na zahrádku na chatu v podhorské oblasti Beskyd. Nic o pěstování levandule neví a zajímá se tedy o to, jaké podmínky pro pěstování levandule vyžaduje a vůbec jak se o tuto voňavou bylinu postarat.

Levandule v naší zahrádce. Když jsme začali zahradu budovat, bědovala jsem zpočátku, kolik stavebního materiálu na některých místech zahrady po stavební firmě zůstalo. Nakonec ale v místě s největším množstvím stavebních "pozůstatků" vznikl tento levandulový záhon. A levandule je nadmíru spokojená .-)
Levandule v naší zahrádce. Když jsme začali zahradu budovat, bědovala jsem zpočátku, kolik stavebního materiálu na některých místech zahrady po stavební firmě zůstalo. Nakonec ale v místě s největším množstvím stavebních „pozůstatků“ vznikl tento levandulový záhon. A levandule je nadmíru spokojená .-)

Vzhledem k tomu, že to není první dotaz, který jsem na téma levandule dostala, napadlo mne sepsat tento příspěvek, ve kterém shrnu své zkušenosti s jejím pěstováním.

Snad pomůže i některým dalším vyhnout se zbytečných chyb a případným zklamáním z toho plynoucím.

A tady kombinace levandule s dalším krásným suchomilným menším keříkem - ořechoplodcem klandonským, všechny ořechoplodce mají modrofialový květ, zde jsem ale navíc použila žlutozelený kultivar, který zdobí zahradu i v době, kdy ještě nekvete.
A tady kombinace levandule s dalším krásným suchomilným menším keříkem – ořechoplodcem klandonským, všechny ořechoplodce mají modrofialový květ, zde jsem ale navíc použila žlutozelený kultivar, který zdobí zahradu i v době, kdy ještě nekvete.

Kde se jí daří nejlépe?

Levandule lékařská (lavandula officinalis) je velmi tolerantní k suchu a dobře prospívá i při vysokých teplotách. 

Má nejraději lehké, sušší, písčité zeminy na slunečných stanovištích. Poroste však dobře v každé propustné zahradní půdě, pokud nebude zamokřená a nebude na větrném stanovišti. 

Přivítá mírný obsah vápna v půdě, naopak nemá zvláštní nároky na přihnojování. To je v jejím případě spíše kontraproduktivní! Z tohoto důvodu bychom měli volit uvážlivě i sousedy levandule, kteří by měli mít podobné nároky na pěstování.

Jedna rostlina levandule potřebuje životní prostor o průměru cca 60 cm.

via http://www.countryliving.com/gardening/g2525/lavender-facts/
via http://www.countryliving.com/gardening/g2525/lavender-facts/

Jak podmínky na stanovišti vylepšit?

Máte pro levanduli vybráno slunečné místo, ale půda na daném místě není úplně vyhovující?

Do určité míry lze podmínky na stanovišti vylepšit promísením původní zeminy s jemným štěrkem a/či křemičitým pískem zhruba v poměru 50:50.

Ve vlhčích místech můžeme vyzkoušet „vyvýšenou“ výsadbu a rostliny levandule vysadit nad úroveň terénu „do kopečku“.

Jak o levanduli pečovat, aby zůstala dlouho krásná?

V březnu je nutné provést za suchého počasí každoroční sestřih, a to asi o třetinu, ale pozor – ne do starého dřeva, z něj keře levandule špatně obrážejí.

Ideální je využít plotových nůžek, kterými se dají stříhané levandule upravit do tvaru pěkných pravidelných bochánků.

Po odkvětu pak sestřihneme rostliny ještě jednou, ale jen mírně. Odstřihneme květenství a 1-2 páry lístků těsně pod nimi. Mírné sestřižení ihned po odkvětu je doporučováno proto, aby rostliny netvořily semena. Díky tomu budou mít v následujícím roce více síly pro tvorbu nových květů.

S výhledem na žlutozeleně olistěný kultivar trnovníku akátu "Frisia" s podsadbou z kniphopfií a krásnoočka přeslenitého.
S výhledem na žlutozeleně olistěný kultivar trnovníku akátu „Frisia“ s podsadbou z kniphopfií a teprve rozkvétajícího krásnoočka přeslenitého.

Co odstřiženými klasy levandule?

Levanduli můžete sušit a poté použít v kuchyni (do jídel, k výrobě levandulového cukru ad.).

Ale také při výrobě domácí medicíny (levandulový olej, levandulový sirup, tinktury ad.) a kosmetických přípravků (mýdla, šampóny ad.). Nebo k dekorativním účelům ve formě voňavých paliček či „košíčků“ nebo polštářků a pytlíčků plněných sušenou levandulí (perfektní do skříní k ochraně prádla proti molům)…

Má první levandulová palička a košíček. A není to vůbec tak složité, jak se na první pohled může zdát .-)
Má první levandulová palička. A není to vůbec tak složité, jak se na první pohled může zdát .-)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
A tady můj první levandulový košíček .-) Zpracujete zahradní „odpad“ a přitom můžete voňavou paličkou či košíčkem potěšit i někoho blízkého.
Levandule v kuchyni. Víc třeba zde: http://fresh.iprima.cz/jak-na-to/absolutni-vune-leta
Levandule v kuchyni. Víc třeba zde: http://fresh.iprima.cz/jak-na-to/absolutni-vune-leta

Co o levanduli možná nevíte?

via http://krasnesvetlo.cz/blog/2015/07/07/neposedne-vcely-a-levandule/
via http://krasnesvetlo.cz/blog/2015/07/07/neposedne-vcely-a-levandule/
  • Prvotní naleziště levandule se objevily ve Středomoří, ale tato bylinka si získala velkou oblibu po celé Evropě, části Asie a postupně se rozšířila i na ostatní kontinenty.
  • Její název pochází z latinského slova „Lavare“, což znamená „mýt, umývat“.
  • Z jejich květů se můžete těšit od června do srpna.
  • Levandule má mnoho použití, avšak komerčně je v první řadě ceněna pro své silice. Pupeny levandule jsou pokryty drobnými chloupky – právě v nich jsou obsaženy esenciální oleje.
  • Má řadu užitečných vlastností: antidepresivně (čaj z levandule pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, bolestech hlavy, migréně), analgeticky, antisepticky, působí antibakteriálně, usnadňuje vykašlávání (inhalace levandulové silice urychluje léčení zánětů průdušek, chřipky, angíny a bronchitidy, silný odvar nebo tinktura slouží jako kloktadlo, čistí drobné vřídky v ústní dutině), … Důležité uplatnění nachází levandule při vnějším použití, kde je nejlepší ve formě levandulového oleje. Natírání bolavých míst levandulovým olejem překvapivě pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů. Olej léčí i vředy, infikované rány a povrchové záněty.
  • Římané používali levanduli k provonění všeho možného – svých koupelí, ložního prádla a dokonce i svých vlasů.
  • Staří Egypťané používali levanduli v procesu balzámování.
  • Sušení levandule zabere 2 – 3 týdny.
  • Levandule je také skvělou kuchyňskou přísadou při přípravě masa a sladkostí.
  • Na zahradě je levandule velkým lákadlem pro včely a motýly.
  • Pomáhá nám v boji proti nepříjemnému hmyzu (doma proti molům, venku některé druhy proti komárům).
via http://www.countryliving.com/gardening/g2525/lavender-facts/
via http://www.countryliving.com/gardening/g2525/lavender-facts/

Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

4 komentáře na „Levandule, jak ji znáte i neznáte“

  1. Aničko, jak jsem již psala na blogu, levandule patří k mým oblíbeným pro jejich nádhernou vůni. Vysadila jsem si pár keříčků, ale mám je blíž u sebe než uvádíš, to asi budou živořit, viď? Můžu je ještě přesázet, nebo poničím kořínky a zajde? A pak mám ještě jeden problém, nevím kdy přesně levanduli ostříhat. Zdá se mi málo rozkvetlá a pak je najednou moc. 🙁 Mám z ní ráda právě ty paličky… Děkuji za odpověď. Dáša 🙂

    1. Ahoj Dášo, levandule dokáže vytvořit poměrně velké keříky. Příliš úzký spon by mohl zapříčinit rozvoj houbových chorob. Pokud si je však nevysadila od sebe na menší vzdálenost než cca 50 cm, není to žádná katastrofa. Máš-li je hodně na husto, asi bych je ještě přesadila, nejsou-li příliš staré. Snaž se je vyjmout i s co větším balem, pak by to nemusela ani zaregistrovat .-) A určitě co nejdřív na jaře, ať má dost vláhy pro zakořenění.

      Pokud jde o stříhání – to období, kdy lze stříhat po odkvětu, je poměrně široké. Pokud však chceš sušit levanduli na paličky nebo pro kuchyňské či medicínské účely, doporučuje se stříhat v době, kdy jsou květy levandule na začátku kvetení, zpravidla když je klas nakvetený z 1/3, abychom zamezili vypadávání kvítků z kalíšků (paličky, košíčky) nebo „v plné kráse“ (kuchyňské či medicínské účely), v mé řeči to znamená tehdy, kdy je mi to nejvíc líto, protože v záhonu dělá nejvíc parády .-)

      Tak snad jsem Ti pomohla.-)

  2. Ahoj Aničko, levandulí jsi mi opět kápla do noty. Mám pár sazeniček v květináči a tak ráda přivítám nápady na rostlinky s podobnými požadavky. Tvoje kombinace se mi moc líbí. Určitě se nechám inspirovat při další návštěvě zahradnictví. Upoutala mě věta o stavebních pozůstatcích, pokud je to tak, tak by se u mě mohlo levanduli taky dařit :-). Děkuji Jitka

    1. Jitko, těch rostlinek, které si budou s levandulí rozumět, je celá řada. Mrkni do příspěvku o suchém trvalkovém záhonu, jistě najdeš další inspirace .-) A s těmi stavebními „pozůstatky“ – alespoň občas platí, že všechno zlé je i pro něco dobré .-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *