Když jsem byla malá a bydlela na sídlišti, navštěvovala jsem často svou babičku v jejím domku s menší zahradou na okraji města. Její zahradu tvořila typická menší předzahrádka s dlouhým úzkým záhonem ve tvaru písmene „V“. V něm téměř bez přestání okopávala a plela do řady vysazené růže a karafiáty.
Hlavní pozornost ale babička věnovala v zahradě její o poznání větší užitkové části. Vedle několika zákrsků jabloní a meruněk měla vzrostlou třešeň a hrušeň.
A taky nekonečné řádky brambor, mrkve, petržele, cibule… okurek nebo rajčat. Ani v tom se babiččina zahrádka příliš nevymykala tehdejšímu průměru..
Dobry den, dekuji za uzasny navod. Snazila jsem se zakladat podle vas. Hnuj k dispozici nemam, tak jsme davali nezraly kompost. Porad mam v zahonu misto na zeminu. Ma byt zemina pri sadbe uplne dorovnana po okraj? Museli jsme dokupovat substrat a porad je to malo. Ted mi chybi tak na delku dlane k okraji zahonu. Pocitam, ze si to jeste sedne? Budu sazet rajcata, okurky, papriky. Muzu dat jeste neco mezi? Dekuji mnohokrat:)
Dobré odpoledne, Hanko,
moc děkuji za ohlas k příspěvku 🙂 Zemina nemusí být až po okraj, dala bych ji o pár centimetrů níž, je to praktičtější při údržbě a zalévání. Každopádně 10 cm od okraje už bude docela moc, celý obsah vyvýšených záhonů v květináčích během sezóny dost klesne. K druhému dotazu – mezi vysazená rajčata, okurky, papriky můžete vysadit třeba bazalku. Obzvlášť kombinace s rajčaty je nejen na talíři prospěšná 🙂
Dobrý den, řešíme teď doma velkou bitvu o typ folie do vyvýšených záhonů, mohli byste nám poradit. Chtěla bych je letos začít dělat a podle vašeho návodu jsem pro nopovku, ale babička zkušená zahradnice mi tvrdí že netkaná textilie bude lepší. Moc se mi to nezdá, poradíte mi čím ji přesvědčit, nebo zdali se dá její varianta taky použít? Mám nakoupené již modřínové dřevo a chybí mi vlastně jen ta fólie a můžu začít. Moc dekuji. Helena
Dobrý den, Heleno,
netkaná textilie propouští vlhkost, tzn. nesplní účel, pro který se vkládá dovnitř vyvýšených záhonů nopovka.
Ať se dílo vydaří A.
Dobrý den,
souhlasím s ostatními, že tato stránka dodává chuť k přípravě na vyvýšené záhony. Musím říct, že tato myšlenka mě drží celou zimu, ale takto pěkně napsaný i s nákresy jsem nikde neviděl. Určitě je to pro mě velká inspirace a budu podle vašich stránek postupovat k zakládání VZ. Rád bych se zeptal, jak mám postupovat, když budu chtít vysévat mrkev, červenou řepu. Všude jsem se dočetl, že po založení VZ prvním rokem vysazovat jen rajčata, okurky a vše na první trati, ale jak postupovat, když chceme i kořenovou zeleninu? Moc děkuji za odpověď
Dobrý den, Pavle,
děkuji za ohlas k vyvýšeným záhonům. Ano, je pravda, že v prvním roce, obzvlášť pokud při zakládání záhonu nešetříte hnojem, je lepší vysazovat na živiny náročnou zeleninu první trati – tj. rajčata, cukety, okurky, dýně, patizony. Za určitých podmínek však můžete už v prvním roce vysazovat i kořenovou zeleninu – buď nedáte nebo výrazně omezíte množství přidaného hnoje (což byl náš případ, hnůj jsem nedávala vůbec) nebo vysetou kořenovou zeleninu musíte sklízet hodně mladou (abyste v nich omezil množství dusičnanů).
Ať se daří nejen ve vyvýšených záhonech.
A.
Hezký den, chtěla bych se zeptat,jak se vyvýšený záhon připravuje na další sezónu. Klasický záhon se přeryje a doplní kompostem, či hnojem, který se zaryje , ale zde na vyvýšeném záhonu to asi tak jednoduše kvůli výščce nepůjde. Jak tedy nejlépe zaručit kvalitní živnou a prokypřenou půdu pro další rok?
Děkuji.
Dobrý den, Mirko,
nevím, jak to s přípravou záhonů dělají ostatní, ale napíšu, jak to dělám já 🙂 Vzhledem k tomu, že materiál uvnitř záhonů časem „sedá“, je třeba hmotu každý rok doplňovat.
Snažím se, aby byla struktura záhonů stále zachována, takže nedoplňuji pouze do nejvyšší vrstvy zeminu nebo kompost, ale záhon si rozdělím na dvě poloviny s tím, že si postupně u každé půlky přehážu vrchní vrstvu na druhou půlku záhonu a když se dostanu k druhé nejvyšší vrstvě, doplním materiál – hrubý kompost, hnůj, případně odřezané a nasekané natě trvalek a zpátky zasypu původní horní vrstvou směsi zeminy a jemného kompostu (případně ještě mohu doplnit jemný kompost i nahoru).
Pokud mi obsah klesl hodně (což už je znát koncem sezóny), nechávám tyto práce na časné jaro, kdy mám k dispozici kromě kompostu i hodně materiálu z jarního úklidu zahrady. Pokud ne a mám dost kompostu, tak tyto práce dělám už na podzim a přidám kromě kompostu i listí ze zahrady.
Záhon se tedy klasicky neryje, ale prokypřen a obohacen o živiny díky výše uvedenému bude. Do záhonu při práci bez problému vlezu. Není to samozřejmě ale záhon stlučený z tenkých desek dohromady 🙂
Mějte hezký den
A.
Prima den Aničko, včera v 19,30 hodin mi přišel mail od Vás – kvetoucí zahrada – což me ještě večer a dnes dopoledne nastartovalo k opakování ale hlavně potěšení nad Vašimi náměty, ktere mě v minulém roce inspirovaly. Zahradničení mě těší a bavī již léta a „smekám s úctu svůj zahradnický slamák“ a děkuji Vám , co vše pro nás „zahradní kutily – nadšence“ děláte. Ukazujete alternativy jak se více a lépe přiblížit k přírodě. Dost často přemýšlím o cestách osvěty pro „Ty“, co tu krásu v přírodě a hlavně rozkvetlé zahrádce nedokaží vnímat a čerpat z ní. Je to asi hlavně na nás „šilencích“, kterým ta Nádhera ucarovala a nemohou bez ní žít. V novém roce přeji dobré zdraví a spoustu radostnych okamžiků. Jiří
Dobrý den, Jiří,
děkuji za velmi milý ohlas na mé zahradnické příspěvky. Moc mě těší, že jsou pro vás zajímavé a užitečné a je to pro mě velké povzbuzení a motivace pokračovat dál 🙂 Přeji i vám v novém roce zdraví a radost z pobytu ve Vaší zahradě i naší krásné přírodě A.
Krasne 🙂 Jsem ve Francii a tyto stranky mi hodne pomuzou v pestovani. Jen se do toho pustit 🙂
Dekuji za rady a brzy nashledanou 🙂
Kata B. (Angers, Francie)
🙂
Nádheré,mám co dělat,,,,,,,velice praktické…už se těším až budu tvořit,,,,,
Děkuji, ať se daří!
Vaše stránky-moje velká radost a inspirace. Díky moc za ně. 🙂 Prostě nádhera.škoda,že nejste blíže k Brnu , už by jste byla u nás.Pořád je co vylepšovat a vaše nápady by byly skvělé.A´T se Vám daří…
Dobrý den, Jani,
děkuji za kompliment k webu. Moc mě potěšil 🙂 Jinak k té vzdálenosti – mám klienty i z Brna .-) Spíš jde o to, co konkrétně potřebujete pořešit, řada věcí jde i na dálku .-) Krásný den A.J.