Kvetoucí zahrada není utopie

Nejhezčí na mé práci je, když mohu být u toho a na vlastní oči vidět, jak se postupně plán uvádí v život a naplňuje se představa o pěkné, zdravé a útulné zahradě.

Ne vždy se to ale vzhledem k velké vzdálenosti, která mne od řady mých klientů a jejich zahrad dělí, podaří. Pak jsem vděčna za bohatou fotodokumentaci, kterou se mi tu a tam někdo pochlubí. Toto ale není ten případ.

Změny v rekonstruované mladé zahradě po dvou a půl letech od jejího založení

Tuto rodinnou zahradu v podhůří Beskyd jsme spolu již před více než rokem navštívili.  Letos, v druhé polovině června, jsem se opět vrátila po dvou a půl letech „na místo činu“, abych se podívala, jak se jí daří.

Ačkoliv byla rodina velkou část jara v zahraničí a zahrada tak musela zůstat soběstačná, nezdá se, že by strádala. Na fotografiích je vidět, jak opět  v čase „poposkočila“.

S laskavým svolením majitelky sdílím aktuální fotky i s vámi. Věřím, že pro řadu z vás mohou být cennou motivací nad zahradou znovu přemýšlet, ačkoliv mohly být případné dřívější pokusy neúspěšné.

Srovnání aktuálního stavu se stavem na začátku, i rok a půl po realizaci demonstruje, jak velký kus cesty je schopna za tak krátkou dobu správně založená zahrada ujít.

U dětského hřiště

Koláž_1 Koláž_2

Pohled na východní část zahrady od severu

Koláž_3 Koláž_4Koláž_7

Pohled na východní část zahrady od jihu

Koláž_5 Koláž_6

Pohled na východní část zahrady od západu
Koláž_8

Vstupní jižní část zahrady Koláž_9

Nenaplněné Sny o krásné rodinné zahradě

Mnozí sní svůj sen o krásné zahradě a moc rádi by i sami přiložili ruku k dílu. Bohužel však často neví jak. Zkouší tak, co se v zahradě uchytí. Co uhyne, nahradí další rostlinou (obvykle ale nezůstane jen u jedné náhrady, ta se často cyklicky opakuje).

Přestože investují mnoho času, energie i peněz, zahrada stále „stojí na mrtvém bodě“ a to často doslova. Ani náznak vývoje k lepšímu. Ani náznak vysněné zahrady.

Kvetoucí zahrada nemusí být pro nikoho utopií

Při budování či rekonstrukci zahrady musíme zvážit celou řadu aspektů, které její výslednou podobu ovlivňují.

Abychom předešli zbytečným zklamáním, měli bychom dobře znát podmínky, které pro svůj růst potřebují jednotlivé rostliny, ať už jde o kvalitu půdy, světelné či klimatické podmínky nebo o prostorové nároky.

Výše uvedené však samo o sobě nestačí. Chceme-li zahradu krásnou, útulnou a funkční, měli bychom mít cit pro uspořádání objektů v prostoru. Musíme umět provázat potřeby jejich jednotlivých obyvatel s funkčním uspořádáním jednotlivých částí a prvků v zahradě.

Také bude třeba vyhodnotit stávající situaci a je-li to jen trochu možné, zapojit maximum stávajících vzrostlých dřevin. Jsou-li zdravé, berme je jako velký dar, ne něco, co překáží a je na obtíž. Na kulisu a stín těch nově vysazených si totiž budeme muset pár let počkat. Hodit se bude i schopnost kombinovat barvy a tvary, různé materiály atd.

Návrh zahrady jako mapa na cestu k vysněné zahradě

Syntézou těchto poznatků by měl být koncept zahrady, který výše uvedené zohledňuje do jednoho smysluplného funkčního celku.

Rozpracuje-li se do podoby osazovacího plánu, ve kterém má již každá rostlina své přesně stanovené místo, máte v ruce tu nejlepší mapu na cestu k vysněné zahradě.

Koukat pod ruce aneb nejen děti se učí novým věcem nápodobou

Co když se i se svou „mapou“ na cestu budete cítit nejistí a stále budete mít např. hrůzu z toho, jak bezradně stojíte s nákupním seznamem uprostřed zahradnictví, nebo s osazovacím návrhem v zahradě a nevíte, odkud vlastně začít….?

Pak doporučuji, abyste se, stejně jako to dělávají malé děti, z počátku koukali někomu zkušenějšímu pod ruce. Dvě hodiny praxe kolikrát vydají za desítky hodin strávených studováním teorie v knihách.

Stejně můžete postupovat i v případě, že si nebudete vědět rady, jak o nově založenou zahradu následně pečovat, ať už půjde o hnojení, ošetřování rostlin před škůdci a nemocemi či náročnou zahradní disciplínu spojenou se stříháním okrasných keřů tak, aby byly zdravé a stále bohatě kvetly.

 


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *