Rodinná zahrada v podhůří Beskyd

Rodinná zahrada v podhůří Beskyd

Rodinná zahrada v podhůří Beskyd

Rodinná zahrada v podhůří Beskyd

Nejhezčí na mé práci je, když mohu být u toho a na vlastní oči vidět, jak se postupně plán uvádí v život a naplňuje se představa o pěkné, zdravé a útulné zahradě.

Ne vždy se to vzhledem k velké vzdálenosti, která mne od řady mých klientů a jejich zahrad dělí, podaří (pak jsem vděčna za bohatou fotodokumentaci, kterou se mi tu a tam někdo pochlubí). Toto ale není naštěstí ten případ.

Tuto zahradu jsme spolu již před více než rokem navštívili.  Letos v druhé polovině června jsem se opět vrátila po dvou a půl letech „na místo činu“, abych se podívala, jak se jí daří.

Ačkoliv byla rodina velkou část jara v zahraničí a zahrada tak musela zůstat soběstačná, nezdá se, že by strádala. Na fotografiích je vidět, jak opět „poposkočila“.

S laskavým svolením majitelky sdílím aktuální fotky i s vámi. Věřím, že pro řadu z vás mohou být cennou motivací nad zahradou znovu přemýšlet, ačkoliv mohly být případné dřívější pokusy neúspěšné. Srovnání aktuálního stavu se stavem na začátku, i rok a půl po realizaci demonstruje, jak velký kus cesty je schopna za tak krátkou dobu správně založená zahrada ujít.

U dětského hřiště

Koláž_1 Koláž_2

Pohled na východní část zahrady od severu

Koláž_3 Koláž_4Koláž_7

Pohled na východní část zahrady od jihu

Koláž_5 Koláž_6

Pohled na východní část zahrady od západu
Koláž_8

Vstupní jižní část zahrady Koláž_9

Mnozí sní svůj sen o krásné zahradě a moc rádi by i sami přiložili ruku k dílu. Bohužel však často neví jak. Zkouší tak, co se v zahradě uchytí. Co uhyne, nahradí další rostlinou (obvykle ale nezůstane jen u jedné náhrady, ta se často cyklicky opakuje). Přestože investují mnoho času, energie i peněz, zahrada stále „stojí na mrtvém bodě“ a to často doslova. Ani náznak vývoje k lepšímu… Ani náznak vysněné zahrady.

Pokud je to i váš případ, nabízím vám své služby. Na základě informací, které získám o vaší zahradě a které mi poskytnete o sobě i dalších obyvatelích vaší zahrady, zpracuji nový koncept zahrady či její části (ať už nově zakládané či starší) spolu s doporučeními, jak se v návrhu orientovat, jak s ním pracovat a jak při zahradních úpravách postupovat. Připravím pro vás rovněž důležité informace o rostlinách v osazovacím plánu, vč. základních informací k jejich údržbě. Navedu vás na to, na co si dát pozor při nákupu rostlin a přidám i pár tipů k nákupu, pokud budete mít problém sehnat v daném období rostliny ve vašem okolí.

Pokud budete i přesto nejistí a stále máte např. hrůzu z toho, že stojíte bezradně s nákupním seznamem uprostřed zahradnictví, nebo s osazovacím návrhem v zahradě a nevíte, odkud vlastně začít…. a cítíte, že by vám stačilo jen na chvíli koukat mi pod ruce, abyste pak mohli pokračovat sami dál…, můžete využít mých služeb zahradního kouče – vyrazíme spolu na nákupy nebo se u vás na zahradě naučíme, „jak na to“.


Anna Javorková

Anna Javorková

Miluji zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Snažím se vysvětlit svým klientům její přednosti a probudit v nich upřímný zájem o svou zahradu, od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby, po péči o vzrostlé rostliny. Jen tak lze vybudovat krásnou zahradu, ve které budou šťastni a spokojeni.
Anna Javorková

Latest posts by Anna Javorková (see all)

Share This:

No comments.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *