Záhony na kopečku

Zhruba před půl rokem jsem dostala příležitost spolupracovat s majitelkou jedné slovenské zahrady v malé vísce poblíž západních hranic. Když mi poslala v úvodu několik fotek z již realizované části zahrady, napadlo mne, čím bych mohla být v takové zahradě prospěšná.

Ukázalo se, že má paní majitelka poměrně velké pole působnosti a své okrasné záhony tak chce rozšířit i dál, do vrchní části zahrady, která je ve svahu.

Částečně již byla plocha hustě osázena několika keři samotnou majitelkou, „skladem“ bylo i pár dalších keřů růží, zbytek plochy bylo využito jako užitková zahrada.

Mým úkolem tedy bylo promyslet nové uspořádání daného místa, pokud možno zakomponovat již zakoupené a vysazené mladé keře a doplnit je o další rostliny tak, aby záhony koncepčně přirozeně navázaly na již zrealizovanou výsadbu ve spodní části.

S laskavým svolením paní majitelky přikládám pro lepší představu i několik fotografií pro srovnání.

Záhony začala paní majitelka zakládat loni na podzim a letos na jaře ještě dosazovala některé rostliny, které nebyly na podzim dostupné. Aktuální fotky zobrazují stav letos na jaře.

Ačkoliv si letošní zima i časné jaro připravily pro čerstvě vysazené rostliny nelehkou zkoušku, zvládla to přes několik úbytků mladá výsadba jako celek velmi dobře a pomalu začíná přinášet potěšení.

Proměna Kanderkovi_2

Proměna Kanderkovi_7 Proměna Kanderkovi_3 Proměna Kanderkovi_1 Proměna Kanderkovi_5 Proměna Kanderkovi_6 Proměna Kanderkovi_4

Pokud také vlastníte kus vlastní země, která však přes veškerou snahu a vynaložené úsilí stále nenaplňuje vaše očekávání, možná také rádi využijete nezaujatý vhled někoho dalšího, který by vám pomohl odhalit problémová místa, řešit je, ale také vytěžit  z daného místa maximum.

Pokud vás má práce i přístup k tvorbě zahrad oslovuje, můžete mne kontaktovat telefonicky či emailem. Ceník prací za zpracování návrhu zahrady a bližší informace o mých službách naleznete zde a zde. Bližší informace o poradenství a zahradním koučinku jsou k dispozici zde.


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *