Záhony na kopečku

Zhruba před půl rokem jsem dostala příležitost spolupracovat s majitelkou jedné slovenské zahrady v malé vísce poblíž západních hranic. Když mi poslala v úvodu několik fotek z již realizované části zahrady, napadlo mne, čím bych mohla být v takové zahradě prospěšná.

Ukázalo se, že má paní majitelka poměrně velké pole působnosti a své okrasné záhony tak chce rozšířit i dál, do vrchní části zahrady, která je ve svahu.

Částečně již byla plocha hustě osázena několika keři samotnou majitelkou, „skladem“ bylo i pár dalších keřů růží, zbytek plochy bylo využito jako užitková zahrada.

Mým úkolem tedy bylo promyslet nové uspořádání daného místa, pokud možno zakomponovat již zakoupené a vysazené mladé keře a doplnit je o další rostliny tak, aby záhony koncepčně přirozeně navázaly na již zrealizovanou výsadbu ve spodní části.

S laskavým svolením paní majitelky přikládám pro lepší představu i několik fotografií pro srovnání.

Záhony začala paní majitelka zakládat loni na podzim a letos na jaře ještě dosazovala některé rostliny, které nebyly na podzim dostupné. Aktuální fotky zobrazují stav letos na jaře.

Ačkoliv si letošní zima i časné jaro připravily pro čerstvě vysazené rostliny nelehkou zkoušku, zvládla to přes několik úbytků mladá výsadba jako celek velmi dobře a pomalu začíná přinášet potěšení.

Proměna Kanderkovi_2

Proměna Kanderkovi_7 Proměna Kanderkovi_3 Proměna Kanderkovi_1 Proměna Kanderkovi_5 Proměna Kanderkovi_6 Proměna Kanderkovi_4

Pokud také vlastníte kus vlastní země, která však přes veškerou snahu a vynaložené úsilí stále nenaplňuje vaše očekávání, možná také rádi využijete nezaujatý vhled někoho dalšího, který by vám pomohl odhalit problémová místa, řešit je, ale také vytěžit  z daného místa maximum.

Pokud vás má práce i přístup k tvorbě zahrad oslovuje, můžete mne kontaktovat telefonicky či emailem. Ceník prací za zpracování návrhu zahrady a bližší informace o mých službách naleznete zde a zde. Bližší informace o poradenství a zahradním koučinku jsou k dispozici zde.


Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *