Vyvýšené zeleninové záhony ze dřeva

Kromě jarního úklidu řada milovníků zahrad řeší začátkem jara i realizaci nových zahradních projektů. Ačkoliv si na jaro ještě chvíli počkáme, zimní období představuje ideální čas si vše dobře promyslet a naplánovat. A na jaře tak neztrácet cenný čas a pustit se rovnou do práce.

Vyvýšené zeleninové záhony zaznamenávají mezi lidmi v posledních letech velký ohlas a tak se dostávají i ony stále častěji na seznam připravovaných zahradních projektů pro jarní období.

Návrat užitku do zahrad

Pokud jde o užitkovou zahradu, mám už několik let pocit, že se k nim po delší odmlce vyplněné „čistokrevně“ okrasnými zahradami opět pomalu vracíme.

Sice zpravidla ne v tak velkém měřítku, jak jsme tomu byli zvyklí u našich babiček, ale větší prostor v zahradách určitě dostává. Své v tomto ohledu jistě učinila řada „odhalení“ ohledně kvality a původu potravin, které máme možnost nakoupit v obchodních řetězcích. 

Větší prostor tak dostávají menší farmáři a pěstitelé, strejda z vesnice a nebo ….. naše vlastní zahrádka, máme-li tu možnost. Svou roli ale hrají i naše motivy spojené třeba jen s tím, že když jsme na zahradě, stejně jako tomu bylo v našem dětství stráveného někde na venkově u babičky, rádi něco tu a tam sezobneme .-)

Jak to bylo dříve a jaké to je dnes?

Dříve se užitková od okrasné části zahrady (byla-li) celkem striktně oddělovala. Domnívám se však, že to nemusí být vždycky nutné. 

Právě vyvýšené záhony mohou být názornou ukázkou zahradního prvku, který nám pomáhá zajistit užitek a současně nerušit pěkný výhled do ostatních částí zahrady. Jste-li navíc pěstitel-srdcař, může se stát „okrasná“ užitková zahrádka dokonce jejím středobodem 🙂

Le jardin potager – spojení užitku, krásy i praktičnosti

Už delší dobu mě oslovují zeleninové zahrady založené ve stylu francouzských kuchyňských zahrad (le jardin potager), které nepřináší člověku jen prvotní užitek, ale také velmi pěkný estetický zážitek.

Nebude tak velkým překvapením, že jsem sama takových vyvýšených záhonech pokukovala a loni jsem tak toto zimní období věnovala mj. právě úvahám nad podobou plánovaných vyvýšených zeleninových záhonů v naší zahradě.

Malou zeleninovou zahrádku jsme měli i dřív, ale vzhledem k její relativní blízkosti k posezení na terase jsem usilovala o podobu zeleninové zahrádky, která by byla i krásná a upravená po celý rok.

Vyvýšené zeleninové záhony – spojení užitku a krásy

Vyvýšené zeleninové záhony však přinášejí kromě krásy mnohem více.

Jsou-li správně založeny, zelenině se v nich velmi daří. Díky vyšší teplotě půdy v nich rychleji dozrává, ale také klíčí a roste. Navíc umožňují pěstování zeleniny i v místech, kde není kvalitní zemina a poskytují rostlinám vysokou nabídku živin.

Také se velmi dobře udržují. Při péči o zeleninu ve vyvýšených záhonech nás tolik nebolí záda. Pomáhají rovněž při boji s plži.

Odkud se vzaly?

Ačkoliv by se to mohlo na první pohled zdát, vyvýšené záhony nejsou přes jejich aktuální boom v zahradničení žádnou novinkou posledních let.

Tento způsob pěstování byl uplatňován již ve středověkých klášterních zahradách. Myšlenka pěstovat užitkové rostliny místo na standardních „nízkých“ záhonech na záhonech vyvýšených je ale známá ještě déle, už ze starověké Číny.

Z čeho vyvýšené záhony vyrobit?

Materiál použitý na výrobu vyvýšených záhonů může být různý. Vedle dřeva (nejčastěji ve formě desek či fošen, ale také hranolů, kulatin a palisád) lze využít různé druhy přírodního či upravovaného kamene, kov, proutí či gabiony, po úpravě hydroizolačním nátěrem lze uplatnit i cihly.

Jak na výrobu vyvýšených zeleninových záhonů ze dřeva?

Pro účely naší zahrady jsem se rozhodla pro výrobu dřevěných vyvýšených záhonů. Použili jsme konkrétně silné dřevěné fošny ze smrku. Při dodržení následujících doporučení představují dobrou kombinaci ceny a estetického a praktického hlediska.

Na výrobu záhonů budete potřebovat fošnu s tloušťkou alespoň 4 cm (po ohoblování). U každého vyvýšeného záhonu pak bude také třeba navíc nakoupit smrkové hranoly velikosti 5 x 5 cm a vysoké 60 cm (odpovídá doporučované výšce záhonů).

Chcete-li ušetřit, zkuste se v okolí poohlédnout po nejbližší pile. Při nákupu materiálu (fošny a hranolky) zde můžete oproti nákupům v hobby marketech i některých dřevoprodejích výrazně ušetřit.

Hlavní zásady, kterých bychom se měli při výrobě vyvýšených záhonů ze dřeva držet, abychom z nich mohli vytěžit maximum, shrnuji v jednotlivých bodech níže. 

 1. dno vyvýšeného záhonu vyložíme tzv. králičím pletivem s malým okem (13 mm), zabrání hlodavcům, aby do záhonu pronikali zespodu, po stranách jej ohněte asi 10 – 20 cm vysoko, aby si nenacházeli postranní uličky,
 2. jako ochranu proti vlhkosti lze vnitřní stěny dřevěných vyvýšených záhonů vyložit tzv. nopovou folií (používá se ve stavebnictví). Přiloží se nopky či bublinkami tak, aby směřovaly ke dřevu – umožní dřevu větrat a zpomalí hnijící procesy. Dno ale nevykládáme, abychom nezabránili přístup užitečným žížalám.
 3. Ke zvýšení trvanlivosti dřevěných vyvýšených záhonů pomůže i podložení rohových hranolků kameny či betonovými dlaždicemi.
 4. Při plnění vyvýšené „ohrádky“ pro pěstování zeleniny dodržujeme doporučenou skladbu i její pořadí, tedy:
  a) spodní vrstvu (tedy hned po králičím pletivu) by měl tvořit hrubě nasekaný materiál (větve, chvojí, zahradní štěpka ap.), 
  b) nad ní přijde vrstva drnů obrácených „vzhůru nohama“ (ty získáte tak, že před instalací jednotlivých pater vyvýšených záhonů nejprve strhnete travní drny, které se nacházejí v místě jejich budoucího umístění) a vyzvednuté ornice v místě záhonu (spolu s drny se odejme i malá část ornice, řekněme do hloubky max. 10 cm),
  c) na řadu přichází směs hrubě rozloženého kompostu, slámy a listí,
  d) a jako poslední, nejvýše uloženou vrstvu připravíme směs zahradní zeminy a prosátého kompostu.
 5. Výše uvedené složení vyvýšeného záhonu vyžaduje určitý prostor, počítejte u něj s ohrádkou vysokou minimálně 60, ale lépe až 80 cm. Při této výšce je jednodušší jednotlivá patra ohrádky přidávat postupně, než vyplňovat od začátku již zcela dokončenou ohrádku.
 6. Dřevěnou konstrukci doporučuji po sestavení natřít, přispěje to k prodloužení její životnosti – vedle průmyslově vyráběných nátěrů a lazur se nabízí i nátěr různými druhy přírodních olejů (viz např. zde, které je však třeba po čase zopakovat.
 7. Pokud chceme ve vyvýšených záhonech pěstovat i popínavé užitkové plodiny jako fazole, hrášek, okurky hadovky ap., doplní se dřevěný základ ještě o oporu (tu naši jsme vyrobili ze tří dřevěných hranolů spojených do základu, na který je navázána osnova z polyesterové šňůry).
 8. Okolí vyvýšených záhonů doporučuji zamulčovat. Využít můžete jak minerální mulč v podobě štěrku či kačírku, tak přírodní mulč např. v podobě štěpky. Je to praktičtější řešení než složité vyžínání či vysekávání trávy mezi záhony.

Konstrukci vyvýšeného záhonu ze smrkové fošny si můžeme přiblížit na příkladu vyvýšeného záhonu o velikosti 1,5 m x 1 m.

(šířka fošen 20 cm, tloušťka min. 4 cm)

Z výše uvedeného vyplývá, že budou u každé strany záhonu třeba tři fošny, které se poskládají na sebe a přivrtají vruty k hranolům umístěným uvnitř v každém rohu konstrukce záhonu.

Závěrem přikládám ještě malé ohlédnutí za našimi vyvýšenými záhony v obrazech 🙂

konec března 2017 – vytvoření konstrukcí dvou vyvýšených záhonů, úprava okolního terénu (suchá kamenná zídka) a zamulčování kačírkem.

konec května 2017 – výroba opory na popínavou zeleninu jako součásti jednoho z vyvýšených záhonů, instalace hliníkových profilů, které slouží jako mechanická zábrana proti plžům, vysazení a vysetí zeleniny.

první polovina června 2017

začátek srpna 2017


Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

3 komentáře na „Vyvýšené zeleninové záhony ze dřeva“

 1. Nádheré,mám co dělat,,,,,,,velice praktické…už se těším až budu tvořit,,,,,

 2. Vaše stránky-moje velká radost a inspirace. Díky moc za ně. 🙂 Prostě nádhera.škoda,že nejste blíže k Brnu , už by jste byla u nás.Pořád je co vylepšovat a vaše nápady by byly skvělé.A´T se Vám daří…

  1. Dobrý den, Jani,

   děkuji za kompliment k webu. Moc mě potěšil 🙂 Jinak k té vzdálenosti – mám klienty i z Brna .-) Spíš jde o to, co konkrétně potřebujete pořešit, řada věcí jde i na dálku .-) Krásný den A.J.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *