Vytvořte závlahové mísy pod stromy

  • Kmeny poraněné od věčného dosekávání trávníku strunovými sekačkami.
  • Páchnoucí hromady zeleného "hnoje" kolem kmenů stromů.
  • Nehezký, neudržovaný prostor pod korunami stromů.
  • Nedostatek místa pro pěstování letniček...

Tak s každým z těchto neduhů vám pomůže vytvoření tzv. závlahových mís. A nejen to. Důvodů, proč je pod korunami stromů vybudovat, je ještě víc!

Co je závlahová mísa pod stromem?

Jako tzv. závlahová mísa se označuje bezprostřední okolí okrasných a ovocných stromů, které mívá většinou kruhový nebo čtvercový tvar

Je to prostor, na který se v návrzích i následných realizacích zahrad často zapomíná, přestože je pro dřeviny velmi důležitý v souvislosti se zajišťováním živin.

Ponecháte-li tento prostor zatrávněný, může dojít k nepříznivému příjmu živin stromem, obzvlášť když je mladý.

  • Trávník je příliš velkým konkurentem - ubírá mladému stromu vláhu a živiny.
  • Při sečení trávníku dochází často k poškozování kmenů sekačkou nebo strunou.

Jak závlahovou mísu pod stromem vybudovat?

TIP 1: Hlavně u mladých ovocných stromů udržujte kolem kmenu bezplevelnou "mísu" odpovídající velikostně průměru koruny stromu.

TIP 2: Jednou za čas (ideálně 1 x za 14 dní) pak tuto závlahovou mísu nakypřete.

To je však jen první z několika možností.

TIP 3: Vysypte ponechané kruhové prostory kolem kmenů stromů mulčem.

Osobně se přimlouvám za přírodní mulč (štěpka, vrstva uleželého kompostu nebo velmi slabá vrstva posekané trávy, kterou budete průběžně doplňovat).

TIP 4: Okraj kruhových mís dvakrát do roka odryjte, aby nedocházelo k prorůstání trávníku do prostoru mísy.

Prostor pod korunami stromů ale můžete nechat i rozkvést. Ideální jsou k tomu nenáročné druhy letniček.

TIP 5: Použijte "živý" mulč v podobě nenáročných letniček, dvouletek, případně trvalek a vytvořte tak "kvetoucí" závlahovou mísu.

Kandidáty navíc mohou být zástupci nejen kvetoucí, ale také nekvetoucí flóry okrasné především listem. Letničkový záhon si navíc můžete každoročně obměňovat podle vašich preferencí nebo nabídky na trhu.

Přínosy květinových závlahových mís pod ovocnými stromy

  • Významným efektem takových květinových závlahových mís může být vedle okrasného účelu i význam užitkový.
  • Rostliny omezují nadměrné odpařování z půdního povrchu.
  • Kvetoucí závlahové mísy jsou užitečné pro včely a čmeláky.
  • Volbou některých letniček můžete navíc příznivě ovlivnit výskyt některých škůdců a chorob či živin v půdě.

TIP 6: Chraňte svou zahradu

Např. aksamitníkem můžete bojovat proti háďátkům v nedalekém zeleninovém nebo jahodníkovém záhonu. 

Okrasné jednoletky z čeledi bobovitých (hrachor vonný, fazol šarlatový ad.) uvolňují do půdy dusík

Lichořeřišnici vysazujte pod mšicemi napadené stromy jako levnou, velmi rychle rostoucí „návnadu“. Musíte však počítat, že mšicemi obalenou rostlinu lichořeřišnice pak bude třeba vyhodit 🙂

Naše květinová mísa kolem ovocných stromů vysazených v trávníku je převážně z letniček. Některé letničky se bohatě vysemenily z loňska.

Naprostou jistotou je v tomto ohledu modro či bělokvětá černucha damašská, oranžovokvětý měsíček lékařský, modrokvětý brutnák lékařský, ale taky krásenka zpeřená.

TIP 7: Nenáročné letničky do kvetoucích závlahových mís

  • krásenka zpeřená,
  • černucha damašská,
  • měsíček lékařský,
  • brutnák lékařský,
  • luštěnice trnitá,
  • slunečnice roční,
  • nocenka zahradní,
  • hledík větší,
  • aksamitníky ,
  • lichořeřišnice větší,
  • ostálka sličná,
  • sluncovka kalifornská ad.

TIP 8: Pokud si nechcete nad volbou letniček příliš lámat hlavu, zkuste už připravené letničkové směsi k výsevu.

Blíže o nich v mém příspěvku tady.

Jak jste na tom se závlahovými mísami pod listnatými, vč. ovocných stromů vy? Máte je taky na své zahradě?
Jakým způsobem je máte řešené?
Co se vám osvědčilo?
Díky za sdílení v komentářích k příspěvku 🙂

Share on facebook
Share on google
Share on pinterest

Mohlo by vás taky zajímat:


Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

9 komentářů na „Vytvořte závlahové mísy pod stromy“

  1. Dobrý den. Můžu se prosím zeptat jaké trvalky jsou vhodné pod ovocné stromy? Aby se nemusely každý rok sázet:) děkuju

  2. Dobrý den, máme závlahové mísy 30 let, kromě letniček i cibulky narcisů a tulipánů, po celý rok nádhera.

  3. Dobrý den, jak v případu osázení letničkami probíhá sklizeň (procházení pod stromem, žebřík atd)? Umím si představit, že např. pod jabloněmi by se letničky takto k podzimu už daly posekat, ale co s letním ovocem, třeba třešněmi? Děkuji!

    1. Dobré odpoledne, Aničko,

      osobně vysazuji/vysévám letničky hlavně do závlahových míst pod jabloně a hrušně. Teď druhým rokem zkouším i ryngli a mirabelku a protože pod nimi nemám závlahové mísy příliš veliké, není problém postavit žebřík nebo sbírat plody i v tomto případě. Myslím, že i s třešněmi nebo višněmi by to mohlo být podobné, pokud nebudete dělat závlahovou mísu příliš velikou. Ale ani u těch starších stromů, kde mám závlahové mísy větší není v reálu takový problém mezi trvalky vstoupit a posbírat případně spadlé jablko nebo postavit jednu nohu skládacího žebříku. Rostliny kvůli toho nekosím. Někdo ale preferuje pod stromy „čistou“ plochu. Každý to vnímáme trochu jinak. Mně osobně ta trocha nepohodlí nevadí 🙂 Mějte se krásně. Anna

  4. dobry den, tieto zavlahove misy vyzeraju naprosto krasne ale co mna zaraza a trochu tomu nerozumiem je fakt ze trava je nevhodna kvoli nepriaznivemu prijmu zivin ale letnickova vysadba je ok? mne osobne letnicky pridu viac narocne z hladiska zivin, aj ked samozrejme zavsii od druhu. ale kedze pod ovocne stromy sa zvykne zapracovavat kompost tak zrejme ziju z toho. neochudobnuju potom ten strom viac ako trava? a este otazka nedochadza potom k zahnivaniu krcku ked je okolo vyssia vysadba? mulc sa neodporuca az ku kmienku prave z dovodu zahnivania. dakujem

    1. Dobré odpoledne, Katarino, Vaše obavy se mi osobně nepotvrdily a mou zkušenost potvrzuje i praxe dalších, ještě zkušenějších zahradníků. Sama se při letničkové výsadbě v závlahových mísách ovocných stromů se soustředím na nenáročné letničky, které se dobře přesévají (např. krásenky, černucha damašská, měsíček lékařský, brutnák lékařský…), velmi dobrou zkušenost mám ale třeba i s afrikány či luštěnicí trnitou. Pokud jde o zahnívání krčku – z tohoto pohledu podsadba určitě nevadí, to bývá spíš problém u mulčování borkou, která by se měla držet kousek dál od kmene. Přeji hezké dny a spoustu radosti v zahradě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *