Pozdně jarní kouzlení s nůžkami, které budete milovat

Ještě více květů a upravenější zahrada

Dnes vás naučím jedno malé zahradnické kouzlo s nůžkami. Budete ho milovat, protože vám přinese do zahrady květy po delší dobu a zajistí upravenější zahradu.

Technikou, se kterou vás chci seznámit, totiž můžete dosáhnout nejen prodloužení celkové doby kvetení u některých trvalek, ale také podpoříte pevnější, kompaktnější růst u vyšších trvalek, které mají tendenci k polehání (rostliny se tolik neklátí v dešti, větru).

Chelsea chop

Technika je označována jako tzv. Chelsea chop. Provádíme ji na konci jara (přelom května a června) zejména u vyšších trvalek. Patří mezi ně zejména topolovky (Alcea), vysoké rozchodníkovce (Sedum telephium), vysoké phloxy (Phlox paniculata), třapatky (Rudbeckia) a třapatkovky (Echinacea), zápleváky (Helenium, sadce (Eupatorium), vyšší hvězdnice/podzimní astry (Aster), vyšší rozrazily (Veronicastrum).

Chelseachop-630x420
via http://oxoniangardener.co.uk/recovery-chelsea-chopped-43/

Jak na to aneb Co je třeba pro prodloužení doby kvetení udělat?

Postačí část výhonů rostliny zakrátit o jednu polovinu. 

Nebo v případě větší skupiny rostlin od daného druhu některé rostliny můžete některé rostliny ve skupině ponechat bez řezu a některé zakrátit. Skupina rostlin bude nakvétat delší dobu.

Čím blíže k obvyklé době kvetení daného druhu trvalky to uděláte, o to víc dobu kvetení protáhnete.

chelsea-chop-before
Via http://blog.theenduringgardener.com/garden-maintenance/the-chelsea-chop/
chelse-chop-after
Via http://blog.theenduringgardener.com/garden-maintenance/the-chelsea-chop/

Anna Javorková

Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *