Jak konečně zatočit účinně a ekologicky s mšicemi v zahradě?

Už se vám taky ježí hrůzou chlupy po těle při představě, že zase vysávají zeleni v zahradě všechnu šťávu z těla?

  • Stonky rostlin obaluje nepropustný "kabát" z černých nebo zelených těl těch nenasytných potvor,
  • listy kytek i dřevin se začnou kroutit a nepěkně krabatit a
  • květy a květenství se často ani nestačí plně rozvinout do krásy?

Dobře ten pocit bezmoci, kdy sledujete, jak den po dni milovaná kytička ztrácí na kráse a uvadá, znám.

Pokud navíc nejste příznivci nadměrného užívání chemie v zahradách, bezmoc je často ještě větší.

Jenže máte vůbec v takových situacích na výběr?

V zahradě se snažím jak při pěstování, tak při ochraně rostlin chovat co nejekologičtěji, obzvlášť když jsou po ruce přírodní a dobře dostupné alternativy.

A jednu takovou tady mám i pro váš problém se mšicemi. Podmínku „přírodnosti“, snadné dostupnosti, nízkonákladovosti a hlavně účinnosti totiž splňuje na jedničku s hvězdičkou.

Naučím vás, nejen jak si tento přípravek sami vyrobit, ale taky jak jej správně používat, abyste z něj mohli pro svou zahradu vytěžit maximum.

Kopřiva jako efektivní ekologický prostředek proti mšicím

Už několik let ale s velkým úspěchem používám proti mšicím doma vyrobený prostředek z kopřiv. Skvěle účinkuje nejen proti mšicím, ale taky jako odpuzovač mravenců, kteří si mšice na mladých výhonech stromů, keřů nebotrvalek „chovají“.

Jeho příprava je velmi snadná a na rozdíl od kupovaných chemických prostředků proti mšicím levná.

Kopřivu najdete snad za každým rohem s kouskem holé půdy. Stačí jen natáhnout ruku a natrhat nať. 

TIP 1: Pokud si nechcete kopřivu pro další roky namnožit do zahrádky, trhejte ji v době před květem nebo i později, ale ostříhejte před sběrem kvetoucí část rostliny.

Jak si výluh z kopřiv vyrobit?

Postup výroby přípravku proti mšicím je jednoduchý a zvládnete jej bez mrknutí oka.

Potřebovat budete:

  • 1 velkou igelitovou tašku kopřiv,
  • 1 kyblík (nekovovou nádobu) o objemu zhruba 10 l a
  • vodu (ideálně dešťovku nebo odstátou vodu z kohoutku).

Nejprve do kyblíku vložte kopřivy a zalijte je vodou téměř po vrch nádoby. Nechte louhovat zhruba 24 hodin

Po uplynutí doby jen odstraníte natě, přes cedník nalijete hotový výluh do ručního rozprašovače nebo postřikovače a provedete postřik rostliny.

TIP 2: Použité kopřivy nevyhazujte, uplatnění najdou v kompostu.

TIP 3: Pokud vám připravovaný výluh z kopřiv sejde nejen z očí, ale i z mysli, nemusíte jej ani poté, co začne po několika dnech kvasit, vylévat. 

Právě naopak – získaný zákvas (jíchu) nařeďte v poměru 1:10 s vodou a získáte výborné hnojivo pro svou užitkovou zahrádku.

Výborné je třeba na hnojení plodové zeleniny (rajčata, okurky, cukety, papriky, dýně).

Kdy a jak výluh proti mšicím používat?

Postřik používejte ideálně ráno nebo večer, případně během podmračeného dne, aby se listy na plném sluníčku nespálily.

Výluh vám dobře poslouží přímo na mšicemi napadené rostliny (a to i silně), stejně jako prevence proti nim.

Aplikujete-li výluh na napadené rostliny, nemusíte už připravený výluh ředit. 

Pokud ale necháte kopřivy máčet ve vodě déle než 24 hodin, doporučuji jej před postřikem naředit v poměru 1:10 s vodou

Stejně postupujte i v případě, pokud prostředek používáte jako preventivní opatření na začátku jara před výskytem mšicí.

Aby přípravek dobře fungoval, postříkejte jím rostlinu opravdu důkladně – větvičku po větvičce a tak, až z nich začne až skapávatS odstupem 2 – 3 týdnů postřik ještě znovu jednou až dvakrát zopakujte.

Uplatnění pro něj najdete jak u růží, které umí pěkně potrápit, tak u ostatních okrasných keřů nebo stromů v okrasné zahradě. Vyhýbat se ale nemusíte ani napadeným ovocným dřevinám, příp. trvalkám.

Výluh léčí i vyživuje

Nejenže rostlinám výluhem kopřiv ulevíte od mšic. Ale současně jim postřikem dodáváte mnoho cenných látek, které velmi příznivě ovlivní do budoucna jejich růst a větší odolnost vůči nemocem a škůdcům obecně.

Výluh totiž obsahuje velké množství minerálních látek a při výše uvedené formě aplikace jej můžete považovat za výbornou alternativu listového hnojiva.

Konkrétně kopřiva poskytuje rostlinám kromě velké zásoby dusíku i železo, vápník, kyselinu křemičitou a další stopové prvky. Její pravidelnou aplikaci formou zálivky nebo postřiku na rostlinách poznáte. Rostliny po nich budou silnější a odolnější.

Keře, které u nás byly v jednom roce napadeny mšicemi a následně ošetřeny postřikem z kopřivového výluhu, obcházely další rok mšice obloukem, případně se u nich objevily jen v mizivém množství. 

Nevoní mšicím, ale ani lidem

A na závěr ještě jedno malé upozornění. Připravený výluh zapáchá. Nehodí se tak k dlouhému skladování a na práci s ním nejsou ideální ani sváteční šaty 🙂

Už jste přípravek vyzkoušeli? Budu ráda, když se mi svěříte v komentářích se svými zkušenostmi.

PS: Pokud chcete svou péči o zahradu posunout ještě o level výš, mrkněte na můj eBook „Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě“ .-)

Share on facebook
Share on google
Share on pinterest

Mohlo by vás taky zajímat:


Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

5 komentářů na „Jak konečně zatočit účinně a ekologicky s mšicemi v zahradě?“

  1. Vyzkoušeno a funguje, ale pokud je zahrada zároveň silně zamořena mravenci, tak je účinek minimální. Jeden rok stačil jeden postřik a byl od mšic pokoj po zbytek roku (nebyli tam mravenci) a druhý rok byli všude mravenci, kteří mšice opečovávali a i dvojnásobný postřik bez účinku, ale po likvidaci mravenců zmizely i mšice.

  2. Moc pekne napsane.
    Dekuji za uzitecne rady. Ten vyluh
    z kopriv urcite zkusim. Preji krasny den a brzy nashledanou.
    Katie (Francie, Angers)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *