Jak se v zahradě obejít bez mulčovací netkané textilie?

Posledně jsem lámala pomyslnou hůl nad mulčovací netkanou textilií v okrasných (a obzvlášť) trvalkových záhonech. A rovněž slíbila, že vám přinesu i tipy, jak to dělat jinak.

Tedy jak ji (lépe) nahradit, abyste v záhonech minimalizovali množství plevele a pomohli zejména v horkých letních měsících udržet tolik potřebnou vláhu.

Dnes bych se ráda zastavila u jedné velmi efektní možnosti, která je mému zahradnickému srdci nejbližší.

Živý mulč

Dala by se nazvat „živým mulčováním“ a na mysli mám osázení „hluchých“ míst v záhonu (pod stromy, keři, případně mezi skupinami vyšších trvalek) půdopokryvnými rostlinami

Ať už z řad trvalek, tak nízkých listnatých, případně jehličnatých dřevin.

A čím že mě tihle užiteční zahradní "pracanti" vlastně okouzlili?

  • jsou stoprocentně přírodní 🙂
    Zalíbení v nich tak nacházím nejen já, ale především další užiteční obyvatelé zahrady (drobný hmyz, ještěrky, neznemožňují záslužnou "půdokypřící" práci žížal...).
  • po té, co se rozrostou, zakrývají půdu natolik, že zabraňují či potlačují růst plevelů a šetří tak náš čas a energii spojené s údržbou a pletím záhonů,
  • současně zabraňují nadměrnému vysychání půdy a nahrazují tak funkci různých minerálních či borkových mulčovacích materiálů,

A to není vše .-) Navíc taky:

  • výborně poslouží jako podsadba některých trvalek (např. podzimní astry alias hvězdnice, plaménky latnaté), u kterých můžeme koncem sezóny pozorovat tzv. "holé nožky" (spodní část stonků je vyholená, bez listů), které dokáže velmi efektně zakrýt,
  • nachází uplatnění i na místech, která nejsou ideální pro založení trávníku nebo tam, kde jsou zhoršené podmínky pro pěstování jiných rostlin (pod korunami stromů v tzv. suchém stínu - stín, málo srážek, které si navíc většinou stáhnou bohatým kořenovým systémem vzrostlé stromy, pod jehličnatými stromy je navíc kyselá půda),
  • okrasné záhony s nimi působí "plněji" než pouze za použití mulčovacích materiálů a
  • přinesou ještě víc zeleně, ale i barev, případně vůní do vaší zahrady.

Z jaké nabídky můžete vybírat?

Při výběru se soustřeďte na vitální, dobře se rozrůstající, odnožující rostliny, které by měly být konkurenceschopné vůči plevelům.

Mnoho z nich se navíc výborně hodí i do osázení komplikovanějších míst ve svazích nebo do suchého stínu pod stromy.

TIP 1: Půdopokryvné trvalky

Asi nejvděčnější zdroj „zeleného mulče“ 🙂

např. kakost krvavý (Geranium sanguineum), kakost oddénkatý (Geranium macrorrhizum), kakost kantabrijský (Geranium cantabrigiense), tlustonitník/pachysandra (Pachysandra terminalis), barvínek menší (Vinca minor), rdesno (Bistorta affinis/Polygonum affine), vrbina penízková (Lysimachia nummularia), bergénie ((Bergenia cordifolia), mochnička trojčetná (Waldsteinia ternata), mochnička kuklíkovitá (Waldsteinia geoides), hluchavky (Lamium) nebo některé škornice (Epimedium), třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum), šanta modrá (Nepeta faassenii), čistec vlnatý (Stachys byzantina).

TIP 2: Listnaté půdopokryvné dřeviny

např. dřín kanadský (Cornus canadensis), skalníky (Cotoneaster), půdopokryvné růže (Rosa), zimolez kloboukatý (Lonicera pileata), kručinka lydijská (Genista lydia), ale můžeme použít i některé popínavky, které se bez opory budou plazit, jako např. břečťan (Hedera helix), přísavníky (Parthenocissus).

TIP 3: Jehličnaté půdopokryvné dřeviny

např. zejména nízké jalovce (Juniperus horizontalis), mikrobiota křížolistá (Microbiota decussata).

Na co byste neměli při výsadbě zapomenout?

  • Půdopokryvné rostliny vysazujte zásadně do dobře odplevelené půdy!

    Důkladně odstranit byste měli hlavně vytrvalé plevely jako bršlice kozí noha, pýr plazivý či svlačec rolní.

    Čím důkladněji tuto práci odvedete, tím víc si usnadníte péči o zahradu do budoucna.

    Výsadba půdopokryvných rostlin do zaplevelené půdy znamená v budoucnu záhon kompletně zrušit, znovu vyčistit a osadit!
  • Myslete na to, že než se vysazené sazeničky rozrostou, bude třeba záhon odplevelovat průběžně i v prvních měsících po výsadbě (případně je budete muset zamulčovat vhodným mulčovacím materiálem, který se časem rozpadne - např. tří až pěticentimetrovou vrstvou kompostu nebo uleželou štěpkou z listnatých dřevin, NE však mulčovací netkanou textilií.

Tak co na to říkáte? Jak se vám tahle alternativa líbí?

Máte vysazeny ve svých záhonech nějaké půdopokryvné rostliny? Pokud ano, jaké?

Rozhodli jste se, že svou zahradní sbírku rozšíříte po přečtení článku o nové rostliny? Skvělé! Pak se vám bude hodit několik rad, které pro vás mám k nákupu rostlin. Stačí kliknout myší na palec pod tímto odstavcem .-)

Share on facebook
Share on google
Share on pinterest

Mohlo by vás taky zajímat:


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

7 komentářů na „Jak se v zahradě obejít bez mulčovací netkané textilie?“

  1. Dobrý den.Mám živý plot a asi dva metry pod ním trvalkový záhon.Bohužel kořeny z toho plotu prorůstají do záhonu a trvalky chřadnou.Předloni jsme vše vyryli,kořeny plotu také přeryli,doplnili substrát a znovu trvalky zasadili.Jenže mám pocit,že v novém sustrátu se nejvíc daří právě těm kořenům z toho živého plotu.Ostrožky tak strašně zakrněly,že měli jen pár květů.Zezačátku byly ostrožky krásně rozrostlé a rok co rok jsou slabší a menší.Né jen ony.Také monarda,řebříček,hluchavka,lupina a ostatní.Co dělat aby trvalky zase byly krásné?Jak mám kypřit,když jsou trvalky u sebe a motyčkou bych poranila kořeny.Stačí jen přihodit hnojivo?

      1. Dobrý den.Jak vidíte,neumím ještě pořádně zacházet s faceobokem a tak reaguji až na tu zprávu druhou.Plot máme do trojsponu z keřů,Vajgélie-ta je vidět ze silnice,ale v zahradě je vidět jen ptačí zob.Ono je to trochu složitý,protože vzadu v zahradě je zase vepředu místo ptačího zobu-mochna.Takže z ptačího zobu,jehož kořeny si myslím právě prorůstají do záhonu.

  2. Aničko, jak se jmenují ty nádherné fialové kytičky. Je skvělý nápad místo mulče dát půdokryvky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *