Letničkové závlahové mísy

Slyšeli jste o nich někdy? Máte je také na své zahradě?

Co je závlahová mísa pod stromem?

Jako tzv. závlahová mísa je označováno bezprostřední okolí okrasných a ovocných stromů, které mívá většinou kruhový nebo čtvercový tvar. Je to prostor, na který se při návrzích i následných realizacích zahrad často zapomíná, přestože je pro dřeviny velmi důležitý v souvislosti se zajišťováním živin.

Ponechá-li se tento prostor zatrávněný, může dojít k nepříznivému příjmu živin stromem, obzvláště je-li mladý. Tráva je příliš velkým konkurentem. Navíc pokud závlahové mísy kolem kmene stromů chybí a nahrazuje je trávník, dochází často při jeho sečení k poškozování kmenů sekačkou nebo strunou.

Jakou podobu může závlahová mísa pod stromy mít?

S výjimkou vysokokmenů se proto zejména u mladých ovocných stromů doporučuje udržovat kolem kmenu bezplevelnou „mísu“ odpovídající velikostně průměru koruny stromu, která se jednou za čas (ideálně se doporučuje 1 x za 14 dní) musí nakypřit. To je však jen první z několika možností.

Další možností, využívanou zejména v moderních zahradách, je vysypat ponechané drobné kruhové prostory kolem kmenů stromů kamennou drtí nebo většími valouny, případně jiným druhem mulče (štěpka, kůra ap.). Jejich okraj se dvakrát do roka rýčem odrýpne, aby nedocházelo k prorůstání trávníku nebo okolních rostlin do prostoru mísy.

Poslední možností, kterou bych ráda zmínila, je mnou uvažovaná „květinová závlahová mísa“. Způsob pojetí těchto malých povrchů záleží na vkusu a architektonickém stylu zahrady. 

Pro osázení takové květinové mísy pod stromy můžeme vybírat jak trvalky, tak i letničky a dvouletky. Kandidáty navíc mohou být zástupci nejen kvetoucí, ale také nekvetoucí flóry okrasné především listem.

Máme-li malou zahradu, můžeme závlahovou mísu využít k vybudování bylinkoviště a nebo také letničkového záhonu, který si navíc každoročně můžeme obměnit podle našich preferencí či nabídky na trhu.

Letničkové závlahové mísy

přínosy květinových závlahových mís pod ovocnými stromy

Významným efektem takových květinových závlahových mís může být vedle okrasného účelu i význam užitkový.

Rostliny jednak omezují nadměrné odpařování z půdního povrchu, kvetoucí závlahové mísy jsou užitečné pro včely a čmeláky a volbou některých letniček můžeme navíc příznivě ovlivnit výskyt některých škůdců a chorob či živin v půdě. 

Např. aksamitníkem bojujeme proti háďátkům. Okrasné jednoletky z čeledi bobovitých (hrachor vonný, fazol šarlatový ad.) uvolňují do půdy dusík. Lichořeřišnici vysazujeme pod mšicemi napadené stromy jako levnou, velmi rychle rostoucí „návnadu“. Musíme však počítat, že mšicemi obalenou rostlinu lichořeřišnice pak musíme vyhodit 🙂

Naše květinová mísa kolem ovocných stromů vysazených v trávníku je převážně z letniček. Některé letničky se bohatě vysemenily z loňska.

Z obrázků je víc než patrno, že naprostou jistotou je v tomto ohledu modro či bělokvětá černucha damašská, oranžovokvětý měsíček lékařský, modrokvětý brutnák lékařský, ale také krásenka zpeřená. Tu jsem loni nevysévala. Letos jsem si přinesla bohaté množství semenáčků z mamčiny zahrádky.

Letničkové závlahové mísy2

Takto vypadaly naše letničkové závlahové mísy loni na jaře po založení a v průběhu léta.

No a tak nějak by třeba mohly vypadat i vaše květinové závlahové mísy pod stromy, co říkáte? 🙂

květinové mísy1

květinové mísy2 květinové mísy3Zdroj obrázků u posledních 3 koláží: www.pinterest.com.

 

Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy.

Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny.

Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi.

Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin".
Více o mě najdete tady.
Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

2 komentáře na „Letničkové závlahové mísy“

  1. dobry den, tieto zavlahove misy vyzeraju naprosto krasne ale co mna zaraza a trochu tomu nerozumiem je fakt ze trava je nevhodna kvoli nepriaznivemu prijmu zivin ale letnickova vysadba je ok? mne osobne letnicky pridu viac narocne z hladiska zivin, aj ked samozrejme zavsii od druhu. ale kedze pod ovocne stromy sa zvykne zapracovavat kompost tak zrejme ziju z toho. neochudobnuju potom ten strom viac ako trava? a este otazka nedochadza potom k zahnivaniu krcku ked je okolo vyssia vysadba? mulc sa neodporuca az ku kmienku prave z dovodu zahnivania. dakujem

    1. Dobré odpoledne, Katarino, Vaše obavy se mi osobně nepotvrdily a mou zkušenost potvrzuje i praxe dalších, ještě zkušenějších zahradníků. Sama se při letničkové výsadbě v závlahových mísách ovocných stromů se soustředím na nenáročné letničky, které se dobře přesévají (např. krásenky, černucha damašská, měsíček lékařský, brutnák lékařský…), velmi dobrou zkušenost mám ale třeba i s afrikány či luštěnicí trnitou. Pokud jde o zahnívání krčku – z tohoto pohledu podsadba určitě nevadí, to bývá spíš problém u mulčování borkou, která by se měla držet kousek dál od kmene. Přeji hezké dny a spoustu radosti v zahradě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *