Pažitka, cibule, česnek jak je možná neznáte

Cibule, česnek, pažitka… Už je všechny vidíte před sebou seřazené pěkně v řádcích zeleninové zahrádky?

Uměli byste si je ale představit třeba mezi trvalkami v okrasném záhonu?

Že jste ještě větší hloupost neslyšeli?

Pak mám pro vás jednu docela malinkatou výzvu. 

TIP 1: Nechte letos svou pažitku vykvést.

Nechte letos část pažitky (Allium fistulosum) ve své zahrádce prostě a jednoduše vykvést. V době květu si totiž nezadá s kdejakou jinou trvalkou .-)

Včely to ocení

Když se pažitka, česnek, cibule rozkvetou, jsou doslova v obležení včel. Zapojením většího množství těchto vytrvalých rostlin v zahradě tak podporujete i tato malá, ale velmi užitečná stvoření.

TIP 2: Vysaďte na podzim do mezer mezi trvalkami cibule okrasných česneků.

Ostatně jejího blízkého příbuzného, známého jako „okrasný česnek“ (např. Allium  giganteum, Allium flavum, Allium hollandicum, Allium karataviense, Allium sphaerocephalon) dostupný ve více druzích i odrůdách odlišných výšek i barev už možná v okrasném záhonu taky máte a nijak se nad tím nepozastavujete 🙂

A pokud je ještě nemáte, určitě to napravte. Kulaté hlavičky a hlavy vykukující mezi ostatními trvalkami doplní záhon o další zajímavý prvek a tvar a květenství bude záhon zdobit ještě dlouho po odkvětu. 

TIP 3: Kombinujte více druhů a odrůd.

Navíc můžete kombinací více druhů a odrůd prodloužit délku kvetení. Zatímco jeden druh česneků už budou zdobit suchá květenství, jiný v plném květu budou okupovat včelky.

Proč tedy i „obyčejnou“ pažitkou trochu „neopepřit“ nejen jarní vaječinu, ale i váš kvetoucí okrasný záhon?

TIP 4: Poohlédněte se i po cibuli zimní, kterou pak můžete sklízet i během zimy pod sněhem.

Podobnou službu vám prokáže i méně známá jedlá příbuzná cibule zimní (Allium fistulosum), zvaná taky „ošlejch“ nebo „sečka“, která na záhonu vydrží minimálně více let, někdy i trvale.

Navíc má více vitamínu C než klasická cibule a při kuchyňském zpracování možná oceníte její jemnější chuť. Šťavnaté listy můžete používat podobně jako pažitku.

Kromě nepřehlédnutelného estetického přínosu nese s sebou využití užitkových cibulovin v záhonu i další pozitivum. 

S  česnekem, ale i cibulí a pažitkou můžeme bojovat proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje taky myši a postřik z jejich listů je vhodný k ochraně před mšicemi.

TIP 5: Pažitkou olemujte kraje záhonu, zimní cibuli a nižší druhy a odrůdy okrasných česneků vysaďte do předních partií záhonu a vyšší okrasné česneky můžete soustředit do středních a zadních částí trvalkových záhonů.

Co říkáte na pažitku třeba v podrostu pod růžemi nebo před skupinou echinaceí vy?
Pěstujete pažitku nebo zimní cibuli jen pro užitek nebo jí dáváte prostor i ve svých okrasných záhonech?
A jak se vám líbí mezi trvalkami okrasné česneky? Máte nějaký ve své zahrádce?
Těším se na vaše komentáře 🙂

Share on facebook
Share on google
Share on pinterest

Mohlo by vás taky zajímat:


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

2 komentáře na „Pažitka, cibule, česnek jak je možná neznáte“

    1. Dobré odpoledne, Regino,

      u okrasných česneků nevím, ale i kdyby se cibule sníst daly, osobně by mi to bylo líto, raději bych si pro ty účely vysadila klasický česnek 🙂 Pokud jde o pažitku – neznám žádnou „okrasnou“ – ve fotkách použitých v článku je zobrazena běžně používaná pažitka (Allium schoenoprasum). Jen se nechala vykvést. Ráda kombinuji užitkovou i okrasnou funkci. A někdy mohou pro „krásu“ posloužit i docela obyčejné rostliny, které používáme v kuchyni nebo bylinkové lékárničce .-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *