Znáte ji? Lupina, vlčí bob (Lupinus) … Dřív se bez nich neobešla snad žádná zahrádka našich babiček. A znovu se dostávají na výsluní.
Existují desítky barevných variací a na rozdíl od těch v přírodě planě rostoucích, jejichž semena jsou silně jedovatá.
Požití i malého množství (literatura uvádí asi deset kusů) způsobuje silnou nevolnost a halucinace, šlechtěné lupiny mají obsah nebezpečných alkaloidů zanedbatelný.
Rostlina je velmi dekorativní nejen mohutným květenstvím, ale také svými listy, které jsou velmi pěkně tvarované.
Leckde se tak lupina vysazovala jako krmná plodina na spásání nebo jako doplňující potrava pro bažanty. Jeden druh lupiny (lupina bílá/Lupinus albus) se dokonce jeví jako perspektivní rostlina pro lidskou výživu. Semena tohoto druhu jsou svým složením přirovnávána k sóji. Přitom se uvádí, že mají při stejně vysokém obsahu bílkovin znatelně nižší obsah tuku.
Vlčí bob v zahradě navíc patří mezi užitečné rostliny – díky své schopnost vázat dusík v půdě (podobně jako je tomu i u dalších rostlin z čeledi bobovitých, např. fazolí, bobu, čočky, hrachu či hrachoru, jetele, vojtěšky, ale také čilimníku, kručinky, trnovníku akátu či dřezovce ad.) a tím vylepšovat její kvalitu.
Pěstování lupiny není náročné. S výjimkou příliš suchých či naopak přemokřených míst a úpalu najde uplatnění snad na každé zahradě.
Upřednostňuje slunné stanoviště až polostín. Zem pro výsadbu této atraktivní trvalky by měla být živná, hluboká a propustná, s nižším obsahem vápna. V chudších půdách je dobré lupinu jednou za čas trochu přihnojit.
Dobře se množí ze semen, která lze vysévat od února do června. Kvete od června a pokud průběžně odstříháváme odkvetlé laty, remontuje (tj. opakuje znovu později kvetení). Vzhledem ke své velikosti by měla být vysazována spíše do zadních partií květinových záhonů.
Máte ji už také ve své zahrádce? Pokud ne, můžete to letos napravit, nebudete litovat 🙂
Na alkaloidy obsažené v planých lupinách však při procházkách velký pozor! Poškozují nervový systém, játra a srdce, prognóza při požití většího množství semen je vždy nepříznivá. Otrava se projeví sliněním a špatným polykáním, poté následuje ochrnutí a bezvědomí.
Latest posts by Anna Javorková (see all)
- Realizovaný sen: Rozhovor s majitelem zahrádky jako dlaň - 02/11/2024
- Trendy přejí přirozenosti a je to dobře. - 10/09/2021
- Vneste do zahrady tajemství - 11/02/2021