PROMĚNY ZAHRAD

Ať už jde o bydlení, vzhled, zahradu, bytové doplňky a řadu dalších oblastí, lidé proměny, neboli „PŘED“ A „PO“, milují.  Srovnání toho, co bylo a toho, co je, totiž bývá (za podmínky, že se proměna povede) nejen velmi inspirující, ale také motivující.

I to, co jsme předem odepsali k nezdaru, může někdo jiný, nespoutaný zažitými stereotypy a vazbou k danému místu, věci či osobě, pojmout jako výzvu s překvapivě dobrým výsledkem.

Zdánlivé nevýhody pak dokáže přetavit do pozitiv a my se nestačíme divit, jak dané místo prokouklo, osoba rozkvetla do krásy, věc připravená k likvidaci zkrásněla

Protože jste na stránce Kvetoucí zahrady, dovolte mi tedy tu a tam přidat k lepšímu – pro vaši inspiraci i motivaci – nějakou pěknou proměnu zahradní.

Stejně tak se budu snažit postupně přidávat na web i proměny, u nichž jsem mohla být já sama 🙂

Jednu z nich vám nyní představím.

Proměna zahrady, kterou jsem řešila s její majitelkou zhruba před rokem a půl (v době, kdy jsem psala tuto stránku), je více než znatelná. Za tak krátkou dobu obrovský posun dopředu! Výsledek, ke kterému by se řada majitelů zahrad sama dobírala podstatně déle a i přes všechny vložené peníze, čas, energii by se možná ani tak po pěti, deseti letech ani trochu nepřibližovala jejich představám o krásné zahradě, kde je stále nač koukat a obdivovat.

Snad se na mě nebude moc zlobit, když na nás něco málo prásknu .-) Trochu jsme spolu na začátku bojovaly. Já a majitelka. Ona nejprve nechápala, proč a nač vlastně nějaký zahradní plán tvořit. Není to zbytečné? Není to ztráta času (a potažmo peněz)? Poté se však do věci pořádně zakousla… No možná až moc. Chtěla mě přesvědčit, že levandule porostou i ve vlhkém jílu, když sousedce rostou u jezírka, že kultivary stromů s převislými korunami jsou super a je jich třeba na zahradě co nejvíc a … bylo to náročné.

Skloubit dohromady přání a představy zákazníka vč. omezení typu „toto se přesazovat nebude“ s vědomím, že je třeba volit rostliny, které budou v daných podmínkách dobře prosperovat, případně jim zajistit podmínky, které k tomu přispějí, přesvědčit jej, že přestože dnes existuje opravdu bohatá nabídka zajímavých stromů a keřů vyšlechtěných do nejroztodivnějších tvarů a barev, nemusí být vždy vhodné pro naši zahradu nebo je třeba vybírat pouze několik takových kousků a jejich umístění ve výsadbě volit velmi uvážlivě, aby skutečně vynikla jejich krása a zahrada nepůsobila nepřirozeně až kýčovitě, se zdál být téměř nadlidský úkol.

Ale pak mě zachránila. Rezignovala na úlohu druhého zahradního architekta a nechala vše na mně a pak začala do puntíku realizovat vše, co jsem navrhla, poradila a na čem jsme se dohodly. Velmi, velmi poctivě. Upravila linie záhonu, přesazovala, stáhla stávající mulč, strhla netkanou textilku, vše důkladně zryla a zapracovala kompost atd… Výsledek je tak našim společným úsilím, ani bez jedné z nás by nebyl takový, jaký je. A já jsem jí za to moc vděčna, protože mi dokázala, že to mělo smysl. A mám radost z toho, jak moc je teď spokojená a to se teprve vše začíná rozrůstat 🙂

A protože jsem od ní dostala svolení nafotit a zveřejnit fotografie její zahrady, zvu vás teď na malý exkurz části, která už je hotova (zahrada se postupně stále buduje). Pro srovnání vždy stav při mé první návštěvě se stavem při mé poslední návštěvě s odstupem cca 1,5 roku. Změna po 1,5 roce_1Změna po 1,5 roce_2 Změna po 1,5 roce_3 Změna po 1,5 roce_4 Změna po 1,5 roce_5 Změna po 1,5 roce_6 Změna po 1,5 roce_7

Potácíte se ve svém zahradním úsilí odnikud nikam? Utratili jste hromadu peněz za rostliny, které nevydržely ani jednu sezónu nebo jen bez efektu strádají a paběrkují? Rádi byste si vytvořili zahradu podle svých představ, ale potřebovali byste rádce, který by vás vedl za ruku, ukázal směr, poradil, abyste opět nešlápli vedle?

Kontaktujte mne telefonicky, emailem či kontaktním formulářem zde. Ceník prací za zpracování návrhu zahrady a bližší informace o mých službách naleznete zde a zde. Bližší informace o poradenství a zahradním koučinku jsou k dispozici zde.

Další proměny můžete sledovat  v rubrice Proměny zahrady zde.