Vneste do zahrady tajemství

  • Když stojíte na jejím "prahu", nedohlédnete jejího konce.
  • Láká vás vstoupit.
  • Máte chuť pokračovat stále dál, proniknout hlouběji a objevovat.
  • Cítíte se v ní bezpečně. Jsou v ní totiž místa, kde můžete zůstat skryti všem pohledům, pokud si to budete přát.
  • Vždycky v ní najdete něco, co vás zvedne z křesla na terase a donutí trávit čas i v jiné části zahrady.

Kniha, která má spoustu stran, kterými můžete opakovaně listovat a stále v nich objevovat něco nového. Nikdy nevíte dopředu, co na vás čeká na dalších stranách. To je pro mne zahrada, ve které nechybí tajemství.

Abyste ji poznali, musíte vstoupit a jít stále dál, až kam vás klikaté pěšiny zavedou. V takové zahradě máte velkou chuť objevovat. A pak se na chvíli „zašít“ a ukrýt se tak před zrakem celého světa kolem vás 🙂

Zahrada bez „tajemství“ nemá „hloubku“. Působí fádně a i velká zahrada je pak „přečtená“ během prvních pár desítek vteřin. Ničím vás nepřekvapí, neláká k objevování, ani posezení a nudí.

Chybějící tajemství v zahradě jsem tak zařadila na svůj pomyslný seznam 10 největších zahradnických přešlapů.

Jaké ingredience ale namíchat, aby se vám povedlo tohle všechno vnést i do vaší zahrady?

I. ZÁKOUTÍ

V každé správné zahradě s tajemstvím by určitě neměla chybět zákoutí. Zákoutí k zahradě patří. K té malé i velké. 

Že si to u té velké ještě možná dovedete představit, ale u malé zahrady tomu nevěříte? 

Pak musíte vidět jednu kouzelnou venkovskou zahrádku, na které její majitelka na ani ne 800 m2 (plocha včetně velkého domu, zahrada bude ještě o poznání menší) dokázala taková zákoutí vytvořit.

Jak takové zákoutí v zahradě ale vytvořit?

Nejjednodušší asi bude, když vám povím, co určitě nefunguje 🙂 A to vás postupně nasměruje k tomu, co by vašemu záměru mohlo naopak prospět.

Co nepomůže?

  • Výsadba jen po obvodu zahrady.
  • Soustředění významnějších staveb a zahradních prvků jen do vnějších částí zahrady.
  • Výsadba bez vyšších dřevin nebo vyšších zahradních prvků, které je doplňují, případně nahrazují.
  • Velmi málo osázených ploch v poměru s celkovou plochou zahrady ve prospěch intenzivně udržovaného trávníku.

TIP: K tomu, abyste v zahradě vytvořili zákoutí, potřebujete zahradu rozčlenit. Členit ji můžete nejen horizontálně, ale (a na to se často zapomíná) i vertikálně.

Horizontální členění v zahradě - členění plochy

Místo několika úzkých pruhů podél plotu lemujícího pozemek zkuste plochu zahrady rozčlenit výsadbou, která se bude prolínat celou zahradou. 

Ve výškově členitějších zahradách si můžete pomoci vybudováním zídek nebo skalky. 

Ve velkých zahradách mohou najít uplatnění plůtky (ať už tradiční ze dřeva a dalších materiálů nebo živé z vhodných dřevin). 

Doplnit je můžete i pěšinami, které vás zavedou do vzdálenějších míst v zahradě.

TIP: Víc než na desítky "pidiostrůvků" rozesetých v zahradě, raději vsaďte na pár větších "ostrovů" osázených nejen nižšími trvalkami, ale i vysokými rostlinami, především keři a stromy, které dodají vaší zahradě nejen výšku, ale i větší hloubku.

TIP: Nebojte se vysokých rostlin v zahradě jen proto, že je malá, i kdyby mělo jít třeba jen o jeden větší strom.

TIP: Zahradu s výsadbou soustředěnou jen po obvodu přečtete za pár desítek vteřin. Investujete-li ale čas, energii a peníze i do smysluplného členění vnitřní plochy zahrady a budete mít šťastnou ruku i při výběru rostlin, budete v ní i se svou rodinou a přáteli opravdu žít - stále bude co objevovat, pozorovat, obdivovat.

Víc o tom, jak na celoročně zajímavou zahradu tady ->>>>.

TIP: Do vytvořených ploch uprostřed zahrady můžete zakomponovat i některé technické prvky (ČOV, retenční nádrž, studna ad.), které by na sebe uprostřed trávníkové plochy jinak strhávaly nechtěnou pozornost.

Pokud okolní výsadbu dobře promyslíte, nechtěné schováte a současně zajistíte i dostatečný přístup k nim kvůli případné údržby, obsluhy nebo opravy.

Vertikální členění v zahradě - řešení "výšek"

Nejen vyšší stromy a keře, popínavé rostliny, ale také nejrůznější zahradní prvky typu zahradní oblouk, treláž, pergola, některé dětské prvky, nebo už dříve zmiňované ploty a plůtky nebo zídky dodají zahradě výšku a s ní nejen více soukromí, ale i příjemnější klima.

Se zahradními oblouky, trelážemi, pergolami můžete v zahradě doslova kouzlit s vnímáním prostoru. 

Dokáží vnést tajemství i do malých zahrádek a ty velké pak zajímavě členit. Místo najdou v tradiční venkovské zahradě, stejně jako v moderní zahradě uprostřed města.

Ruku v ruce s tím, jaké tvary zvolíte, z jakého materiálu budou vyrobeny, jakým rostlinám tvoří oporu, i jak je koncipována okolní výsadba, mohou nabývat mnoha podob.

TIP: Většího členění zahrady, ať už horizontálního, tak vertikálního, dosáhnete třeba s těmito prvky:

ZAHRADNÍ OBLOUKY, TRELÁŽE A OBELISKY

PERGOLY

ZÍDKY (TRADIČNÍ ZDĚNÉ I "SUCHÉ" ZÍDKY)

PLOTY A PLŮTKY (ŽIVÉ I TRADIČNÍ ZE DŘEVA AD. MATERIÁLŮ)

SKALKY

ZAHRADNÍ PĚŠINY

VYŠŠÍ ROSTLINY (STROMY A VYSOKÉ KEŘE, PŘÍP. VYSOKÉ TRVALKY)

POPÍNAVÉ ROSTLINY

VELKÉ OSÁZENÉ PLOCHY UVNITŘ ZAHRADY

ZAHRADNÍ STAVBY (DOMKY NA NÁŘADÍ, DĚTSKÉ PRVKY...)

II. PŘEKVAPENÍ

Postupné odkrývání neznámého může v zahradě s tajemstvím přinést i nejedno překvapení 🙂

Třeba v podobě dominantního stromu, okrasného vodního prvku, sochy, rostliny v nádobě nebo hmyzího domku nebo pítka pro ptáky.

A co teprve natažená síť mezi stromy nebo kůly nebo v zeleni ukryté malé zahradní posezení, které na vás budou čekat na druhém konci zahrady!

Nejrůznější průhledy, které odhalí jen tolik, aby zvýšily návštěvníkovu zvědavost,  vás přilákají i do míst, která by jinak mohla zůstat neobjevena.

Pokud máte velkou zahradu, nebo s ní sousedí les nebo se za ní rozprostírá louka nebo ovocný sad… nezapomeňte na „zadní vrátka“, za kterými může na tajemství vaší zahrady navázat volná příroda. 

TIP: Máte-li to štěstí a za souseda máte volnou krajinu, "vypůjčte" si ji - navažte na ni výsadbou ve své zahradě.

Zahrada tak bude působit opticky větší a i mladá zahrada pak může získat díky vzrostlým stromům za nenápadným oplocením vaší zahrady potřebnou výšku.

III. ZUB ČASU

Oprýskaný lak na plůtku, mechem a lišejníkem pokryté osázené koryto, staré dřevo, rez… které ukazují, jak v zahradě zapracoval zub času, i ty vnáší do zahrady tajemno.

IV. OSVĚTLENÍ

A pomyslnou třešničkou na dortu je pak v zahradě osvětlení, se kterým si budete moci vychutnávat svou zahradu s tajemstvím i za tmy.

Našli jste inspiraci pro svou zahradu "s tajemstvím"?
Jaký prvek v zahradě uplatníte?
Máte už v zahradě nějaké své oblíbené zákoutí? Pochlubte se a zašlete mi jeho fotografii a já vytvořím pod článkem fotogalerii, kterou se mohou inspirovat i ostatní .-)

Share on facebook
Share on google
Share on pinterest

Mohlo by vás taky zajímat:


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *