Kvetoucí záhon bez práce?

Kdybych vám řekla, že vám dám "recept" na téměř bezúdržbový a přitom po celý rok velmi atraktivní kvetoucí záhon, chtěli byste jej?

Záhon, který nemusíte pravidelně zalévat (a když, tak jen v období velmi dlouho trvajícího sucha).

Záhon, který nemusíte každoročně přihnojovat.

Záhon, který nemusíte okopávat.

Záhon, který nemusíte pravidelně několikrát za měsíc odplevelovat.

A navíc vám poskytne od jara do pozdního podzimu dostatek květin do vázy.

Bude proměnlivý a zajímavý po celý rok.

A včelka Mája, čmelda Vilík, motýl Emanuel a všichni jejich blízcí i vzdálení příbuzní k vám budou pravidelně každý rok jezdit na dovolenou?

Ať si z vás nedělám srandu, protože něco takového neexistuje?

Já tvrdím, že něco hodně podobného ano. A spoustu, opravdu spoustu let. Ještě dřív, než jsme já nebo vy přišli na tento svět .-) 

Autorství tohoto „bezúdržbového“ konceptu, který má svůj domov v severoamerické prérii, se po právu připisuje matce přírodě.

Americká prérie se taky stala zahradníkům inspirací pro to, jak pojmout výsadbu v zahradách, abyste si nemuseli příliš lámat hlavu s její údržbou i zálivkou.

Prérie je společenstvím trav a bylin typické pro severoamerický kontinent. Vyskytuje se od severních oblastí Kanady až po jih USA. 

Dřeviny se v ní objevují zřídka – jen v pomyslných ostrůvcích v „oceánu“ trav (které převažují) a bylin. 

Panují zde velmi teplá léta a chladné zimy. Charakteristickým prvkem jsou silné větry. Rostliny musí být odolné vůči intenzivnímu slunečnímu záření a dlouhému období sucha.

Bezúdržbový záhon v duchu americké prérie

Pokud jste si doposud spojovali krásné květinové výsadby pouze s hromadou vyčerpávající práce, jistě vás mile překvapí možnost výsadby právě v duchu severoamerické prérie.

Pohled mezi třapatkovky nachové uprostřed léta.

Zahradní výsadbu inspirovanou americkou prérií si můžete představit jako malou divočinu. Blízko má k přírodním zahradám. 

Stejně jako u svého amerického vzoru i v „prérijním“ záhonu si musí rostliny umět dobře poradit v obdobích sucha. Zálivka je tady nutná prakticky jen po výsadbě do doby, než trvalky zakoření, výjimečně i u už zapojené výsadby.

Je vhodným řešením pro slunná stanoviště v zahradě.

Z jakých rostlin můžete při tvorbě svého prérijního vybírat?

Inspirovat se můžete jak rostlinami amerických prérií (např. třapatky a třapatkovky, okrasné trávy), tak dalšími rostlinami snášejícími podobné podmínky.

Aby prérijní záhon dobře fungoval a těšil vás celoročním efektem, musí být dobře založen. Kromě kvalitní přípravy půdy hraje důležitou roli výběr vhodných rostlin. Druhy by se měly navzájem doplňovat jak po stránce estetické, tak i dobou kvetení, případně dalšími vlastnostmi. 

Z trvalek to mohou být např.:

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)

Řebříček tužebníkový (Achillea filipendulina)

Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)

Šalvěj luční (Salvia pratensis)

Rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium)

Rozchodníkovec nádherný (Hylotelephium spectabile)

Juka vláknitá (Yucca filamentosa)

Svíčkovec Lindheimerův (Gaura lindheimeri)

Mavuň červená (Centranthus ruber)

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Len vytrvalý (Linum perenne)

Šanta modrá (Nepeta x faassenii)

Hvězdnice (Aster)

Pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma)

Liliochvostec (Eremurus)

Bělotrn (Echinops ritro)

Agastache (Agastache)

Vernonie (Vernonia)

Třtina ostrokvětá (Calamagrostis x acutiflora)

Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides)

Kavyl péřovitý (Stipa tenuissima)

Proso prutnaté (Panicum virgatum)

Třeslice prostřední (Briza media)

Kousek zářijové prérie i od nás .-) V popředí růžová echinacea dva měsíce po vysazení, za ní juka vláknitá, žlutě se začíná vybarvovat zakrslý kultivar zlatobýlu kanadského a ten bílý závoj drobných kvítků patří milovanému svíčkovci Lindheimerovu.

TIP 1: Pro celoroční efekt doplňte vybrané trvalky o okrasné jarní cibuloviny.

Přestože hlavní doba kvetení prérijních záhonů spadá do období plného léta, mohou být efektní opravdu po celý rok, tedy i mimo hlavní zahradní sezónu.

Abyste toho dosáhli, dejte v prérijním záhonu prostor i cibulnatým a hlíznatým druhům, které rozkvetou v předjaří, kdy se teprve trvalky plného léta a traviny probouzejí.

TIP 2: V prérijních výsadbách nezapomínejte na okrasné trávy a před zimou jim nestříhejte (stejně jako trvalkám) nadzemní část.

Stejně tak důležité je zapojení okrasných trav. Ty sice do vegetace nastoupí mnohem později než první cibuloviny a trvalky, tedy přibližně v květnu.

Ale jejich čas přichází na podzim, kdy se barví do okrových a červených tónů a taky v zimě, během které si s travinami i suchými semeníky trvalek pohraje sníh a námraza.

Před zimou tak rostliny v prérijním záhonu nestříhejte. Okrasné trávy jen svažte do snopů a chraňte je tak před vymrznutím.

Květy v prérijním záhonu lákají po celou sezonu řadu opylovačů, takže je neustále co pozorovat. Za nektarem v květinách přiletí nejen motýli, ale také včely nebo čmeláci a v noci sem pro změnu zavítají můry.

Na zimu ponechané odumřelé listy a semeníky ve výsadbě jsou pak skrýší pro bezobratlé a obživou ve formě semen pro ptactvo.

TIP 3: Prérijní výsadbu můžete obohatit i o vhodné polokeře, případně keře (např. Komule Davidova). Mnoho je medonosných a výsadba s nimi bude navíc působit ještě plastičtěji.

Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Ořechoplodec klandonský (Caryopteris clandonensis)

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium)

Zářijové modrofialové květy ořechoplodce klandonského lákají včely z širokého okolí.

TIP 4: Chcete-li mít záhon hezky zapojený už od první sezóny, vysejte (nebo vysaďte) mezi mladé sazenice nenáročné letničky.

A jak takový prérijní záhon založit?

Aby mohl být založený prérijní záhon v budoucnu opravdu nízkoúdržbový, musíte věnovat dostatečnou pozornost dobré přípravě záhonu před výsadbou.

TIP 5: Připravovanou plochu pro budoucí záhon zkypřete do hloubky zhruba 30 cm (např. kultivátorem nebo zryjte ručně a rozmělněte na jemno motykou). 

Současně prostor důkladně odplevelte. Ideálně alespoň 2krát po sobě s rozestupem 14 dnů.

TIP 6: Pokud se rozhodnete založit prérijní záhon v místě s těžší půdou, doporučuji půdu před výsadbou „odlehčit“ zapracováním dobře uleželého kompostu (alespoň 12 měsíců) a/nebo přimícháním jemného štěrku nebo křemičitého písku. 

Rostliny citlivé na zimní vlhkost u kořenů (např. liliochvostec, kavyl, svíčkovec) to určitě ocení. V opačném případě byste brzy mohli mnoho vysazených rostlin postrádat.

TIP 7: Po rozestavění rostlin v prostoru a jejich vysazení výsadbu zamulčujte minerálním mulčem (štěrk nebo kačírek drobnější frakce – 4 – 8 mm) ve vrstvě silné zhruba 5 cm.

TIP 8: Prérijní záhon můžete založit nejen vysazením sazenic rostlin, ale taky výsevem hotových směsí semen.

Jak se vám představa prérijního výsadby/záhonu ve vaší zahradě líbí?

Zvažujete je?

Pokud ano, jak jste s nimi spokojeni?

Napište mi to do komentářů 🙂

Share on facebook
Share on google
Share on pinterest

Mohlo by vás taky zajímat:


Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

5 komentářů na „Kvetoucí záhon bez práce?“

  1. Dobrý den, děkuji za velmi inspirativní článek. Prosím pochopila jsem správně, že se rostliny sadi bez použití textilie a kacirkem se zasype rovnou hlína? Děkuji, O.

  2. Dobrý den,
    záhon ve velmi podobném duchu jsme založili vloni. Se dvěma malými dětmi jsem volila takové rostliny, které zvládnou i fakt, že je v parném létě nezaliji každý den a nevyžadují pravidelnou péči(s malými dětmi jsou holt na prvním místě jiné venkovní aktivity než péče o květiny, ale zase zahrada bez květin byla smutná). V každém případě děkuji za tipy na rostliny, některé ze seznamu skutečně na záhonu máme, další využijeme jako inspiraci k založení druhého záhonu, který plánujeme letos. Největší radost jste mi ale udělala tím, že trvalkám není nutné před zimou stříhat nadzemní části. Já jsem to letos totiž jednosduše nestihla a teď jsem jen doufala, že to prostě přežijí 🙂
    Veronika

    1. Dobrý večer, Veroniko,

      těší mě, že jste našla v příspěvku další inspiraci pro svou zahradu. A s těmi trvalkami a jejich stříháním – opravdu stačí až na jaře (a je to až na výjimky – nemocné rostliny – dokonce lepší varianta, než to podzimní stříhání). Kdyby mohly mluvit ty na Vaší zahrádce, určitě by Vám poděkovaly 🙂 Ať se daří! Hezké dny Anna

  3. Dobrý den, prosím Vás, při budování tohoto typu záhonu je vhodnější pěstovat rostliny ze semínek (a pokud ano, tak vysévat přímo na záhon?) a nebo již koupit větší sazenice? Děkuji za zajímavé a inspirativní články a za radu. R.

    1. Dobré odpoledne, paní Radko,
      děkuji za pozitivní zpětnou vazbu i dotaz.

      Osobně bych takový záhon zakládala ze sazenic. Určitě však můžete do výběru zařadit i mnoho trvalek, které se rády přesévají a ponechat trochu prostoru pro budoucí improvizaci i přírodě 🙂 Mezi takové trvalky patří např. svíčkovec (Gaura), krásnoočko (Coreopsis), sporýš argentinský (Verbena bonariensis), třapatky a třapatkovky (Rudbeckia/Echinacea)…

      Hezké dny

      A.J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *