… jsme ochutnali v pátek odpoledne.
Kromě prvních jahůdek jsme si s dětmi nasbírali i plody zimolezu kamčatského, zvané také jako kamčatské borůvky (chuťově i barvou velmi podobné lesním borůvkám, tvarem jsou však protáhlejší). Jsou považovány za první ovoce, na kterém si v sezóně můžeme pochutnat, plodí většinou už v druhé polovině května, tedy ještě před jahodami.
K tomu jsou navíc plody bohaté na vitamíny C a B a také na minerální látky, zejména na hořčík, draslík, hořčík, fosfor a vápník.
Všem, kteří tento nenáročný keř, dorůstající 1,5, někdy až 2 m, na své zahrádce ještě nemají, jej mohu vřele doporučit. Pochází z drsných podmínek Kamčatky a jen tak něco jej nezaskočí – je velmi dobře mrazuvzdorný, velmi brzy kvete (a nevadí mu ani pozdní mrazíky), netrpí na choroby a škůdce a je dlouhověký.
Na rozdíl od tzv. kanadských borůvek (borůvka chocholičnatá) nepotřebuje zimolez kamčatský kyselou zem a zcela se spokojí s normální zahradní půdou. Vyhovují mu jak půdy písčité, tak i hlinité a jílovité.
Starším keřům dokonce nevadí ani občasné sucho, i když pravidelná zálivka či přísun srážek během kvetení a tvorby plodů se velmi dobře odrazí na úrodě i celkové vitalitě keře.
Zimolez kamčatský je světlomilný, ale poroste i v polostínu, i když v zastíněných polohách nebude tolik plodit a často nebude ani tak hustě olistěný jako na slunečném stanovišti.
Musím upozornit na to, že je velmi příhodné pro dostatečné opylení kupovat 2 různé odrůdy, tedy dva keříky. U nás na zahradě máme velmi známé odrůdy „Amur“ a „Altaj“.
- Realizovaný sen: Rozhovor s majitelem zahrádky jako dlaň - 02/11/2024
- Trendy přejí přirozenosti a je to dobře. - 10/09/2021
- Vneste do zahrady tajemství - 11/02/2021