Hmyzí domečky

Tzv. hmyzí domečky či hmyzí hotely představují v poslední době poměrně módní záležitost nejen zahrad pojatých jako čistě přírodní.

garden-1906084_960_720

Co je hmyzí domeček či hmyzí hotel?

Hmyzí domeček/hotel je zpravidla dřevěná, příp. betonová či plastová konstrukce vyplněná různými druhy přírodního materiálu. Lidé je vyrábí pro hmyz s cílem mu poskytnout náhradní prostředí. Neboť hmyz nejen v městském prostředí nachází stále méně vhodných míst pro svůj vývoj. 

insect-331219_960_720

Přes všechnu pomíjivost všech módních výstřelků však má budování hmyzích útulků přeci jen opodstatnění i v dlouhodobějším horizontu.

Představují totiž v zahradě nejen okrasný prvek, ale navíc jsou praktické a užitečné.

Přilákají do zahrady hmyz, který se postará o opylování (což oceníme zejména u ovocných stromů a keřů). Pomůže ale i v boji se škůdci. Vše ekologicky. 

Pomůžeme také okolní přírodě. Všech druhů včel i hmyzu totiž kvůli likvidaci jejich přirozeného prostředí v posledních desetiletích rapidně ubývá.

insect-hotel-883096_960_720

A jak takový hmyzí hotel či domeček vyrobit?

Záleží na fantazii a umu každého z nás, každopádně však toho na výrobu takového menšího hmyzího hotelu či domečku příliš potřebovat nebudeme, resp. téměř vše najdeme ve volné přírodě.

  1. Základ hmyzího hotelu bude tvořit dřevěná konstrukce. Postačí „bezedná“ krabice (po předělání dobře poslouží např. paleta či dřevěná bedýnka). Manuálně zruční jedinci si ale mohou vyrobit všemožné domečky .
  2. Pokud jde o „pokojíčky“ hmyzího hotelu, resp. jeho výplň, využít můžeme rákosová stébla, suchou trávu, slámu, mech, nalámané klacíky, bambusové tyče, větve s měkkou dužninou (bezové), stonky slunečnic či divizny, staré děrované cihly, dřevěná polínka s navrtanými dírami, dřevěné odřezky, šišky, květináče či polena s vyvrtanými otvory o průměru cca 3-10 mm.

bug-1569558_960_720

Postup výroby hmyzího hotelu

Do dřevěné konstrukce hmyzího obydlí (návod na výrobu naleznete třeba zde) vkládáme postupně výplně z přírodního materiálu, který vytvoří skulinky a chodbičky, tedy ideální pro úkryt, pobyt a další život hmyzu. 

Zadní stranu hotelu ponecháme „otevřenou“, aby byl prostor pro hmyz přístupný z obou stran. Výjimkou je pouze pletivo v zadní části a případně i přední části. Na to bychom neměli zapomenout, aby se posléze nestal hmyzí hotel „krmítkem“ pro ptáky. Povrch dřeva není zapotřebí nijak ošetřovat.

 

insect-house-403524_960_720

V nejnižších patrech se záhy ubytují například škvoři, v nejvyšších včely samotářky.

Hmyzí hotel nemusí být nutně příliš velký, pokud na něj v zahradě nemáme dostatek místa, postačí i miniatura ve velikosti ptačí budky.

Klienti hmyzího hotelu aneb něco málo o užitečném hmyzu

Hmyzí hotely vyrábíme pro samotářské druhy hmyzu. U nás jich žije asi 500 druhů. Hmyzí hotel se pro ně stane důležitým náhradním biotopem, aby si zajistily pokračování svého rodu.

Nejčastějšími obyvateli hmyzího hotelu tak bývají například včely samotářky, čmeláci, některé vosy, motýli, pestřenky, zlatoočky, škvoři či slunéčka sedmitečná. 

Čím více jich na svou zahradu přilákáme, tím více užitku z nich budeme mít. 

Slunéčka sedmitečná Už jako larva, později i jako beruška zkonzumuje za svůj život až čtyři tisíce mšic. slunéčko sedmitečné
Škvoři V zahradě patří k nejužitečnějším. Vyhledává tmavé úkryty, protože je aktivní v noci. Vyskytuje se nejčastěji v zemi. Když mu ale umožníte ukrývat se na stromě nebo keři, nikdy nepohrdne hostinou v podobě mšicemi obalených větví a květů. Vedle mšic (kterých dospělý škvor uloví až 100 za jednu noc!) rád zobe také vlnatky a svilušky (které škodí ovocným stromům) a další pomalu lezoucí drobný hmyz a jeho vajíčka. Ideálním škvořím úkrytem je obrácený květináč, zavěšený na větev. Kdyby náhodou začali okusovat rostliny, můžete úkryty se škvory přesunout na jiné, škůdci napadené místo.  škvor
Vosíci Jsou podobně vybarvení jako vosy. Jsou draví, loví drobný hmyz a pavouky. Po usmrcení kořist sežvýkají a udělají z ní pevnou kuličku.
Zlatoočky Patří mezi vůbec největší konzumenty mšic. Subtilní hmyz s průhlednými křidélky vítáme hlavně v larválním stádiu. Kromě mšic má taková larva v oblibě housenky, larvy much, červce, svilušky a další drobné škůdce, kteří nás umí na zahradě pěkně potrápit. Zajímavostí je, že svoji kořist nekonzumuje přímo, ale kusadly do ní vpustí trávicí šťávy a pak ji vysaje. Larvy některých druhů zlatoočky si na své tělo vysáté mšice lepí jako ochranu před vysušením sluncem. zlatoočky
Včely samotářky Nežijí ve velkých rojích, jako včela medonosná, ale skrytým velmi nenápadným životem. Jsou to důležití opylovači ovocných dřevin, kteří létají i za nižších teplot než včela medonosná, nevadí jim ani déšť a pro pozorování dětmi jsou zcela bezpeční, neboť nemají žihadlo. Někteří si jako hnízdní komůrky vyhrabávají díry v zemi nebo vykusují chodbičky v suchých rostlinných stvolech, jiné využívají škvíry v zídkách nebo chodbičky vyžrané brouky v mrtvém dřevě. Víc o nich se můžete dozvědět třeba zde. včela samotářka

Kam s ním?

Hmyzí hotel se doporučuje umístit nejlépe na jižní stranu a místo, kde moc nefouká. 

Kdy můžeme očekávat první nájemníky?

Zpravidla ještě tentýž den, kdy instalujeme hmyzí domeček v zahradě, přiletí první hmyzí obyvatelé.

Do otvoru si nejprve nanosí potravu ve formě pylu, pak nakladou vajíčka a nakonec otvor zavíčkují. Z vajíček se líhnou larvičky, které se pak jako dorostlé zakuklí a přežijí zimu.

V dalším roce se celý generační vývojový cyklus zopakuje. Zabydlené otvory tedy poznáme podle toho, že mají uzavřený, zavíčkovaný vchod.


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

2 komentáře na „Hmyzí domečky“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *