„Stepable plants“

„Stepable plants“ neboli trochu krkolomně česky řečeno „chůzi odolné rostliny“ najdou v zahradě zajímavé uplatnění jako výborné výplňové rostliny do spár mezi kamennými, betonovými, dřevěnými a dalšími nášlapy v zahradních cestičkách. Ale třeba i na některých větších či menších terasách s kamennou či jinou dlažbou s přiznanými spárami.

Plaménka šídlatá (Phlox subulata)

Jejich využití s sebou přináší jak estetickou, tak praktickou hodnotu. „Opilují“ ostré hrany kamenů či betonových a jiných nášlapů a opticky tak lépe zapojí tyto prvky do zahrady. Rovněž pomáhají zamezit růstu plevelů a ušetříme si tak práci s pletím.

Pojďme se podívat alespoň na některé zástupce, po kterých můžeme sáhnout .-)

Určitě nešlápneme vedle, když zabrouzdáme mezi skalničky a další půdopokryvné trvalky.

Vybírat můžeme např. mezi těmito rostlinami:  isotoma (Isotoma fluviatilis), plaménka šídlatá (Phlox subulata), zběhovec (Ajuga), irský mech (Sagina subulata), mechovec kostrbatý (Cotula squalida), rohoblizeň (Ceratostigma plumbaginoides), vrbina penízková (Lysimachia nummularia „Aurea“), nízké druhy rozchodníků, mateřídoušky (Thymus praecox, Thymus serpyllum, Thymus citriodorus), popenec (Glechoma hederacea).

Konkrétní rostlinu pak volíme podle konkrétních podmínek v zahradě. Na místa vystavená sluníčku např. rozhodníky, mateřídoušky, plaménku šídlatou, do polostínu a stínu se pak hodí více irský mech, mechovec kostrbatý či zběhovec.

Via

Via http://www.thegardenglove.com/stepables-perfect-plants-for-paths-and-walkways/, mateřídouška (Thymus praecox)

Via

Via

ViaCreeping-Sedum

ViaGarden-Footpath2

ViaVia http://kiefernursery.com/ajuga-reptans-chocolate-chip.html, zběhovec (Ajuga reptans)

Via


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *