Nechme města kvést!

Nestává se to u nás sice příliš často, ale tu a tam člověk narazí na realizaci, u níž mu pomyslně spadne brada. Už loni na přelomu léta a podzimu jsem obdivovala nové záhony založené u pobočky Revírní bratrské pokladny při cestě do ZOO v Ostravě a minulý víkend je mohla vidět i na přelomu jara a léta.

Ačkoliv nejsou záhony založeny ze stálezelených keřů a jehličnanů a hýří barvami, lze je s čistým svědomím označit jako  nízkoúdržbové.

Jsou čistě trvalkové. S důrazem na trvalky odolné intenzivnímu pobytu na sluníčku i delšímu suchu i poměrně rušnému provozu z přilehlé komunikace.

Koláž 1

Patří mezi ně např. žlutokvětá sápa, kakosty, juka vláknitá, modrofialový yzop, který teprve začne kvést, sporýš argentinský, liliochvostec, mavuň červená, šalvěj hajní, čistec vlnatý, dračík, ale také kosatce či denivky… a řada dalších, které jsem v té rychlosti přehlédla. 

V tuto dobu jsou záhony bezkonkurenční! Víc takových krásných městských výsadeb!

Koláž 2Myslím si, že příklad by si z této realizace mohly vzít i soukromé firmy či veřejné organizace při řešení volných ploch na svých pozemcích.

Monokultura jehličnanů sice neurazí, ale chybí jim jiskra, kterou kromě okrasných cibulovin a hlízovin, případně letniček dodají výsadbě právě trvalky a kvetoucí keře.

Upravený 1

Upravený 2

Upravený 3

Upravený 4

Upravený 5Upravený 6

Jak se líbí vám? Máte ve svém okolí také něco podobného?


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *