Jak udělat ze zahradního „guláše“ působivou výsadbu?

Všimli jste si při listování časopisy nebo při prohlížení obrázků na Pinterestu nebo sociálních sítích, že jsou v nich zahrady často působivější než většina těch, které běžně vidíte kolem sebe? Než je ta vaše? Člověku se z té nádhery skoro až zastaví dech… 

Jak se alespoň o kousek přiblížit vysněnému ideálu i na vlastní zahradě?

Existuje nějaký zahradnický fígl, o kterém jste ještě neslyšeli?

Děláte něco špatně?

S velkou pravděpodobností nevědomky děláte pravý opak toho, co by vaší zahradě prospělo. 

  • Nakoupíte od každého druhu nebo odrůdy po jednou kousku.
  • Přidáte pár různorodých úlovků z maminčiny a kamarádčiny zahrádky.
  • Rostliny pak vysadíte do záhonu vedle sebe jako vojáčky sešikované v pravidelných řadách a sloupcích.
  • Čekáte. Na krásný záhon, nad kterým se vám bude tajit dech (stejně jako nad těmi obrázky, co jste tuhle viděli v časáku).
  • A když to nevypadá ani po jedné, druhé, nebo třetí zahradnické sezóně, začnete si lámat hlavu, kde se stala chyba...

Vznikne něco na způsob „guláše, co dům dal“.

Pokud o "guláš" nestojíte, mám pro vás jeden tip!

Zkuste se znovu podívat na obrázky těch dokonalých zahrad, které vás tolik chytly za srdce. Mimo jiné budou mít jednu společnou věc. Hodně důležitou, protože má obrovský vliv na to, jak na vás výsadba ve výsledku působí. Bývá většinou patrná na první pohled.

Efekt velkého množství

Zahradníci té věci říkají efekt velkého množství. A právem je považovaná za jedno z důležitých pravidel zahradní tvorby.

Doporučuje, abyste jednotlivé rostliny (a trvalky nebo menší keře především) v zahradě opakovali a/nebo je uplatňovali ve velkých množstvích.

Obvykle totiž mnoho kusů rostlin v řadě druhů nebo kultivarů a odrůd nevyzní tak silně a přesvědčivě jako rozsahem menší sortiment vysazený ve velkém počtu.

Velké množství je zkrátka působivé, krásné, dechberoucí. 

Když dáte jedné rostlině, barvě nebo tvaru dostatečný prostor předvést se na větší ploše ve skupinách po 5, 7 i více kusech od jedné rostliny, výsledný efekt bude velmi silný a málokoho pak nechá chladným.

Naopak mnoho různorodých rostlin v počtu 1 – 2 kusy od každé nemají v záhonu šanci vyniknout a přitáhnout pozornost. Výsadba pak působí hodně roztříštěně.

Najdou se ale i výjimky. Pokud zůstaneme u těch nejnižších rostlin, u kterých je efekt množství obzvlášť důležitý, patří mezi ně např. velmi vzrostlé trvalky.  Ty se díky své velikosti v záhonu neztratí ani v menším počtu.

Dalším příkladem může být směs trvalek nebo letniček, kterou osejete větší plochu. Při zakládání takového záhonu výsadbou sazenic by bylo velmi obtížné dosáhnout dostatečné přirozenosti. Tady je ale výsadba po skupinách ve větším počtu kusů od jednoho druhu rostliny nahrazena mnohačetným opakováním každé použité rostliny napříč celou výsadbou.

Zkombinovat dobře velký počet různých druhů a kultivarů nebo odrůd rostlin vyžaduje hodně citu a také dobrou znalost jednotlivých rostlin.

Bude to pro vás vždycky podstatně náročnější než situace, kdy se soustředíte na jejich menší počet ve větším počtu kusů od jednoho druhu rostliny (odrůdy, kultivaru). 

Pak to dobře zvládnete i jako méně ostřílený amatérský zahradník 🙂 

Jak na to?

  • udělejte malou zahradní inventuru rostlin, které máte už nyní k dispozici,
  • sesaďte k sobě rostliny do větších stejnorodých skupin alespoň po 3 - 5, ale ideálně i po 7 a více kusech (platí to především pro trvalky a nižší keře),
  • trvalky nebo menší keře, které máte pouze po jednom kuse od každého, dokupte/sežeňte a dosaďte v potřebném množství,
  • pokud máte k dispozici velkou plochu, zopakujte skupiny každé použité rostliny na více místech osazované plochy,
  • u smíšených výsadeb s dřevinami se u větších ploch nebojte použít skupiny s větším počtu kusů i u keřů, případně stromů (tady samozřejmě postačí i méně početné skupinky než u trvalek nebo malých keřů).

Nepřijde mě to moc draho?

Možná namítnete, že vás hra na efekt velkého množství bude stát příliš hodně peněz.

Pokud se ale v zahradě snažíte o efekt velkého množství, nemusíte vždycky nutně používat ty nejdražší rostliny. K tomuto účelu dobře poslouží i okrasné cibuloviny, některé nenáročné druhy trvalek nebo běžných keřů.

A ta úplně nejlevnější (ovšem ne nejrychlejší) cesta k efektu velkého množství vede přes přímé výsevy letniček i trvalek .-)

Našli jste tu správnou inspiraci i motivaci pro proměnu své zahrady?

Napište mi do komentářů pod příspěvkem, jaké budou vaše první kroky a které rostlinky v záhonech kvůli efektu množství "namnožíte" .-)

Že efekt množství zvládáte levou zadní? Pochlubte se a pošlete mi fotky vaší zahrady. Ráda je pak nasdílím i pro ostatní - ať už na blogu, tak na fanpage Kvetoucí zahrady 🙂

Share on facebook
Share on google
Share on pinterest

Mohlo by vás taky zajímat:


Anna Javorková

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *