Nejhezčí na mé práci je, když mohu být u toho a na vlastní oči vidět, jak se postupně plán uvádí v život a naplňuje se představa o pěkné, zdravé a útulné zahradě.
Ne vždy se to ale vzhledem k velké vzdálenosti, která mne od řady mých klientů a jejich zahrad dělí, podaří. Pak jsem vděčna za bohatou fotodokumentaci, kterou se mi tu a tam někdo pochlubí. Toto ale není ten případ.
Změny v rekonstruované mladé zahradě po dvou a půl letech od jejího založení
Tuto rodinnou zahradu v podhůří Beskyd jsme spolu již před více než rokem navštívili. Letos, v druhé polovině června, jsem se opět vrátila po dvou a půl letech „na místo činu“, abych se podívala, jak se jí daří.
Ačkoliv byla rodina velkou část jara v zahraničí a zahrada tak musela zůstat soběstačná, nezdá se, že by strádala. Na fotografiích je vidět, jak opět v čase „poposkočila“.
S laskavým svolením majitelky sdílím aktuální fotky i s vámi. Věřím, že pro řadu z vás mohou být cennou motivací nad zahradou znovu přemýšlet, ačkoliv mohly být případné dřívější pokusy neúspěšné.
Srovnání aktuálního stavu se stavem na začátku, i rok a půl po realizaci demonstruje, jak velký kus cesty je schopna za tak krátkou dobu správně založená zahrada ujít.
U dětského hřiště
Pohled na východní část zahrady od severu
Pohled na východní část zahrady od jihu
Pohled na východní část zahrady od západu
Vstupní jižní část zahrady
Nenaplněné Sny o krásné rodinné zahradě
Mnozí sní svůj sen o krásné zahradě a moc rádi by i sami přiložili ruku k dílu. Bohužel však často neví jak. Zkouší tak, co se v zahradě uchytí. Co uhyne, nahradí další rostlinou (obvykle ale nezůstane jen u jedné náhrady, ta se často cyklicky opakuje).
Přestože investují mnoho času, energie i peněz, zahrada stále „stojí na mrtvém bodě“ a to často doslova. Ani náznak vývoje k lepšímu. Ani náznak vysněné zahrady.
Kvetoucí zahrada nemusí být pro nikoho utopií
Při budování či rekonstrukci zahrady musíme zvážit celou řadu aspektů, které její výslednou podobu ovlivňují.
Abychom předešli zbytečným zklamáním, měli bychom dobře znát podmínky, které pro svůj růst potřebují jednotlivé rostliny, ať už jde o kvalitu půdy, světelné či klimatické podmínky nebo o prostorové nároky.
Výše uvedené však samo o sobě nestačí. Chceme-li zahradu krásnou, útulnou a funkční, měli bychom mít cit pro uspořádání objektů v prostoru. Musíme umět provázat potřeby jejich jednotlivých obyvatel s funkčním uspořádáním jednotlivých částí a prvků v zahradě.
Také bude třeba vyhodnotit stávající situaci a je-li to jen trochu možné, zapojit maximum stávajících vzrostlých dřevin. Jsou-li zdravé, berme je jako velký dar, ne něco, co překáží a je na obtíž. Na kulisu a stín těch nově vysazených si totiž budeme muset pár let počkat. Hodit se bude i schopnost kombinovat barvy a tvary, různé materiály atd.
Návrh zahrady jako mapa na cestu k vysněné zahradě
Syntézou těchto poznatků by měl být koncept zahrady, který výše uvedené zohledňuje do jednoho smysluplného funkčního celku.
Rozpracuje-li se do podoby osazovacího plánu, ve kterém má již každá rostlina své přesně stanovené místo, máte v ruce tu nejlepší mapu na cestu k vysněné zahradě.
Koukat pod ruce aneb nejen děti se učí novým věcem nápodobou
Co když se i se svou „mapou“ na cestu budete cítit nejistí a stále budete mít např. hrůzu z toho, jak bezradně stojíte s nákupním seznamem uprostřed zahradnictví, nebo s osazovacím návrhem v zahradě a nevíte, odkud vlastně začít….?
Pak doporučuji, abyste se, stejně jako to dělávají malé děti, z počátku koukali někomu zkušenějšímu pod ruce. Dvě hodiny praxe kolikrát vydají za desítky hodin strávených studováním teorie v knihách.
Stejně můžete postupovat i v případě, že si nebudete vědět rady, jak o nově založenou zahradu následně pečovat, ať už půjde o hnojení, ošetřování rostlin před škůdci a nemocemi či náročnou zahradní disciplínu spojenou se stříháním okrasných keřů tak, aby byly zdravé a stále bohatě kvetly.
- Realizovaný sen: Rozhovor s majitelem zahrádky jako dlaň - 02/11/2024
- Trendy přejí přirozenosti a je to dobře. - 10/09/2021
- Vneste do zahrady tajemství - 11/02/2021