Mějte přírodu, jejíž jste součástí, trochu víc rádi. Přijměte její zdánlivou nedokonalost – třeba vykvetlou pampelišku, sedmikrásku nebo jetel v trávníku.
A vyměňte metr, kterým poměřujete její kvalitu. Nepotřebuje téměř žádnou péči, potěší vaše oko, sluší jí to i na talíři a zvládne mnohem lépe i sucho.
A pokud přeci jen toužíte přírodě trochu pomoci, zkuste to s mechanickými pomocníky 🙂
Nyní jsem ještě narazila na další čtení od vás a o vás tak jdu ještě pokračovat ve čtení a možná tam najdu pár odpovědí .Zdravím Monika.
Dobrý večer, tak jsem dočetla vaše stránky ,rady, nápady a moc hezky jsem si početla. Vždy jsem měla a mám ráda přírodu ,měli jsme chatu s krásně udržovanou zahradou. Okrasnou i pár ovocných stromků .
Pak zasáhl osud a já přišla o manžela během 14dnů.Najednou nebylo nic, ani zájem o krásnou zahradu.
Uteklo 5 let a moji synové mě přemluvili k prodeji stávajícího baráku a ke stavbě nového. Odkývala jsem to a za měsíc se stěhuji do nového baráčku s velkou zahradou ale holou zahradou. Vlastně začnu od znova. Možná jsem se zbláznila ,je mi totiž 66let. Snad si to všechno ještě užiji.
Ale jak začít, co nedříve? Strom, keře, trávník , jezírko. No mám velké oči ,synové pomohou budou hned vedle ale chci se hlavně zabavit .Budu sledovat vaše stránky a řídit se vašich rad. Moc se mi vaše názory líbí. Omlouvám se za tak dlouhý článek. mazat už to nebudu.
Mějte se krásně a budu se těšit na vaše rady a postřehy. Monika.
Nejsem profesionál, ale zahradu mám rád a patří mi do života. Už více než čtyřicet let se prokousávám praxí i teorií tvorby zahrad (při vší skromnosti řadu už jsem jich kamarádům a známým navrhoval ). Mám hromadu převážně zahraniční literatury, ale teprve teď jsem narazil na někoho, kdo mi naprosto mluví z duše a to jste paní Javorková vy. Vaše jasně, přehledně, srozumitelně a s velkým přesahem vyjádřené názory, laskavost, humor, skromnost ale i pevnost zkušeností nabytých názorů, schopnost přátelského dialogu bez přezíravosti odborníka, to vše mě taky kromě vašeho názoru přivedlo k potřebě vám napsat. A teď k té otázce: Navrhuji svému kamarádovi (74) zahradu (slunce, spíše sucho). Vzhledem k jeho věku je jasné, že se vzrostlejší zahrady spíš nedočká. Jak byste k problému přistoupila vy?
Dobrý den, moc pěkně napsaný a čtivý článek. Na budování zahrady se chystám a samozřejmě, nezvládnu vše najednou, takže postupně. Řekla bych, že všechny chyby mám teoreticky načtené a neměla bych se jich dopustit. Nicméně něco jiného je teorie a něco jiného je praxe, takže mám stejně strach, jak to dopadne.
Zahrada je menší a navíc tam musím a i chci vyjít vstříc manželovi i dětem – něco pro ně, něco pro manžela, takže se nám stejně roztříští a nebude jednotná jako celek. Ale budu se snažit to zachránit, co to půjde. Bohužel manžel chtěl všude anglický trávník max.s tůjemi kolem plotu. Já jsem ho ukecala a budeme kolem pozemku odstíněni od očí sousedů živým plotem z různých rostlin podle mého výběru. Taky nakonec slevil z nároků na předzahrádku a dovolil mi tam vysadit pivoně a růže, ale nemůže přenést, že by tam byl klasický záhon (hlína) a trvá na oblázcích. V tom mu chci vyhovět, máme modernější dům, bude se to sem hodit a navíc, on udělal už spoustu ústupků proti jeho představě dokonalého pozemku kolem domu, tak chci alespoň tuhle maličkost udělat já. I když vím všechno o hmyzu trpícím pod kameny, mechu či plísni na zemině atd. Ale kdybyste poradila, bude lepší, když pod kameny nedám netkanou textlii? Nejde mně ani jemu o pletí plevele, ale spíš o vzhled.
Děkuji a přeji spoustu pohádkově krásných realizací zahrad.
Dobré odpoledne, Zuzko,
díky za milý ohlas k příspěvku i sdílení Vašich osobních zkušeností s postupným budováním vlastní zahrady. Pokud jde o tu předzahrádku a plánovaný minerální mulč. Nepsala jste, jaké tam jsou světelné podmínky, tak jen hádám, že je tam dostatek sluníčka, když tam máte v plánu vysadit růže a pivoňky. Určitě by jim bylo lépe s přírodním mulčem, ale pokud trváte na oblázcích, volte co nejmenší frakci a upravte s ohledem na to i sortiment rostlin, které zde budete vysazovat. Je-li místo orientované na jih, jihozápad, západ, skvěle se tu povede (a minerálním mulčem dobře popere) celá řada rostlin používaných v tzv. prérijních výsadbách – takže třeba třapatky a třapatkovky, rozchodníkovec nachový, dochan psárkovitý, perovskie, šanta modrá, krásnoočko přeslenité, šuškarda klasnatá, šalvěj hajní a další. Více inspirace najdete v mém příspěvku na toto téma: http://kvetoucizahrada.cz/kvetouci-zahon-bez-prace/.
Ať se předzahrádka vydaří dle Vašich představ.
Anna
Dobrý den, před chvíli jsem si přečetla téma, zbavte se mulčovací textilie. Při zakládání zahrady před mnoha lety jsme použili. Zasypali borkou a čekali na krásnou zahradu. Nic nerostlo, zem byla pod textilii umlácená, nepropustná. Tak jsme ji odstranili a pak zahrada ožila. Chtěla jsem se jen zeptat, jaký máte názor na tkanou textilii do skleníku. Chci letos vyzkoušet na rajčata a papriky. Nemám zkušenosti. Aby to nedopadlo tak jako v té okrasné zahradě. Přeji hezký den. Helena
Dobré odpoledne, Heleno,
děkuji za sdílení Vaší osobní zkušenosti. Osobně jsem proti jakémukoliv používání textilie v zahradě, vč. té ve skleníku. Podle mě ani tam nemá žádné opodstatnění. Moje mamka do spodních částí pod rajčata a papriky ve skleníku vždycky vysazovala saláty nebo bazalku. Přijde mi to jako lepší alternativa. Ať se daří! Anna
Krásný článek – potěšil i poučil. Se spoustou tipů naprosto souhlasím, některé však ještě potřebují čas k uskutečnění (aby vzniklo „tajemství“, potřebuji, aby mi některé rostliny dorostly do dospělosti… buduju to pátým rokem, tak si ještě počkám:)). Jenom tu textilii používám pod okrasnou částí zahrady z velké části pořád.
Dobrý večer,
děkuji za ohlas k příspěvku. Pokud jde o textilie – tady je to velká škoda pro Vaši zahradu, bez ní by ji bylo určitě lépe.
Snad každý týden vidím v odborných skupinách zahradních architektů i zahradníků další a další fotky nepovedených realizací, ve kterých se to mulčovacími textiliemi jenom hemží.
Člověk má možnost vidět, jak rostliny strádají. A nejen trvalky, ale i keře nebo stromy, u nichž je díky použité textilii zcela potlačena přirozená tvorba kořenového systému, často pak kořeny rostou na textilii, místo toho, aby se vytvářely v zemi.
Mějte se hezky.
Anna
dobrý den, Aničko,
děkuji za krásné a pravdivé typy. Já byla také ten typ, co chce mít bezúdržbovou zahradu a jen se chodit koukat, jak vše roste. Byla jsem spokojena do určité doby. Skoro žádná barva :(, jen zelená, zelená, zelená a zase zelená….světlá, nebo tmavší. Myslím, že k tomu musí člověk postupně dospět. Zahrada vás časem sama navede a ukáže nedostatky a chyby, které jsme napáchali. Jen stračí mít otevřené oči. A pamatujme, vše dělejme s láskou a trpělivostí.
Martino, děkuji za komentář a souhlasím – zahrada chce svůj čas, hodně trpělivosti, lásky i ty otevřené oči. A dost často se k tomu musíme s léty propracovávat 🙂 Mějte krásný nový rok a ať se Vám i zahradě daří.
Krásny a poučný článok! Pani Anna, našla som viacero vlastných chýb. A to hlavne „každý pes jiná ves“ – keďže mám malú záhradku neviem sa vzdať (rozhodnúť) viacerých druhov a potom mám z každého len jednu rastlinku… A celkom určite mi chýba výška. Bude to chcieť výraznú obeť pár kusov rastlín, ktoré vystrieda strom! (Alebo aspoň vyšší ker) našťastie som nepoužila textílie a dosť času som venovala aj odburineniu. No a mám aj malé prekvapko pre návštevníkov: zeleninové záhony skryté za altánkom. 😉 budem sa tešiť na ďalšie blogy a rada Vám na jar pošlem aj fotky!
Mário, moc děkuji za ohlas k příspěvku a budu se těšit na Vaše fotky 🙂 Ať se Vaše proměny vydaří a zahrádka dělá radost. Hezké jarní dny A.
Dobrý večer,navštívila jsem náhodně vaše stránky a poprosila bych vás o radu.Chystam se zrenovovat stávajíci předzahrádku.Je orientovaná na severovýchodě.Je osazena rododendrony,azalkami,vřesy vřesovci,chtěla bych je doplnit cibulovinami a nějakými okrasnými trvalkami a trávami.Melo by to celé evokovat kamenný potok který předzahrádkou protéká a neustále nakveta můžete mi prosím poradit.Dekuji Alena
Dobrý den, Aleno,
u trvalek byste neměla šlápnout vedle třeba s bergéniemi, bohyškami, škornicí nebo taky kontryhelem měkkým nebo některými dlužichami (s barevnými listy) v podrostu. Působivé, ale podstatně vyšší jsou pak udatny. Barvy dodají třeba čechravy. Z travin se pak hodí třeba ostřice japonská. Dobře zapadnou ale i kapradiny, kterým by podmínky taky mohly vyhovovat. Ať se dílo vydaří .-)
Hezké jarní dny A.
Dobrý den, díky za tipy. Mně nejvíc chybí ta tajemná zahrada. S tím si zatím nevím tolik rady. Ale máme ji teprve 4 roky a vyrůstá na „zelené louce“, takže je jasné, že to chvíli potrvá. Všechno ostatní se nám víceméně daří. Ráda se u vás budu dál inspirovat. Ať se daří! Jana
Dobrý den, Jani,
díky za ohlas k příspěvku. Pokud jde o zahradu „s tajemstvím“ – ráda bych na to téma připravila příspěvek nebo rovnou e-book, pokud se víc rozepíšu 🙂 Tak sledujte dění .-) Krásné zimní dny A.
Aničko, se zájmem jsme si přečetla tvůj článek o 10 přešlapech a moc hezky jsi to vše shrnula 🙂
Pokud budu mluvit o naší zahradě, už jsme se o ní bavily, jsem zvědavá co na ní jako zahradní poradkyně řekneš až jí jednou uvidíš.
Já byla z té tvé nadšená!
Hlavně tím, že i když bylo loni veliké sucho, tobě se trávník krásně zelenal a květiny a keře hojně kvetly !
U nás rostlo místo trávníku rovnou seno a sušené, hlavně hortenzie 😮
Určitě je stále co zlepšovat , u nás třeba ta příprava záhonu, když je zahrada samí jíl a beton, tak to pak jde se zahradnickým náčiním hůř .
Taky trvalky ve více trsech jsem začala na podzim vysazovat, tak jsme zvědavá , co na jaře vyroste 🙂
Jen mě dost limituje cena 😮
A to místečko, zákoutí s tajemstvím budu muset ještě vytvořit 😉
Díky Ti za tvé rady a budu se těšit na jaro, až nám zase zahrada krásně rozkvete 🙂
Ilonko, díky za návštěvu i milou zpětnou vazbu k novému příspěvku i zahradě 🙂 Jinak pokud jde o tu kvalitu půdy – naše zahrada je taky „na jílu“ .-) Pokud jde o trvalky – řadu z nich určitě pořídíš i od známých – na jaře je dobrý čas pro jejich množení. A taky doporučuji rozšiřování výsadby rozdělit do více fází (jedno místo, i malé, pak vždycky zrealizujte od A do Z a pak se posuňte za čas k dalšímu) – rozložíte si tak i finanční zátěž a je to i více motivační .-)
Dobrý den Ilonko, také máme jílovitou půdu prosetou hromadou kamení. Jeden zahradník z Moravy nám říkal, že takhle špatnou půdu ještě neviděl. Vykopat knízdečko pro sebemenší kytičku je několikahodinový úkol. Ale snažím se. „Záhonky“ prosypávám pískem, posekanou trávou, hnízdečka pro rostlinky dělám hodně veliká, aby se měly krásně a dostávají lepší zeminu a až budou všechny, místo jílu bude krásná zemina. Správnou a mnohaletou péčí se i jíl dá zúrodnit. 😉
Přeji pěkný den a držím pěsti v zahradničení, ať se daří.
Nezbývá než souhlasit 🙂
Souhlasím se vším výše zmíněným!Mě trápí hlavně nedostatek času se zahradě věnovat,protože pracuju v zahradnictví,takže kovářova kobyla😉
Veroniko, díky za ohlas 🙂 A k tomu nedostatku času – pokud můžu mluvit za sebe – tak vždycky, když se to přistihnu říkat, sáhnu si trochu na svědomí. Ono je to hlavně o prioritách. A ty jsou pro každého jiné a navíc se v čase mohou měnit .-) Pro Vás je to teď mj. asi Vaše práce v zahradnictví a pomáháte dělat krásnější zahrady jiným 🙂 Držím palce, ať se vám letos daří ukrást více své pozornosti, energie i času i pro tu svou 🙂