Napravte 10 největších zahradnických chyb a užijte si krásnější, útulnější a zdravější zahradu

Moc rádi listujete u kafíčka v zahradnických časopisech. Brouzdáte se zatajeným dechem nafocenými zahradami na internetu. Kocháte se tou nádherou. A říkáte si, že by vám úplně stačilo, kdyby jednou i vaše zahrada byla sakra alespoň z poloviny taková jako z těch obrázků?

 • Už jste přece věnovali své zahradě vážně dost svého volného času!
 • Ale i peněz. Nakoupili jste už hromadu kytek i stromů.
 • Zalévali i hnojili.
 • Sadili a přesazovali.
 • Stříhali i nestříhali.
 • Studovali, radili se...

Jenže stejně furt máte takový ten neodbytný pocit, "že to není ONO" a "že by to ještě NĚCO chtělo"?

Zvu vás na malou exkurzi po 10 největších zahradnických přešlapech, které v zahradách vídám.

Dost možná mezi nimi najdete minimálně jednu nebo dvě věci, které by se daly ve vaší zahradě změnit k lepšímu. 

20 % změn s 80 % účinkem

Je to těch pomyslných paretovských 20 %, které mají vliv až na 80 % celkového výsledku. To „ono“ nebo „něco“, co by vaše zahrada potřebovala, aby byla krásná, zajímavá napříč různými ročními obdobími, plná života a zdraví.

Na co se tedy máte ve své zahradě zaměřit?

Co patří mezi těch 10 největších zahradnických přešlapů?

Přešlap 1: vysazování rostlin do mulčovací textilie

Trvalky se pod nimi „dusí“ a je omezena i jejich schopnost se rozmnožovat. Pod textilií navíc půda a v ní žijící užiteční živočichové strádají. A začíná v ní být „mrtvo“, protože žížaly nemohou dobře odvádět svou práci. Nesmějte se, to je vážně problém!

Nezřídka se hlavně v těžších, jílovitých a vlhčích půdách naopak pod textilií vytvoří plíseň. Vysazené rostliny pak zahnívají, protože se nemůže snadno odpařovat nadbytečná voda.

Dařit se zde ale může i dalším nechtěným návštěvníkům. Úhlavní nepřítel každého zahradníka plzák španělský tady najde dobrý úkryt pro sebe i nakladená vejce. A potravu hned za dveřmi do „baráku“…

Přešlap 2: nedostatečné množství nebo absence listnatých dřevin a trvalek na úkor jehličnanů a stálezelených dřevin

Trend tzv. „bezúdržbových“ zahrad s sebou přinesl i velkou oblibu stálezelených zahrad plných jehličnanů a dalších stálezelených dřevin.

Takové zahrady mohou být krásné. Působí ale jednotvárně a během roku jsou minimálně proměnlivé. Bývá tak jen otázkou času, kdy vás uklidňující zelená začne nudit.

Zvláštní kapitolou jsou pak zelené „hradby“ z vysazených tújí a cypříšů.

Zahrada, která bude atraktivní po celou sezónu, by tak měla stavět hlavně na listnatých dřevinách (ať už stromech nebo keřích) a trvalkách. Ty představují největší pracanty v zahradě a jsou největším zdrojem její proměny v čase. 

Stálezelené dřeviny mají v zahradě své místo. Ale v podstatně menším rozsahu, než v našich zahradách můžete vidět. Platí nepsané pravidlo, že poměr vysazovaných jehličnanů a listnáčů by měl být zhruba 1:3.

Přešlap 3: "guláš aneb co kdo dal..."

Určitě znáte ten příběh, kdy spolu pejsek s kočičkou pekli dort. Zahradní „guláš aneb co kdo dal…“ je jeho dokonalou zahradní variací. Taky do ní můžete vkládat jen samé dobré věci. Ale výsledek, ten může stát… prostě za houby.

Mnoho různých druhů v malém počtu kusů od každého v zahradě působí roztříštěně. Jednotlivé druhy nemají v záhonu sebemenší šanci vyniknout. A člověk má trochu pocit, jako jako by stál ve skladišti. Zkrátka méně je někdy více.

Přešlap 4: zahradě chybí výška

Ať už máte zahrádku jako dlaň nebo zahradu jako letiště, toužíte-li po útulné zahradě, ve které bude radost pobývat, bez vyšších rostlin se prostě neobejdete.

Zahrada bez stromů nebo vysokých keřů nebo dalších vertikálních prvků třeba v podobě porostlých altánů nebo oblouků a opor pro pnoucí dřeviny, bude v sousedství dalších domů otevřená všem pohledům. A jen stěží v ní najdete alespoň špetku soukromí.

Hlavně ve větších zahradách pak zahradní „vertikály“ pomáhají členit prostor do více funkčních částí, skryjí zrakům to, co je třeba a vnášejí do nich i vítaný prvek tajemství (zahrada tak bude mít nejen „výšku“, ale i „hloubku“).

A snad v každé zahradě oceníte alespoň jeden listnatý strom, který pro vás bude v parném létě nejen zdrojem stínu, ale i příjemného klima, protože ve svém okolí dokáže ochladit vzduch i o tři stupně .-)

Přešlap 5: nevhodné uplatnění rostlin v zahradě

Rostliny vrůstají jedna do druhé. U růží furt bojujete s houbovými nemocemi. Vysazený smrk už zastínil skoro celé okno do kuchyně. A ve vlhké předzahrádce jste už vyhodili pátou várku sazenic levandulí?

Neznáte-li dobře vlastnosti i nároky jednotlivých rostlin, budete odsouzeni k trvalému utrpení při každém pohledu na zahradu. A nebo dlouholetému testování, při kterém některé rostliny „oběhnou“ zahradu i několikrát, než jim najdete to „správné“ místo.

Přešlap 6: podceněná příprava záhonů k výsadbě

To nejprve totálním herbicidem „odstraníte“ veškerý původní travní porost na místě plánovaného záhonu. Pak bez další přípravy půdy (zkypření a odstranění travních drnů s velmi hutným kořenovým systémem) rovnou natáhnete netkanou textilii. Vystřihnete do ní otvory. Zasadíte rostliny do malých jamek. A pak už jen čekáte na zázrak 🙂

Zázraky se dějí. V tomto případě ale jen výjimečně. 

V jamce bývá rostlině „hej“, hůř tomu je, chce-li se rozrůst z jamky ven – pak narazí na „beton“. A prorůst beton, to už je pořádná zkouška houževnatosti .-)

Investice do kvalitní přípravy záhonu před výsadbou se tak rozhodně vyplatí!

Přešlap 7: špatné nakládání s bioodpadem ze zahrady

Spadané listí, ostříhané větvičky, zbytky zeleniny a ovoce, ostříhaná odumřelá nadzemní část trvalek z jarního úklidu – to všechno často končí v plastových pytlích a odváží se ze zahrady pryč.

A místo toho nakupujete pytle se substráty nebo borkovou mulčí.

Při tom je to skvělý vstupní materiál pro výrobu vlastního kompostu nebo štěpky – recyklované přírodní hmoty, která v zahradě dobře poslouží. 

Kompostem můžete každé jaro pohnojit okrasnou i užitkovou zahrádku, v silnější vrstvě ho využijete i jako mulč. Štěpku pak uplatníte k mulčování. Své čestné místo ale najde i jako jedna ze složek připravovaného kompostu nebo jako jedna z vrstev vyvýšeného zeleninového záhonu .-)

Přešlap 8: zahradě chybí "tajemství"

Co je to vlastně zahrada s „tajemstvím“? 

Procházet takovou zahradou je jako číst knihu. Vidíte právě jen ty dvě strany, které zrovna čtete. Další čekají na to, až otočíte list. V dobré knize se s každou další stranou propadáte stále více do děje a nemůžete se dočkat té další.

Se zahradami s „tajemstvím“ to není jiné. Nikdy ji nevidíte celou. Abyste ji poznali, musíte vstoupit a jít stále dál, až kam vás klikaté pěšiny zavedou. V takové zahradě máte velkou chuť objevovat. A pak se na chvíli „zašít“ a ukrýt se tak před zrakem celého světa kolem vás 🙂

Zahrada bez „tajemství“ nemá „hloubku“. Působí fádně a i velká zahrada je pak „přečtená“ během prvních pár desítek vteřin. Ničím vás nepřekvapí, neláká k objevování, ani posezení a nudí.

Přešlap 9: nevhodná péče o rostliny

Nákup zdravých a vhodných rostlin, dobrá příprava záhonu, stejně jako samotné vysazení rostlin představují dobrý základ pro hezkou zahradu.

Nejsou ale zárukou dlouhodobě krásné a zdravé zahrady.

Většina zahradních rostlin bude vyžadovat dříve či později nějakou další péči. Pokud ji zanedbáte, nebo naopak v dobré víře přeženete, může vás zahrada nepříjemně překvapit.

Pozitivně ovlivníte výsledek hlavně dvěma zahradními činnostmi – správným hnojením a jeho načasováním a správně provedeným a načasovaným řezem dřevin.

Přešlap 10: špatné nakládání s trávníkem

Kdy už v české kotlině konečně odzvoní zvonec snu o bezchybném „anglickém“ trávníku, který je v našich klimatických podmínkách tak náročně udržovaný při životě v rozpáleném létě?

Je to nejen nákladné, ale hlavně neekologické i nezdravé.

Mějte přírodu, jejíž jste součástí, trochu víc rádi. Přijměte její zdánlivou nedokonalost – třeba vykvetlou pampelišku, sedmikrásku nebo jetel v trávníku. 

A vyměňte metr, kterým poměřujete její kvalitu. Nepotřebuje téměř žádnou péči, potěší vaše oko, sluší jí to i na talíři a zvládne mnohem lépe i sucho.

A pokud přeci jen toužíte přírodě trochu pomoci, zkuste to s mechanickými pomocníky 🙂 

Poznáváte se aspoň v některých z nich?

Pak nezoufejte a dejte věci do pořádku. Máte teď jedinečnou příležitost vše dobře promyslet a hned v další zahradnické sezóně můžete začít zahradu měnit k lepšímu 🙂

Pro začátek využijte těchto tipů a rad:

 • udělejte malou zahradní inventuru a sesaďte k sobě rostliny do větších stejnorodých skupin alespoň po 3 - 5 kusech (to platí především pro trvalky a nižší keře),
 • trvalky nebo menší keře, které máte pouze po jednom kuse od každého, dokupte a dosaďte v potřebném množství,

Hotovo? Tak pokračujte dál 🙂

 • investujte svůj čas, energii a případně peníze na dobrou přípravu záhonu - dobře jej odplevelte od vytrvalých plevelů, odstraňte travní drny, rozmělněte a případně vylehčete půdu a doplňte živiny,
 • přestaňte už konečně mučit svůj trávník střihem těsně nad zemí a herbicidy a naopak mu dopřejte hlavně během horkých a suchých období větší výšku, aby si dokázal udržet více vláhy.

A konečně:

 • představte si, že jste návštěvníkem své vlastní zahrady. Vstupujete brankou dovnitř zahrady. Vidíte jasně až na její druhý konec a do stran? Nebo naopak zvažujete, kterým směrem se vlastně vydat, abyste mohli prozkoumat všechna tajemná zákoutí své zahrady? Projděte si v klidu celou zahradu a zvažte, kde a jak v ní můžete uplatnit prvek tajemství . I malá zahrada může mít svá "tajemství" - klidné zákoutí skryté zrakům ostatních, malé posezení na lavičce na druhém konci zahrady, růžemi porostlý altánek nebo zadní vrátka, o kterých ví jen ten, kdo je objeví 🙂

A taky mi nezapomeňte do komentářů pod článkem napsat, který z přešlapů se týká právě vaší zahrady nebo se mi pochlubit a poslat e-mailem fotky zahrady před a po úpravách .-) 

Víte i o dalších velkých českých „neřestech“ v zahradách? Svěřte se svými postřehy a pohledem na věc.

Share on facebook
Share on google
Share on pinterest

Mohlo by vás taky zajímat:


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

23 komentářů na „Napravte 10 největších zahradnických chyb a užijte si krásnější, útulnější a zdravější zahradu“

 1. Nyní jsem ještě narazila na další čtení od vás a o vás tak jdu ještě pokračovat ve čtení a možná tam najdu pár odpovědí .Zdravím Monika.

 2. Dobrý večer, tak jsem dočetla vaše stránky ,rady, nápady a moc hezky jsem si početla. Vždy jsem měla a mám ráda přírodu ,měli jsme chatu s krásně udržovanou zahradou. Okrasnou i pár ovocných stromků .
  Pak zasáhl osud a já přišla o manžela během 14dnů.Najednou nebylo nic, ani zájem o krásnou zahradu.
  Uteklo 5 let a moji synové mě přemluvili k prodeji stávajícího baráku a ke stavbě nového. Odkývala jsem to a za měsíc se stěhuji do nového baráčku s velkou zahradou ale holou zahradou. Vlastně začnu od znova. Možná jsem se zbláznila ,je mi totiž 66let. Snad si to všechno ještě užiji.
  Ale jak začít, co nedříve? Strom, keře, trávník , jezírko. No mám velké oči ,synové pomohou budou hned vedle ale chci se hlavně zabavit .Budu sledovat vaše stránky a řídit se vašich rad. Moc se mi vaše názory líbí. Omlouvám se za tak dlouhý článek. mazat už to nebudu.
  Mějte se krásně a budu se těšit na vaše rady a postřehy. Monika.

 3. Nejsem profesionál, ale zahradu mám rád a patří mi do života. Už více než čtyřicet let se prokousávám praxí i teorií tvorby zahrad (při vší skromnosti řadu už jsem jich kamarádům a známým navrhoval ). Mám hromadu převážně zahraniční literatury, ale teprve teď jsem narazil na někoho, kdo mi naprosto mluví z duše a to jste paní Javorková vy. Vaše jasně, přehledně, srozumitelně a s velkým přesahem vyjádřené názory, laskavost, humor, skromnost ale i pevnost zkušeností nabytých názorů, schopnost přátelského dialogu bez přezíravosti odborníka, to vše mě taky kromě vašeho názoru přivedlo k potřebě vám napsat. A teď k té otázce: Navrhuji svému kamarádovi (74) zahradu (slunce, spíše sucho). Vzhledem k jeho věku je jasné, že se vzrostlejší zahrady spíš nedočká. Jak byste k problému přistoupila vy?

 4. Dobrý den, moc pěkně napsaný a čtivý článek. Na budování zahrady se chystám a samozřejmě, nezvládnu vše najednou, takže postupně. Řekla bych, že všechny chyby mám teoreticky načtené a neměla bych se jich dopustit. Nicméně něco jiného je teorie a něco jiného je praxe, takže mám stejně strach, jak to dopadne.
  Zahrada je menší a navíc tam musím a i chci vyjít vstříc manželovi i dětem – něco pro ně, něco pro manžela, takže se nám stejně roztříští a nebude jednotná jako celek. Ale budu se snažit to zachránit, co to půjde. Bohužel manžel chtěl všude anglický trávník max.s tůjemi kolem plotu. Já jsem ho ukecala a budeme kolem pozemku odstíněni od očí sousedů živým plotem z různých rostlin podle mého výběru. Taky nakonec slevil z nároků na předzahrádku a dovolil mi tam vysadit pivoně a růže, ale nemůže přenést, že by tam byl klasický záhon (hlína) a trvá na oblázcích. V tom mu chci vyhovět, máme modernější dům, bude se to sem hodit a navíc, on udělal už spoustu ústupků proti jeho představě dokonalého pozemku kolem domu, tak chci alespoň tuhle maličkost udělat já. I když vím všechno o hmyzu trpícím pod kameny, mechu či plísni na zemině atd. Ale kdybyste poradila, bude lepší, když pod kameny nedám netkanou textlii? Nejde mně ani jemu o pletí plevele, ale spíš o vzhled.
  Děkuji a přeji spoustu pohádkově krásných realizací zahrad.

  1. Dobré odpoledne, Zuzko,

   díky za milý ohlas k příspěvku i sdílení Vašich osobních zkušeností s postupným budováním vlastní zahrady. Pokud jde o tu předzahrádku a plánovaný minerální mulč. Nepsala jste, jaké tam jsou světelné podmínky, tak jen hádám, že je tam dostatek sluníčka, když tam máte v plánu vysadit růže a pivoňky. Určitě by jim bylo lépe s přírodním mulčem, ale pokud trváte na oblázcích, volte co nejmenší frakci a upravte s ohledem na to i sortiment rostlin, které zde budete vysazovat. Je-li místo orientované na jih, jihozápad, západ, skvěle se tu povede (a minerálním mulčem dobře popere) celá řada rostlin používaných v tzv. prérijních výsadbách – takže třeba třapatky a třapatkovky, rozchodníkovec nachový, dochan psárkovitý, perovskie, šanta modrá, krásnoočko přeslenité, šuškarda klasnatá, šalvěj hajní a další. Více inspirace najdete v mém příspěvku na toto téma: http://kvetoucizahrada.cz/kvetouci-zahon-bez-prace/.

   Ať se předzahrádka vydaří dle Vašich představ.

   Anna

 5. Dobrý den, před chvíli jsem si přečetla téma, zbavte se mulčovací textilie. Při zakládání zahrady před mnoha lety jsme použili. Zasypali borkou a čekali na krásnou zahradu. Nic nerostlo, zem byla pod textilii umlácená, nepropustná. Tak jsme ji odstranili a pak zahrada ožila. Chtěla jsem se jen zeptat, jaký máte názor na tkanou textilii do skleníku. Chci letos vyzkoušet na rajčata a papriky. Nemám zkušenosti. Aby to nedopadlo tak jako v té okrasné zahradě. Přeji hezký den. Helena

  1. Dobré odpoledne, Heleno,

   děkuji za sdílení Vaší osobní zkušenosti. Osobně jsem proti jakémukoliv používání textilie v zahradě, vč. té ve skleníku. Podle mě ani tam nemá žádné opodstatnění. Moje mamka do spodních částí pod rajčata a papriky ve skleníku vždycky vysazovala saláty nebo bazalku. Přijde mi to jako lepší alternativa. Ať se daří! Anna

 6. Krásný článek – potěšil i poučil. Se spoustou tipů naprosto souhlasím, některé však ještě potřebují čas k uskutečnění (aby vzniklo „tajemství“, potřebuji, aby mi některé rostliny dorostly do dospělosti… buduju to pátým rokem, tak si ještě počkám:)). Jenom tu textilii používám pod okrasnou částí zahrady z velké části pořád.

  1. Dobrý večer,
   děkuji za ohlas k příspěvku. Pokud jde o textilie – tady je to velká škoda pro Vaši zahradu, bez ní by ji bylo určitě lépe.

   Snad každý týden vidím v odborných skupinách zahradních architektů i zahradníků další a další fotky nepovedených realizací, ve kterých se to mulčovacími textiliemi jenom hemží.

   Člověk má možnost vidět, jak rostliny strádají. A nejen trvalky, ale i keře nebo stromy, u nichž je díky použité textilii zcela potlačena přirozená tvorba kořenového systému, často pak kořeny rostou na textilii, místo toho, aby se vytvářely v zemi.

   Mějte se hezky.

   Anna

 7. dobrý den, Aničko,
  děkuji za krásné a pravdivé typy. Já byla také ten typ, co chce mít bezúdržbovou zahradu a jen se chodit koukat, jak vše roste. Byla jsem spokojena do určité doby. Skoro žádná barva :(, jen zelená, zelená, zelená a zase zelená….světlá, nebo tmavší. Myslím, že k tomu musí člověk postupně dospět. Zahrada vás časem sama navede a ukáže nedostatky a chyby, které jsme napáchali. Jen stračí mít otevřené oči. A pamatujme, vše dělejme s láskou a trpělivostí.

  1. Martino, děkuji za komentář a souhlasím – zahrada chce svůj čas, hodně trpělivosti, lásky i ty otevřené oči. A dost často se k tomu musíme s léty propracovávat 🙂 Mějte krásný nový rok a ať se Vám i zahradě daří.

 8. Krásny a poučný článok! Pani Anna, našla som viacero vlastných chýb. A to hlavne „každý pes jiná ves“ – keďže mám malú záhradku neviem sa vzdať (rozhodnúť) viacerých druhov a potom mám z každého len jednu rastlinku… A celkom určite mi chýba výška. Bude to chcieť výraznú obeť pár kusov rastlín, ktoré vystrieda strom! (Alebo aspoň vyšší ker) našťastie som nepoužila textílie a dosť času som venovala aj odburineniu. No a mám aj malé prekvapko pre návštevníkov: zeleninové záhony skryté za altánkom. 😉 budem sa tešiť na ďalšie blogy a rada Vám na jar pošlem aj fotky!

 9. Dobrý večer,navštívila jsem náhodně vaše stránky a poprosila bych vás o radu.Chystam se zrenovovat stávajíci předzahrádku.Je orientovaná na severovýchodě.Je osazena rododendrony,azalkami,vřesy vřesovci,chtěla bych je doplnit cibulovinami a nějakými okrasnými trvalkami a trávami.Melo by to celé evokovat kamenný potok který předzahrádkou protéká a neustále nakveta můžete mi prosím poradit.Dekuji Alena

  1. Dobrý den, Aleno,

   u trvalek byste neměla šlápnout vedle třeba s bergéniemi, bohyškami, škornicí nebo taky kontryhelem měkkým nebo některými dlužichami (s barevnými listy) v podrostu. Působivé, ale podstatně vyšší jsou pak udatny. Barvy dodají třeba čechravy. Z travin se pak hodí třeba ostřice japonská. Dobře zapadnou ale i kapradiny, kterým by podmínky taky mohly vyhovovat. Ať se dílo vydaří .-)

   Hezké jarní dny A.

 10. Dobrý den, díky za tipy. Mně nejvíc chybí ta tajemná zahrada. S tím si zatím nevím tolik rady. Ale máme ji teprve 4 roky a vyrůstá na „zelené louce“, takže je jasné, že to chvíli potrvá. Všechno ostatní se nám víceméně daří. Ráda se u vás budu dál inspirovat. Ať se daří! Jana

  1. Dobrý den, Jani,

   díky za ohlas k příspěvku. Pokud jde o zahradu „s tajemstvím“ – ráda bych na to téma připravila příspěvek nebo rovnou e-book, pokud se víc rozepíšu 🙂 Tak sledujte dění .-) Krásné zimní dny A.

 11. Aničko, se zájmem jsme si přečetla tvůj článek o 10 přešlapech a moc hezky jsi to vše shrnula 🙂
  Pokud budu mluvit o naší zahradě, už jsme se o ní bavily, jsem zvědavá co na ní jako zahradní poradkyně řekneš až jí jednou uvidíš.
  Já byla z té tvé nadšená!
  Hlavně tím, že i když bylo loni veliké sucho, tobě se trávník krásně zelenal a květiny a keře hojně kvetly !
  U nás rostlo místo trávníku rovnou seno a sušené, hlavně hortenzie 😮
  Určitě je stále co zlepšovat , u nás třeba ta příprava záhonu, když je zahrada samí jíl a beton, tak to pak jde se zahradnickým náčiním hůř .
  Taky trvalky ve více trsech jsem začala na podzim vysazovat, tak jsme zvědavá , co na jaře vyroste 🙂
  Jen mě dost limituje cena 😮
  A to místečko, zákoutí s tajemstvím budu muset ještě vytvořit 😉
  Díky Ti za tvé rady a budu se těšit na jaro, až nám zase zahrada krásně rozkvete 🙂

  1. Ilonko, díky za návštěvu i milou zpětnou vazbu k novému příspěvku i zahradě 🙂 Jinak pokud jde o tu kvalitu půdy – naše zahrada je taky „na jílu“ .-) Pokud jde o trvalky – řadu z nich určitě pořídíš i od známých – na jaře je dobrý čas pro jejich množení. A taky doporučuji rozšiřování výsadby rozdělit do více fází (jedno místo, i malé, pak vždycky zrealizujte od A do Z a pak se posuňte za čas k dalšímu) – rozložíte si tak i finanční zátěž a je to i více motivační .-)

  2. Dobrý den Ilonko, také máme jílovitou půdu prosetou hromadou kamení. Jeden zahradník z Moravy nám říkal, že takhle špatnou půdu ještě neviděl. Vykopat knízdečko pro sebemenší kytičku je několikahodinový úkol. Ale snažím se. „Záhonky“ prosypávám pískem, posekanou trávou, hnízdečka pro rostlinky dělám hodně veliká, aby se měly krásně a dostávají lepší zeminu a až budou všechny, místo jílu bude krásná zemina. Správnou a mnohaletou péčí se i jíl dá zúrodnit. 😉
   Přeji pěkný den a držím pěsti v zahradničení, ať se daří.

 12. Souhlasím se vším výše zmíněným!Mě trápí hlavně nedostatek času se zahradě věnovat,protože pracuju v zahradnictví,takže kovářova kobyla😉

  1. Veroniko, díky za ohlas 🙂 A k tomu nedostatku času – pokud můžu mluvit za sebe – tak vždycky, když se to přistihnu říkat, sáhnu si trochu na svědomí. Ono je to hlavně o prioritách. A ty jsou pro každého jiné a navíc se v čase mohou měnit .-) Pro Vás je to teď mj. asi Vaše práce v zahradnictví a pomáháte dělat krásnější zahrady jiným 🙂 Držím palce, ať se vám letos daří ukrást více své pozornosti, energie i času i pro tu svou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *