Zahrada s užitkovou částí…

… tedy místem, kde se pěstuje zelenina a ovoce, začíná po vlně zahrad „čistokrevně“ okrasných zahrad nabývat opět na významu.

Motivy pro pěstování vlastní zeleniny a vlastního ovoce se však od dob dřívějších trochu změnily. Nepěstuje se už tolik ve velkém (i když kdo ví, třeba brzy přijde další vlna, která přinese opět zahrady téměř „čistokrevně“ užitkové… :-)).

Lidé se však zajímají více o to, co jedí a mají-li to štěstí a vlastní kus pozemku, začínají vymezovat užitkové zahradě alespoň malou část své zahrady (i když ani toto tvrzení není zcela jednoznačné, řada lidí si dnes pěstuje svou vlastní zeleninu a dokonce i některé ovoce i bez vlastní zahrádky třeba na balkóně).

Ne jinak je tomu i u zahrady, jejíž část spolu dnes s dovolením paní majitelky navštívíme. Na začátku spolupráce jsem poznala zahradu, která byla na první pohled velmi pěkná, upravená. Detailnější pohledy objevily místa, která nebyla z hlediska výsadby zcela dotažena a zde se otevřel prostor pro společnou spolupráci.

V již založených záhonech převažovaly především jehličnany a stálezelené dřeviny, v menší míře i listnaté keře. Pokud jde o trvalky, těch bylo v zahradě bohužel poskromnu, často po jedné rostlince od každého druhu tak, jak byla paní majitelka obdarovávána přáteli či příbuznými.

Mým úkolem bylo zahradu oživit a přinést do ní více barev a květů. Ty budou soustředěny do dvou nových záhonů, které postupně vzniknou podél dvou hranic pozemku a navíc také do dvou velkých „ostrůvků“ uprostřed obrovské travnaté plochy, kterou tím opticky trochu naruší a příznivě ovlivní celkový dojem zahrady jak co do zajištění většího soukromí, tak i vytvoření zajímavých zákoutí či místa k posezení.

Ačkoliv jsme spolu budoucí vzhled zahrady začali řešit již před rokem, k realizaci se zejména kvůli velkému suchu v loňském roce majitelé odhodlali nakonec až letos na jaře. A určitě nelitují. Letošní jaro i dosavadní průběh léta čerstvé výsadbě určitě svědčí.

Téměř hotov je první záhon podél jedné z hranic pozemku a novou podobu získala i užitková část, se kterou mi paní majitelka udělala asi největší radost, proto jí zde věnuji největší pozornost.

Úprava jednoho ze záhonů podél hranice pozemku. Výsadba proběhla teprve letos na jaře a několik rostlinek se ještě bude dosazovat, protože je majitelka na jaře nesehnala. Ale už nyní je vidět, že se má zahrádka čile k světu. A dobře se dívejte, pokud budu mít možnost znovu zahradu navštívit, ukážu vám toto místo znovu třeba za rok .-)

Řadu více či méně klikatých vlnovek nahradily větší, plynulejší oblouky, které působí přirozeněji a navíc nám pomáhají lépe vytvořit tolik důležitá zákoutí .-)Koláž1

Zde téměř identický pohled, který však ve spodní části fotografie odhaluje i část původního zeleninového záhonu a ovocnou výsadbu. Z fotek to není patrné, ale zeleninové políčko je situováno velmi blízko venkovnímu zahradnímu posezení a výhled směřuje prakticky přímo do tohoto místa. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem majitelům doporučila řešit zeleninový záhon formou tzv. vyvýšených záhonů, které působí velmi esteticky a současně pěstování v nich zelenině i jahodám velmi prospívá, jak je ostatně patrno i z několika dalších obrázků ze současnosti.Koláž2

Zde bych ráda upozornila na realizaci dalšího doporučení – konkrétně tzv. závlahových mís pod ovocnými stromy. O významu závlahových mís se dozvíte více v tomto příspěvku. V tomto případě je majitelka osázela letničkami.

Koláž3

Zde celé místo s užitkovou zónou ještě z většího odstupu. Co na něj říkáte? Není to paráda? .-)Koláž4 Koláž5 Koláž6

A tady nově osázený záhon z opačné strany i s výhledem do užitkové zóny.Koláž7

Máte rádi krásné zahrady, ale nechcete se ochudit o radost ze sklizně a konzumace vlastních plodů ze zahrádky? Rádi byste zkombinovali jak užitkovou, tak okrasnou část zahrady, ale nevíte, jak na to nebo jste to již sami zkoušeli, ale bez valných výsledků? Někdy stačí málo, aby člověk udělal obrovský krok kupředu. Možná vám chybí jen nezaujatý pohled zvenčí, rada, nápad, které vás posunou tím správným směrem.-)

Pokud si myslíte, že je to právě váš případ, můžete mne kontaktovat telefonicky, emailem či kontaktním formulářem zde. Budu vaším oponentem i parťákem v jednom a společně najdeme způsob, jak vaši zahrádku uspořádat a osázet tak, aby splňovala vaše představy. Ceník prací za zpracování návrhu zahrady a bližší informace o mých službách naleznete zde a zde. Bližší informace o poradenství a zahradním koučinku jsou k dispozici zde.


Anna Javorková
Latest posts by Anna Javorková (see all)

Autor: Anna Javorková

Miluji kvetoucí zahrady, které hýbou všemi lidskými smysly. Pro své klienty s láskou tvořím jejich návrhy. Přibližuji jim všechny jejich přednosti a probouzím v nich upřímný zájem o jejich zahradu od prvních čar na papíře, přes realizaci výsadby až po péči o vzrostlé rostliny. Na cestě za jejich vysněnou zahradou jsem jim průvodcem a rádcem, se kterým budou schopni vlastníma rukama a bez zbytečně zmařených investic, energie i času vybudovat svůj malý ráj na Zemi. Jsem také autorkou eBooků "10 největších chyb, kterých se dopouštíme při nákupu rostlin do okrasné zahrady", "Jak se stát kadeřníkem ve vlastní zahradě?", "5 x kvetoucí záhon na sluníčku" a "5 tipů, jak využít odpad z řezu (okrasných) dřevin". Více o mě najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *