To je určitě rozumné. Má to ale jeden malý háček. Takový stromeček už něco stojí. Tedy pokud si ovšem nekoupíte ani ne metrového cvrčka za několik stovek s tím, že to za pár let dožene a vy ušetříte.
Nedožene. Tedy ne za pár let. Počítejte spíš pár let krát pět, aby vám stromek přerostl alespoň plot. Ano, trvá to. Je to daň, kterou platíme za to, že příslušný stromeček poroste v rozumných proporcích adekvátních našim malým zahradám.
A proto ta vysoká cena, pokud se rozhodnete, že si tu dobu čekání na krásnou zahradní kulisu o něco zkrátíte. O ten vzrostlý strom se totiž celou tu dobu v okrasné školce někdo musí starat.
Takže deset let s malým cvrčkem za pár stovek. To je docela děsivá představa, která se nám asi nebude moc líbit. Navíc se nám v souvislosti s tím dere na povrch ještě jeden malý (no spíše velký, když jsme u té bezúdržbovosti) problém.
😰 why bro you are sad
Všetko pekné vyžaduje prácu. Chcieť mať doma krásnu záhradu podľa fotiek z časopisov a naivne si myslieť, že sa to dá bez práce majiteľov alebo plateného záhradníka je nezmysel. Anglická kvitnúca pestrá záhrada je v podstate bezúdržbová….stačí minimum práce za veľa spokojnosti a radosti. Fólie v záhrade majú presne taký pozitívny vplyv na prírodu a živočíchy v záhrade ako plastové PET fľašky a iný plastový odpad v lese. Prírode v záhrade netreba škodiť, stačí hej trochu pomôcť a ona sa o všetko postará do krásy na roky dopredu. A vysypanie rôznych kamienkov a drobného štrku okolo pár rastlín v lete iba zabezpečí vyhriatie ovzdušia v okolí novodobých rodinných domčekov na úroveň teploty v mestách. Celé je to pomýlené a podieľajú sa na tom dokonca vyštudovaní pseudo odborníci… Ďakujem za rozumný názor v článku, potešil ma.
Já tu chybu udělala pri zakládání zahrady taky, teď se to postupně snažím napravovat nasazováním mateřídoušky a barvínku…hned jsou záhony veselejší a rostliny lépe prospívají.
Nakombinovala jsem to s krokusy a tulipány a zahrada mi kvete od března…
Lucko,
moc díky za sdílení osobní zkušenosti. Ráda čtu, že se Vám alternativní řešení „živým“ mulčem osvědčilo a jste spokojená. Ať Vám to v zahradě stále hezky kvete a roste 🙂 Anna
Dobrý večer,
velmi poučný článek Aničko, musím jenom souhlasit. Také jsem nad tím černým hadrem zlomila hůl. Postupně ho likviduji, v některých případech už se nedá ani odstranit, jak je prorostlý s kořeny. Už jsem jim napěchovala téměř 2 pytle. Půda pod mulčovací textilií je zcela mrtvá, bez života, je jako beton! Chuděry žížaly nemají šanci … jsou tam chodbičky, ale jak mají kypřit půdu, jak se mají prodrat skrz na povrch, když jim v tom brání textilie? Rostliny, keře, stromy téměř živoří. Neumíte se k nim vůbec dostat, přihrnout, dosypat kvalitním substrátem, přihnojit. Zjistila jsem, že kořeny stromů – keřů jsou v některých případech nahé a pak začínají chřadnout. Jsou k textilii doslova přirostlé! Je mi z toho smutno, že i já jsem tomu „černému moru“ (tak jí říkám) před časem podlehla 🙁 … není mi ani tak líto těch vyhozených peněz, které jsem do mulč. textilie investovala, jak moc mě je líto těch stromečků a kytiček, které musely pod tím černým hadrem živořit. Už nikdy více žádná mulčovací textilie!!!
Mějte krásné dny, Vaše čtenářka Maruška 🙂
Dobrý večer, Maruško,
moc děkuji za ohlas k článku i sdílení vlastní, i když negativní zkušenosti (protože chybami se učíme nejen my, ale i ti ostatní). Věřím, že může přimět k zamyšlení i další,… kteří třeba tu hůl „nad tím černým morem“, jak trefně píšete, zlomí časem taky 🙂
Přeji krásné dny a rostlinkám ve Vaší zahradě zase vůli „svobodně“ a zdravě růst a dělat radost 🙂
A.
Jsem na tom úplně stejně 😩.